Przełomowy lek sprawi, że wątroba będzie jak nowa. Odwraca starzenie i uszkodzenia
Wątroba jest bez wątpienia jednym z najodporniejszych organów w naszym ciele. Nie oznacza to jednak, że jest całkowicie odporna na stres i starzenie, które powoduje spustoszenie w naszym wnętrzu. Okazuje się jednak, że naukowcy opracowują lek, który może w tym pomóc.
Odwracalne starzenie wątroby? Nowy lek ma dać nadzieję dla wszystkich
Choć wątroba jest stosunkowo odporny organem, stres i starzenie wciąż zostawiają na niej swoje piętno. W szczególności spustoszenie sieją choroby, poważne blizny i niewydolności. Okazuje się jednak, że da się temu zaradzić. Istnieje możliwość, że zespół badawczy Duke Health znalazł sposób na cofnięcie czasu i przywrócenie funkcji wątroby.
Naukowcom udało się zidentyfikować, w jaki sposób proces starzenia odpowiada za obumieranie niektórych komórek wątroby dzięki eksperymentom na myszach i tkance ludzkiej wątroby. Następnie przy pomocy badanego przez siebie leku udało im się odwrócić ten proces u zwierząt.
Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Aging. Mogą być one prawdziwą rewolucją, która da nadzieję milionom osób z pewnym stopniem uszkodzenia wątroby. W szczególności tych, które są "stare" przez stres metaboliczny związany z wysokim cholesterolem, cukrzycą, otyłością i innymi czynnikami.
Nasze badanie pokazuje, że starzenie się jest przynajmniej częściowo odwracalne
- powiedziała starsza autorka badania doktor Anna Mae Dieh, Florence McAlister Distinguished Professor of Medicine w Duke University School of Medicine. Podkreśliła również, że nigdy nie jesteśmy za starzy, by móc poczuć się lepiej.
Naukowcy są zdania, że to prawdziwa rewolucja. Wątroba, jak nowa
Doktor Diehl wraz ze współpracownikami chcieli zrozumieć, w jaki sposób niealkoholowa choroba wątroby rozwija się w ciężką chorobę znaną lepiej jako marskość wątroby. Bliznowacenie się może wówczas prowadzić do niewydolności narządów. Jak można się dowiedzieć, starzenie się jest kluczowym czynnikiem ryzyka marskości wątroby wśród osób, u których została zdiagnozowana niealkoholowa choroba wątroby (MASLD). Warto podkreślić, że zmaga się z nią jedna na trzy osoby dorosłe na świecie.
Podczas badania, naukowcom udało się zidentyfikować sygnaturę genetyczną charakterystyczną dla starych wątrób. Porównując je z młodymi, te starsze miały mnóstwo genów, które były aktywowane w celu degradacji hepatocytów, głównych funkcjonujących komórek wątroby.
Naukowcy następnie przeanalizowali tkankę wątroby ludzkiej i odkryli, że wewnątrz wątroby osób, u których zdiagnozowano MASLD lub otyłość, wykazywały tę sygnaturę. Co więcej, im cięższa choroba, tym silniejszy był ten sygnał.
Myszom, które były karmione dietami powodującymi rozwój MASLD podano lek o nazwie Ferrostatin-1, który hamuje szlak śmierci komórkowej. Po przeprowadzeniu analizy, okazało się, że wątroby myszy, które otrzymywały lek wyglądają, jak u zdrowych, młodych zwierząt.
Naukowcy są zdania, że daje to nadzieję wszystkim.