Rdest ptasi - właściwości i zastosowanie. Na co pomaga świńska trawa?
Rdest ptasi jest stosunkowo niewielką rośliną, która często traktowana jest jako chwast. Rdest ma podłużne liście i niepozorne, biało-czerwono-zielone kwiaty. Ma także wiele właściwości zdrowotnych. Zastosowanie rdestu jest szerokie - od doraźnej pomocy przy leczeniu ran i owrzodzeń do leczenia chorób układu moczowego. Poznajcie bliżej rdest ptasi, nazywany także świńską trawą.
Rdest ptasi (Polygonum aviculare) jest rośliną, która porasta cały świat. Najczęściej możemy ją spotkać na półkuli północnej. Rdest ptasi nie jest duży - osiąga do 50 cm długości, a kwitnie od czerwca do października. Ma biało-czerwone kwiaty z odrobiną zielonego koloru. Rdest ptasi jest traktowany jako chwast, rośnie dziko i bardzo lubi tereny wokół rzek. Ma jednak liczne właściwości zdrowotne. I wiele nazw: drutowiec, wróble języczki, świńska trawa oraz bzdziorst.
Spis treści
Rdest ptasi - właściwości i zastosowanie
Rdest ptasi, bardzo niedoceniania przez nas roślina zawiera liczne związki, którym zawdzięcza swoje lecznicze zastosowanie. Znajdziemy w nim:
- flawonoidy (awikularyna, hyperozyd, kwercetyna),
- garbniki,
- krzemionkę,
- kwas salicylowy,
- witaminę C,
- witaminę K,
- kwas kawowy,
- prowitaminę A,
- cukry i śluzy.
W celach leczniczych stosuje się ususzone ziele rdestu ptasiego.
Przede wszystkim rdest ptasi zapobiega procesom starzenia się organizmu. Działa tak, ponieważ zawiera dużo flawonoidów, czyli związków o działaniu przeciwzapalnym, przeciwnowotworowym, przeciwmiażdżycowym, moczopędnym, przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym, przeciwalergicznym. Działa przeciwzapalne rdestu ptasiego wzmacnia zawartość kwasu salicylowego.
Rdest ptasi działa moczopędnie, przez co jest wykorzystywany przy leczeniu chorób układu moczowego - zapalenia pęcherza, zapalenia nerek oraz kamicy nerkowej. Bywa także stosowany przy obrzękach, a także pomocniczo przy chorobach reumatycznych i nadciśnieniu.
Medycyna ludowa docenia także działanie ściągające, przeciwkrwotoczne rdestu ptasiego i zaleca się go w terapii leczniczej obfitych miesiączek, a także jako remedium przy problemach z krzepliwością krwi.
Rdest ptasi jest polecany u osób z wrzodami żołądka, a także przy chorobach układu oddechowego jako środek wykrztuśny (dzięki zawartości śluzów). Napar z suszonego ziela rdestu ptasiego można stosować wewnętrznie i zewnętrznie. Zewnętrznie przyda się do przemywania ran i owrzodzeń, których gojenie przyspiesza. Ponadto mnożna nim płukać gardło w przypadku stanów zapalnych w jamie ustnej.
Rdest ptasi - dla urody
Napar z rdestu ptasiego poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci - pamiętajmy, że rdest zawiera krzemionkę, która działa bardzo pozytywnie na nasz wygląd. Z kolei jeśli potrzebujemy pomocy przy problemach z trądzikiem możemy stosować maseczki ze świeżego ziela (rozdrobnionego moździerzem z dodatkiem wody).
Rdest ptasi - przeciwwskazania
Przy długotrwałej kuracji rdestem ptasim należy rozpocząć suplementację witaminy B1 - właściwości moczopędne rdestu wpływają na jej wypłukiwanie z organizmu, przez co mogą pojawić się niedobory. Ponadto preparatów z rdestem ptasim nie wolno stosować przy uczuleniach na promienie słoneczne, przy dusznicy bolesnej, zapaleniu żył, skłonności do tycia, opryszczkach, przy cukrzycy oraz po zawałach.
Jak zawsze kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny poradzić się lekarza przed zastosowaniem ziela.