Pregabalina - skład, wskazania, środki ostrożności
Pregabalina to organiczny związek zaliczany do beta-izobutylo pochodnych kwasu gamma-aminomasłowego (GABA), jednego z najbardziej rozpowszechnionych neurotransmiterów ośrodkowego układu nerwowego. Pregabalina została zsyntetyzowana po raz pierwszy w latach 90. XX wieku, przez Ryszarda Andruszkiewicza, który był pracownikiem zespołu naukowego Richarda Silvermana. Lek jest dostępny za okazaniem recepty, w postaci twardych kapsułek, można go zakupić w wielu krajach, w tym również w Polsce.
Spis treści
- Pregabalina - działanie
- Pregabalina - skład
- Pregabalina - zastosowanie
- Pregabalina - wskazania
- Pregabalina - przeciwwskazania
- Pregabalina - dawkowanie
- Pregabalina - środki ostrożności
- Pregabalina - działania niepożądane
- Pregabalina - interakcje z innymi lekami oraz chorobami
- Pregabalina - ciąża oraz karmienie piersią
- Pregabalina - przechowywanie leku
Pregabalina - działanie
Pregabalina jest lekiem o działaniu przeciwlękowym oraz przeciwdrgawkowym.
Działanie pregabaliny prawdopodobnie opiera się na interakcji z kanałami wapniowymi typu P/Q pełniącymi istotną rolę w aktywności silnie pobudzonych komórek nerwowych. Inhibicja kanałów jonowych zmniejsza wydzielanie kwasu glutaminowego, noradrenaliny, serotoniny, dopaminy oraz neuropeptydu P w rdzeniu kręgowym.
Pregabalina - skład
Tabletka – zawiera substancję czynną o zawartości 25 mg, 50 mg, 75 mg, 100 mg, 150 mg, 200 mg, 225 mg lub 300 mg pregabaliny; substacje pomocnicze to: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, talk, żelatyna, tytanu dwutlenek (E171), sodu laurylosiarczan, krzemionka koloidalna bezwodna, czarny tusz (zawierający: szelak, żelaza tlenek czarny (E172), glikol propylenowy, potasu wodorotlenek) i woda.
Kapsułki - 75 mg, 100 mg, 200 mg, 225 mg i 300 mg zawierają czerwony tlenek żelaza (E172).
Pregabalina - zastosowanie
Pregabalina znalazła zastosowanie w leczeniu padaczki, ale także w terapii lęku uogólnionego oraz bólu neuropatycznego. Pregabalina może być stosowana w terapii GAD (Generalized Anxiety Disorder), w zaburzeniach lękowo uogólnionych jako leczenie pierwszego rzutu wraz z lekami przeciwdepresyjnymi.
Pregabalina - wskazania
Zaleca się stosowanie leku w przypadków wystąpienia bólów neuropatycznych pochodzenia obwodowego i ośrodkowego, objawiających się uczuciem gorąca, palenia, pulsowania, drętwienia, mrowienia, strzelania, kłucia oraz kurczu lub pobolewania.
Bóle powstają w przebiegu różnych chorób m.in.:
- cukrzycy,
- półpaśca,
- fibromialgii,
- neuralgii lub w wyniku uszkodzenia rdzenia kręgowego.
Ponadto wskazaniem do stosowania leku jest padaczka w ramach politerapii u pacjentów opornych na leczenie z napadami ogniskowymi, a także uogólnione zaburzenie lękowe, objawiające się nadmiernym lękiem i niepokojem.
Polecany artykuł:
Pregabalina - przeciwwskazania
Nie należy stosować leku w przypadku uczulenia na pregabalinę lub na jakikolwiek moduł wymieniany w składzie leku.
Pregabalina - dawkowanie
Lek należy stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według konkretnych wytycznych oraz zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się o pomoc do lekarza lub farmaceuty. Stosowanie tego leku jest uzależnione od danej jednostki chorobowej oraz od innych czynników takich jak wiek, płeć lub stan zdrowia pacjenta.
Przeważnie leczenie pregabaliną rozpoczyna się od podawania niskich dawek, a z czasem się zwiększa. Jest to tylko i wyłącznie doustny lek.
Pregabalina - środki ostrożności
W czasie przyjmowania leku mogą wystąpić reakcje alergiczne. Do objawów alergii należą:
- wysypka skórna,
- obrzęk twarzy,
- obrzęk ust,
- obrzęk języka oraz gardła.
Podczas stosowania leku mogą pojawić się zawroty głowy, senność, splątanie, omdlenia, a nawet utrata przytomności. Lek zwiększa ryzyko wystąpienia:
- śpiączki,
- depresji,
- nerwowości,
- bólu,
- nudności,
- biegunki,
- nadmiernego pocenia,
- stanu grypopodobnego,
- napadów padaczkowych.
Pregabalinę należy stosować ostrożnie u pacjentów z cukrzycą, w starszym wieku lub osób z chorobami sercowo-naczyniowymi, ponieważ substancja może powodować niewydolność serca lub nerek. W czasie przyjmowania pregabaliny nie powinno się spożywać alkoholu.
Nie należy przerywać stosowania leku oraz nie powinno się przyjmować większej dawki niż została zalecona przez lekarza, ponieważ nadmiar leku może spowodować senność, splątanie, pobudzenie lub niepokój.
Polecany artykuł:
Pregabalina - działania niepożądane
Do działań niepożądanych bardzo często zgłaszanych przez pacjentów należą m.in. ból głowy, senność oraz zawroty głowy. Poza tym mogą pojawić się:
- zwiększony apetyt,
- euforia,
- splątanie,
- drażliwość,
- zmniejszone libido,
- ataksja,
- zaburzenia koordynacji,
- drżenie,
- zaburzenia wymowy,
- zaburzenia pamięci,
- trudności w skupieniu uwagi.
Pregabalina - interakcje z innymi lekami oraz chorobami
W celu uniknięcia niepożądanych dolegliwości należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich lekach stosowanych aktualnie lub w ostatnim czasie, a także o lekach, które pacjent zamierza stosować. Należy również poinformować lekarza o obecnym stanie zdrowia, o chorobach lub dodatkowych dolegliwościach chorobowych z jakimi się zmagamy.
Pregabalina i niektóre leki mogą wzajemnie wpływać na siebie poprzez nasilenie działań niepożądanych obserwowanych w czasie stosowania tych leków (niewydolność oddechowa, śpiączka).
Pregabalina - ciąża oraz karmienie piersią
Przed zastosowaniem leku, należy poinformować lekarza o ciąży lub o karmieniu piersią. Przeważnie nie zaleca się stosowania leku zawierającego w swoim składzie pregabalinę u kobiet w ciąży oraz podczas karmienia piersią.
Pregabalina - przechowywanie leku
Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania leku. Lek należy przechowywać w odpowiednim miejscu, które jest niewidoczne oraz niedostępne dla dzieci. Nie powinno się stosować leku po upływie terminu ważności znajdującego się na opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień danego miesiąca.