Pramolan - na co stosuje się ten lek? Działanie, dawkowanie, skutki uboczne

2022-11-08 10:47

Pramolan to lek uspokajający, przeciwlękowy i poprawiający nastrój. Wydawany jest wyłącznie na receptę. Substancją czynną preparatu jest dichlorowodorek opipamolu, czyli związek należący do inhibitorów wychwytu zwrotnego monoamin.

Pramolan - na co stosuje się ten lek? Działanie, dawkowanie, skutki uboczne
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Co to jest lek Pramolan?
  2. W jakim celu stosuje się ?
  3. Przeciwwskazania do stosowania
  4. Dawkowanie
  5. Działania niepożądane
  6. Pramolan - lek
  7. Pramolan - dawkowanie
  8. Pramolan - zamienniki
  9. Pramolan - działanie
  10. Pramolan - na co?
  11. Pramolan na zespół jelita drażliwego

Co to jest lek Pramolan?

Substancją czynną leku Pramolan jest dichlorowodorek opipramolu. To trójpierścieniowy lek przeciwdepresyjny, który posiada działanie uspokajające i przeciwlękowe. Preparat ma postać okrągłych, powlekanych tabletek koloru zielonego. Każda tabletka leku Premolan zawiera 50 mg dichlorowodorku opipramolu.

W jakim celu stosuje się ?

Lek Pramolan stosuje się w leczeniu uogólnionych zaburzeń lękowych czyli lęku charakteryzującego się niekontrolowanym i nadmiernym zamartwianiem się, oraz zaburzeń występujących pod postacią somatyczną (fizyczny dyskomfort niezwiązany lub niedostatecznie związany z zaburzeniami narządowymi.) Ułatwia zasypianie, poprawia samopoczucie i łagodzi stany przygnębienia.

Przeciwwskazania do stosowania

Przeciwwskazaniem do stosowania leku są:

  • Nadwrażliwość na dichlorowodorek opipramolu, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne.
  • Ostre zatrucie alkoholem, lekami nasennymi, przeciwbólowymi i psychotropowymi.
  • Ostre zatrzymanie moczu.
  • Ostre delirium.
  • Rozrost gruczołu krokowego z zaleganiem moczu.
  • Niedrożność jelita porażenna.
  • Wcześniej istniejący blok przedsionkowo-komorowy wyższego stopnia lub nadkomorowe i komorowe zaburzenia przewodzenia.
  • Nie leczona jaskra z wąskim kątem.
  • Przyjmowanie inhibitorów MAO.

Dawkowanie

Lek Pramolan zawsze należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. Tabletki powlekane przyjmujemy podczas posiłku lub bezpośrednio po nim. Popijamy wodą.

Zazwyczaj u dorosłych dawka wynosi 50 mg dichlorowodorku opipramolu rano i w południe, oraz 100 mg wieczorem. Jednak w zależności od tolerancji i skuteczności leku, lekarz może zmniejszyć dawkę.

Działanie opipramolu nie pojawia się natychmiast, zmiany nastroju występują stopniowo, dlatego produkt należy stosować systematycznie przez co najmniej 2 tygodnie. Zalecany średni czas leczenia wynosi od 1 do 2 miesięcy.

Działania niepożądane

Podczas stosowania leku odnotowano występowanie następujących działań niepożądanych.

Częste skutki po zastosowaniu leku Pramolan (występują u mniej niż 1 na 10 pacjentów):

  • zmęczenie, uczucie suchości w ustach i zatkanego nosa
  • niedociśnienie i spadki ciśnienia krwi związane ze zmianą pozycji ciała

Niezbyt częste skutki po zastosowaniu leku Pramolan (występują u mniej niż 1 na 100 pacjentów):

  • zawroty głowy, senność, zaburzenia oddawania moczu, zaburzenia akomodacji, drżenia, zwiększenie masy ciała, odczucie pragnienia
  • przyspieszone bicie serca, palpitacje
  • zaparcia
  • skórne reakcje alergiczne (wysypka, pokrzywka)
  • zaburzenia wytrysku, zaburzenia erekcji

Rzadkie skutki po zastosowaniu leku Pramolan (występują u mniej niż 1 na 1 000 pacjentów):

