Suchość? A może drapanie w gardle? Poznaj domowe sposoby leczenia
Suchość i drapanie w gardle oraz męcząca chrypka to dolegliwości, które najczęściej pojawiają się zimą i jesienią. Aby je zlikwidować lub choć trochę złagodzić, wystarczy wypróbować domowe sposoby na chore gardło. Sprawdź, jak wyleczyć suchość i drapanie w gardle domowymi sposobami.
Spis treści
- Suchość i drapanie w gardle - domowe sposoby. Zioła
- Suchość i drapanie w gardle - domowe sposoby. Olejki eteryczne
- Suchość i drapanie w gardle - domowe sposoby. Siemię lniane
- Suchość i drapanie w gardle - domowe sposoby. Syrop z cebuli
- Suchość i drapanie w gardle - domowe sposoby. Mleko z masłem i miodem
- Suchość i drapanie w gardle - pamiętaj o nawodnieniu organizmu
- Suchość i drapanie w gardle - nawilżacze powietrza
Domowe sposoby na suchość i drapanie w gardle nie tylko pomogą złagodzić nieprzyjemne dolegliwości, lecz także mogą uchronić przed rozwojem licznych chorób. Wysuszona śluzówka chorego gardła nie stanowi wystarczająco dobrej bariery ochronnej przed bakteriami, wirusami i innymi patogenami, co w skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do stanów zapalnych gardła i nie tylko. Należy jednak pamiętać, że z domowych metod leczenia należy korzystać tylko przez określony czas. Jeśli nie przyniosą one rezultatów i problemy z gardłem będą się utrzymywać ponad dwa tygodnie, należy udać się do lekarza. Może się okazać, że przyczyną suchości i drapania w gardle są bakterie, które należy zwalczyć antybiotykami.
Suchość i drapanie w gardle - domowe sposoby. Zioła
Jest wiele ziół, które pomogą uporać się z suchym gardłem oraz uczuciem drapania i chrypką. Jedne z nich pobudzają wydzielanie śliny, a tym samym wspomagają nawilżanie chorego gardła. Są to m.in. mięta pieprzowa, goryczka żółta, porost islandzki i imbir. Z kolei dziewanna - dzięki zawartym w niej saponinom - zwiększa wytwarzanie śluzu w drogach oddechowych, co może być wykorzystywane do nawilżenia gardła. Kojąco na gardło działają także korzeń prawoślazu, aloes, tymianek oraz werbena. Ponadto zioła te wykazują właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne, dzięki czemu zapobiegają namnażaniu się wirusów i bakterii, a co za tym idzie - rozwojowi infekcji.
WARTO WIEDZIEĆ>>Zioła na BÓL GARDŁA
Niektóre zioła, np. miętę pieprzową i imbir, można włączyć do diety. Jednak przed ich spożyciem należy zapoznać się z przeciwwskazaniami. Z ziół można przygotować napary do płukania gardła i balsamy do nacierań. Jak przygotować taki balsam? Wystarczy wsypać do szklanki 2 łyżki zioła, zalać je szklanką oliwy lub oleju (np. słonecznikowego) i wstawić do garnka z gorącą wodą. Całość należy podgrzewać na bardzo małym ogniu przez 15 minut, a potem zlać przez gazę do butelki. Balsamem należy natrzeć szyję, a następnie owinąć ją na kilkanaście minut ręcznikiem.
- Przy suchości i drapaniu w gardle nie są polecane płukanki z szałwii i soli kuchennej, ponieważ wysuszają śluzówkę gardła.
- Powinno się zrezygnować także z picia mocnej herbaty. Ze względu na zawarte w herbacie ściągające i wysuszające taniny, po jej wypiciu można odczuwać suchość w ustach, czego konsekwencją jest wzmożone pragnienie. Istnieje więc podejrzenie, że u niektórych osób herbata może spotęgować suchość w gardle.
- Niewskazane są równie słodkie napoje, ponieważ dość szybko wysuszają błonę śluzową gardła.
Suchość i drapanie w gardle - domowe sposoby. Olejki eteryczne
Inną metodą leczenia suchości i drapania w gardle są inhalacje z olejków eterycznych - tymiankowego, sosnowego, eukaliptusowego lub kamforowego. Sprawdzą się one zwłaszcza wtedy, gdy dodatkowo pojawia się spływająca po tylnej ścianie gardła wydzielina z nosa, ponieważ nie tylko nawilżą śluzówkę gardła, lecz także odetkają nos.
Suchość i drapanie w gardle - domowe sposoby. Siemię lniane
Sprawdzonym sposobem na nawilżanie gardła jest również siemię lniane. Łyżkę nasion zalej szklanką wrzątku i pod przykryciem odstaw na 10 minut, a na koniec przecedź. Płukanie gardła naparem z siemienia lnianego z pewnością przyniesie ulgę. Zanurzone w wodzie nasiona pęcznieją i pokrywają się warstwą śluzu, który powleka gardło i łagodzi nieprzyjemne dolegliwości.
Płyn do płukania gardła powinien mieć taką samą temperaturę jak ciało. Ważna jest także odpowiednia technika płukania gardła - "gulgotanie" nie pomoże, a może nawet zaszkodzić podrażnionemu gardłu. Ponadto płukanie przyniesie efekty tylko wtedy, gdy będzie powtarzane kilka (3-4) razy dziennie.
Suchość i drapanie w gardle - domowe sposoby. Syrop z cebuli
Syrop z cebuli jest znany jako najlepsze domowe lekarstwo na chore gardło. Działa nie tylko łagodząco, lecz także wykazuje właściwości dezynfekujące. Aby go przygotować, posiekaj dwie cebule, wymieszaj z 2 łyżkami cukru i odstaw na godzinę, aż cebula puści sok. Pij po łyżce 2-3 razy dziennie.
Suchość i drapanie w gardle - domowe sposoby. Mleko z masłem i miodem
Wlej do garnka 1 szklankę mleka i ją podgrzej. Następnie dodaj 1 łyżkę masła oraz 1 łyżkę miodu i mieszaj aż do całkowitego rozpuszczenia. Pamiętaj, że mleko wraz z dodanymi składnikami nie powinno się zagotować (m.in. dlatego, że miód straci swoje właściwości). Tak przygotowaną miksturę najlepiej wypić na noc.
SPRAWDŹ>>MIÓD: wartość odżywcza i właściwości lecznicze miodu
Aby wzmocnić prozdrowotne działanie napoju, można dodać posiekany ząbek czosnku.
Suchość i drapanie w gardle - pamiętaj o nawodnieniu organizmu
Gdy śluzówka gardła jest wysuszona, w organizmie wzrasta zapotrzebowanie na wodę. W związku z tym należy pic dużo płynów (nie tylko w postaci wody, lecz także, np. soków), nawet 3–4 litry dziennie.
Suchość i drapanie w gardle - nawilżacze powietrza
Należy zadbać o utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności w pomieszczeniach. W tym celu można zaopatrzyć się w nawilżacz. Można również wieszać mokre ręczniki na kaloryferze. Przydatne jest także regularne wietrzenie pomieszczeń (zwłaszcza przed pójściem spać) i mierzenie temperatury w pomieszczeniach. Na przykład w sypialni powinna panować temperatura 18-20 st. C - nie więcej.
Porady eksperta