Robinia akacjowa - właściowści i zastosowanie zdrowotne

2020-12-09 11:31

Robinia akacjowa to drzewo, które rośnie w polskich parkach. Zachwyca pięknymi i pachnącymi kwiatami, jest stosunkowo duża - dorasta do 25 metrów. Bywa nazywana grochodrzewem akacjowatym albo białym. Bardzo często nazywana jest akacją, chociaż jest to nazwa niepoprawna.

Robinia akacjowa - właściowści i zastosowanie zdrowotne
Autor: Getty Images Robinia akacjowa - właściowści i zastosowanie zdrowotne

Robinia akacjowa rośnie na całym świecie, jej kolebką jest prawdopodobnie teren Ameryki Północnej. Robinia ma białe kwiaty, rosnące w skupiskach, pojawiające się na przełomie maja i czerwca. Co ciekawe robinia akacjowa należy do najbardziej miododajnych roślin rosnących na ternach Polski. Miód robiniowy nazywany jest mylnie akacjowym, prawdopodobnie przez to, że sama robinia jest mylnie nazywana akacją.

Miód robiniowy jest przezroczysty i nie krystalizuje się. Jednak robinia akacjowa wykorzystywana jest nie tylko do pozyskiwania miodu. Jej kwiaty także nadają się do jedzenia.

Spis treści

  1. Robinia akacjowa - co zawiera?
  2. Robinia akacjowa - właściwości zdrowotne
  3. Robinia akacjowa - trująca? Objawy zatrucia
  4. Robinia akacjowa - jak jeść?

Robinia akacjowa - co zawiera?

A dokładniej: co zawierają kwiaty robinii akacjowej? Skupimy się tylko na jadalnej części rośliny, czyli właśnie na wspomnianych kwiatach robinii akacjowej. Znajdziemy w nich:

  • glikozydy flawonoidowe i ich anglikony (m.in. robinina i kemferol),
  • biozydy (m.in. biokwercetyna),
  • olejek eteryczny (m.in. farnesol, linalol),
  • związki cukrowe,
  • kwasy organiczne.

To właśnie dzięki zawartości tych składników kwiaty robinii akacjowej mają właściwości zdrowotne i mogą być wykorzystywane w ziołolecznictwie. Zazwyczaj podkreślane są głównie moczopędne właściwości rośliny, ale nie tylko one są domeną kwiatów robinii akacjowej.

Robinia akacjowa - właściwości zdrowotne

Robinia akacjowa jest drzewem trującym! Jedyną jej jadalną, a nawet pełną zdrowotnych właściwości, częścią są jej kwiaty. Kwiaty robinii akacjowej działają wzmacniająco na organizm: wspomagają pracę układu nerwowego (mają właściwości uspokajające), działają wzmacniająco i rozkurczowo na organizm.

Kwiaty robinii akacjowej łagodzą problemy związane z przewodem pokarmowym:

Ponadto robinia akacjowa:

Robinię akacjową spożywa się w postaci naparu, jeśli chcemy uzyskać pozytywny wpływ na zdrowie. Zazwyczaj taki napar pije się do 3 razy dziennie, po posiłku. Napary sprawdzą się jako remedium na obrzęki spowodowane niewydolnością krążeniową, sprawdzą się w stanach zapalnych nerek, pomogą przy skąpomoczu, a także przy chorobach reumatycznych. Kwiaty robinii akacjowej szczególnie polecane są dla kobiet po porodzie, a także dla dzieci i młodzieży w okresie dojrzewania. Przydadzą się także osobom bardzo zestresowanym.

Przed ich stosowaniem zawsze należy poradzić się lekarza. Podobnie właściwości (a także, inne, w tym bakteriobójcze właściwości) wykazuje miód akacjowy

Robinia akacjowa - trująca? Objawy zatrucia

Powtórzymy to raz jeszcze: liście, kora i nasiona robinii akacjowej są trujące. Ich spożycie może powodować:

Robinia akacjowa - jak jeść?

Aby spożyć kwiaty robinii akacjowej trzeba je najpierw pozyskać. Pamiętajcie, że zbiera się tylko rozkwitające kwiatostany, a następnie trzeba je ususzyć w ciemnym i przewiewnym miejscu. Jeśli chcemy jeść kwiatostany - nie są one trujące i nadają się do spożycia. Zachowają swoje właściwości zdrowotne także po poddaniu ich obróbce termicznej, tj. usmażyć (można je po prostu dodać do ciasta na naleśniki lub placki.

Z kwiatów robinii akacjowej można przygotować:

  • syrop (ucieramy kwiaty z cukrem),
  • napar (zalewamy kwiaty wrzątkiem i parzymy przez 15 min. pod przykryciem),
  • herbatę (postępujemy tak samo, jak z naparem - odcedzamy przed wypiciem),
  • domowe przetwory - wino, konfitury.