  • stany pobudzenia, bóle głowy, parestezje (uczucie kłucia, palenia lub mrowienia w kończynach), stany splątania i delirium, (szczególnie związane z nagłym odstawieniem lub długotrwałym stosowaniem dużych dawek), pobudzenie, pocenie się, zaburzenia snu
  • zapaść sercowo-naczyniowa, zaburzenia przewodzenia, nasilenie istniejącej niewydolności serca
  • nudności, wymioty, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zmieniony smak, niedrożność jelit porażenna (szczególnie w przypadku nagłego odstawienia leku lub długotrwałego leczenia dużymi dawkami)
  • obrzęki
  • zatrzymanie moczu
  • mlekotok

Bardzo rzadkie skutki po zażyciu leku Pramolan (występują u mniej niż 1 na 10 000 pacjentów):

  • mózgowe napady drgawkowe, zaburzenia koordynacji ruchów (ataksja, dyskinezy), niezdolność do nieruchomego siedzenia (akatyzja), choroby nerwów obwodowych (polineuropatie), nagła jaskra, niepokój
  • ciężkie zaburzenia czynności wątroby, po długotrwałym leczeniu żółtaczka i przewlekłe uszkodzenie wątroby
  • wypadanie włosów

W czasie leczenia mogą wystąpić:

  • zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych w surowicy (substancje, które wskazują jaka jest czynność wątroby)
  • zmniejszenie liczby białych krwinek we krwi (leukopenia)
  • brak granulocytów we krwi (agranulocytoza)

Pramolan - lek

Pramolan to lek stosowany głównie przeciwdepresyjnie, uspokajająco i przeciwlękowo. Wskazaniem są również zaburzenia występujące pod postacią somatyczną (fizyczny dyskomfort niezwiązany lub niedostatecznie związany z zaburzeniami narządowymi.) Preparat ma postać okrągłych, powlekanych tabletek koloru zielonego. Każda tabletka leku Premolan zawiera 50 mg dichlorowodorku opipramolu.

Pramolan - dawkowanie

Lek Pramolan przyjmujemy zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. Tabletki powlekane przyjmujemy podczas posiłku lub bezpośrednio po nim. Popijamy wodą. Leku Pramolan nie stosujemy doraźnie i nie może być stosowany jako lek na sen.

Zazwyczaj u dorosłych dawka wynosi 50 mg dichlorowodorku opipramolu rano i w południe, oraz 100 mg wieczorem. Jednak w zależności od tolerancji i skuteczności leku, lekarz może zmniejszyć dawkę.

Działanie opipramolu nie pojawia się natychmiast, zmiany nastroju występują stopniowo, dlatego produkt należy stosować systematycznie przez co najmniej 2 tygodnie. Zalecany średni czas leczenia wynosi od 1 do 2 miesięcy.

Pramolan - zamienniki

Zamiennikiem leku Pramolan jest preparat Sympramol. Zarówno Sympramol, jak i Pramolan zawierają w jednej tabletce 50 mg dichlorowodorku opipramolu.

Pramolan - działanie

Lek Pramolan to trójpierścieniowy lek przeciwdepresyjny posiadający działanie uspokajające i przeciwlękowe. Opipramol wykazuje duże powinowactwo do receptorów sigma (typ 1 i typ 2) i działa antagonistycznie na receptory histaminowe typu 1. Powinowactwo do receptorów serotoninowych typu 2A, dopaminowych typu 2 i receptorów alfaadrenergicznych jest mniejsze. W przeciwieństwie do strukturalnie podobnych trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, opipramol ma małą aktywność antycholinergiczną i nie hamuje wychwytu zwrotnego serotoniny czy noradrenaliny. Opripramol podany doustnie szybko się wchłania. Częściowy metabolizm do dehydroksyetyloopipramolu zachodzi podczas pierwszego przejścia przez wątrobę. Wiązanie z białkami osocza wynosi około 91%. Objętość dystrybucji wynosi około 10 l/kg a okres półtrwania w fazie eliminacji wynosi około 11 godzin.

Pramolan - na co?

Lek Pramolan wykorzystywany jest w leczeniu uogólnionych zaburzeń lękowych czyli lęku charakteryzującego się niekontrolowanym i nadmiernym zamartwianiem się, oraz zaburzeń występujących pod postacią somatyczną (fizyczny dyskomfort niezwiązany lub niedostatecznie związany z zaburzeniami narządowymi.) Ułatwia zasypianie, poprawia samopoczucie i łagodzi stany przygnębienia. Leku Pramolan nie stosujemy doraźnie i nie może być stosowany jako lek na sen.

Pramolan na zespół jelita drażliwego

W przypadku zespołu jelita drażliwego przyjmowanie Pramolanu jest niewskazane. Zaleca się skonsultować przyjmowanie tego leku z lekarzem.