Srebro koloidalne: właściwości lecznicze i zastosowanie
Srebro koloidalne to surowiec farmaceutyczny, na bazie którego sporządza się leki wykorzystywane przede wszystkim w okulistyce i dermatologii. Nie należy go mylić z dostępnym w aptece suplementem diety, który powszechnie uważa się za lek na niemalże wszystkie dolegliwości. Sprawdź, co to jest srebro koloidalne? Jakie ma właściwości lecznicze? Czym różni się prawdziwe srebro koloidalne od suplementów z apteki?
Srebro koloidalne (Argentum colloidale), znane także jako kolargol lub srebro koloidowe, to surowiec farmaceutyczny do produkcji leków recepturowych, który jest połączeniem srebra z białkiem lub żelatyną. Ma niewiele wspólnego z suplementem diety, sprzedawanym pod tą samą nazwą, a składającym się przede wszystkim z wody, w której rozprowadzona jest niewielka ilość kolargolu.
Spis treści
- Srebro koloidalne - właściwości lecznicze
- Czy srebro koloidalne jest toksyczne?
- Srebro koloidalne jako suplement diety
- Srebrzyca
- Czy srebro jest rakotwórcze?
Srebro koloidalne - właściwości lecznicze
Srebro koloidalne posiada właściwości bakerio- grzybo- i wirusobójcze, dlatego w XIX i na początku XX wieku, czyli w czasach, kiedy nie było jeszcze antybiotyków, było ono wykorzystywane w leczeniu licznych schorzeń, których przyczynami były chorobotwórcze drobnoustroje.
Obecnie srebro koloidalne jest stosowane tylko zewnętrznie, głównie w okulistyce, przy leczeniu początkowej fazy ostrego, bakteryjnego zapalenia spojówek. Na bazie srebra są sporządzane specjalne krople do oczu i maści do oczu.
Srebro koloidalne jest używane także jako środek ściągający do stosowania miejscowego. Jednak obecnie rzadko opracowuje się leki dermatologiczne na bazie tej substancji.
Czy srebro koloidalne jest toksyczne?
Srebro może wykazywać właściwości toksyczne, o ile będzie podawane regularnie w większej, niż przewiduje norma dawce. Najmniejsza dawka, jaka może wywołać objawy zatrucia, wynosi 0,014 mg srebra na kilogram ciała dziennie. Przy czym należy zaznaczyć, że ilościowe oszacowanie ryzyka jest oparte na badaniach z wykorzystaniem podawania dożylnego, a nie doustnego. Z tego powodu dane te nie są w 100% wiarygodne.
Srebro koloidalne jako suplement diety
Obecnie w aptekach są dostępne suplementy diety, które zawierają srebro koloidalne. Jak zapewniają ich producenci, tego typu specyfiki wspomagają leczenie np. przeziębienia, kataru, kaszlu, grypy, zapalenia oskrzeli, opryszczki. Ponadto działają przeciwzapalnie i odkażająco. Łagodzą ból i swędzenie skóry oraz uzupełniają niedobór śladowego pierwiastka srebra w organizmie.
Należy podkreślić, że suplementy diety zawierające srebro koloidalne, które zwykle są dostępne w formie płynów, są bardzo silnie rozcieńczonymi roztworami. W związku z tym nie należy ich mylić z srebrem koloidalnym, które jest stosowane w medycynie.
Ponadto nie ma dowodów naukowych, które potwierdzają skuteczność działania tego typu specyfików. Bezpodstawne jest również twierdzenie, że człowiek może mieć niedobory srebra w organizmie. Co więcej, Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nie uważa srebra koloidalnego za bezpieczny i skuteczny produkt do leczenia jakichkolwiek schorzeń. W związku z tym przed zastosowaniem tego typu suplementów diety, należy skonsultować się z lekarzem.
Srebrzyca
Srebrzyca, inaczej argyria, to choroba będąca skutkiem nadmiernej kumulacji srebra w organizmie. Może powstać w wyniku osadzania się cząsteczek srebra w skórze właściwej (w przypadku podawania zewnętrznego) lub stymulowania melaniny do produkcji srebrnego barwinka skóry (w przypadku podawania doustnego lub dożylnego).
Objawy choroby, pojawiają się po ok. 6 miesiącach (a nawet roku - w zależności do przyjmowanej dawki) regularnego przyjmowania srebra. Pierwszym, charakterystycznym symptomem srebrzycy jest niebieskie zabarwienie linii dziąseł. Do pozostałych objawów należą nieodwracalne zmiany koloru skóry (wybranych obszarów lub całej powierzchni) i paznokci.
Jeżeli chory regularnie przyjmował krople do oczu zawierające srebro, może zmienić się barwa gałek ocznych, która jest wynikiem gromadzenia się pierwiastka w rogówce i torebce przedniej soczewki.
Charakterystyczne jest także zabarwienie narządów wewnętrznych na niebieski lub niebiesko-szary. W skrajnych przypadkach srebro, w umiarkowanych ilościach, można znaleźć w moczu i kale, a także w ślinie.
Oprócz srebra w czystej postaci, każdy związek srebra (azotan srebra, octan srebra, argyrol, itp.), w wysokiej dawce, może powodować srebrzycę. Innym czynnikiem predysponującym do rozwoju srebrzycy jest ekspozycja skóry na światło słoneczne.
Polecany artykuł:
Czy srebro jest rakotwórcze?
Jak dowiadujemy się ze Zintegrowanego Systemu Informacji na temat Ryzyka IRIS (Integrated Risk Information System) opracowanego przez Environmental Protection Agency (Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska), podwyższona zawartość srebra w organizmie nie powoduje działań kancerogennych.
Nie oznacza to jednak, że srebro jest nieszkodliwe. Wystawienie na kontakt ze srebrem może doprowadzić nie tylko do szaroniebieskiego odbarwienia skóry. W dalszej kolejności obecność srebra w organizmie może wywołać choroby nerek, choroby wątroby oraz stwardnienie tętnic, a odkładanie się srebra w oczodołach może wpływać na zaburzenia wzroku.
Czytaj też:
- Srebro - pogromca bakterii. Właściwości srebra
- Złoto – właściwości odmładzające. Zastosowanie złota w kosmetyce i medycynie estetycznej
- Pierwiastki dobre dla serca: potas, wapń, magnez i sód
- Preparaty chelatowane, czyli pierwiastki odżywiające i odtruwające organizm
Człowiek jest poddawany działaniu srebra codziennie, głównie poprzez oddychanie, picie wody, spożywanie żywności. Naukowcy oceniają, że 98-99% dostarczanego srebra jest wydalane z organizmu na drugi dzień, a pozostałe 1-2% kumuluje się w organizmie człowieka.
Porady eksperta