Powstała tabletka "3 w 1" na nadciśnienie. Poprawę widać już po miesiącu
Już po miesiącu stosowania eksperymentalnej tabletki 3w1, znanej jako GMRx2, aż u 81 proc. pacjentów z nadciśnienie udało się opanować ciśnienie. Ta poprawa utrzymywała się przez sześć miesięcy.
Kombinacja niskich dawek trzech leków przeciwko nadciśnieniu w jednej tabletce (znanej jako GMRx2) skuteczniej od standardowego planu leczenia obniża ciśnienie krwi u pacjentów z niekontrolowanym nadciśnieniem - informuje "Journal of the American Medical Association (JAMA)".
GMRx2 to połączenie w jednej pigułce leków rozkurczających naczynia krwionośne (telmisartanu i amlodypiny) oraz moczopędnego indapamidu.
Podczas badania Veronica, prowadzonego w Nigerii przez George Institute for Global Health w Barangaroo (Australia), grupy pacjentów z nadciśnieniem przyjmowały raz dziennie tabletki zawierające telmisartan, amlodypinę i indapamid w dawce stosowanej standardowo, a także połowę lub ćwierć dawki.
Grupa kontrolna otrzymywała standardowy plan leczenia zalecany przez nigeryjskie Ministerstwo Zdrowia: rozpoczynał się od monoterapii, a następnie terapii skojarzonej i był typowy dla wytycznych dotyczących nadciśnienia w wielu krajach
Nadciśnienie pod kontrolą już po miesiącu
Już po miesiącu 81 proc. uczestników w grupie przyjmującej GMRx2 osiągnęło kontrolę ciśnienia krwi mierzonego w klinice w porównaniu do 55 proc. w przypadku standardowej opieki. Ta poprawa utrzymywała się przez sześć miesięcy, przy czym 82 proc. osiągnęło kontrolę w porównaniu do 72 proc. w przypadku standardowej opieki. Tolerancja obu planów leczenia była dobra, bez konieczności odstawiania leków z powodu niepożądanych zdarzeń.
Po 6 miesiącach leczenia ciśnienie skurczowe było o 31 mmHg niższe w grupie GMRx2 w porównaniu do 26 mmHg niższego przy standardowej opiece – różnica 5,8 mmHg była wysoce klinicznie i statystycznie istotna.
Istniejące dowody wskazują, że przy każdym obniżeniu ciśnienia skurczowego o 5 mmHg następuje 10 proc. redukcja poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych, takich jak udar, zawał serca i niewydolność serca.
Tabletka "3 w 1" na nadciśnienie
Prof. Dike Ojji, kierownik jednostki badań sercowo-naczyniowych na Uniwersytecie w Abudży w Nigerii i główny autor badania poinformował, że "potrójna tabletka powodowała klinicznie istotne obniżenie ciśnienia krwi w porównaniu ze standardową opieką, nawet gdy podczas standardowej opieki ściśle przestrzegano aktualnych wytycznych i większej liczby wizyt w klinice".
Jak dodał prof. Ojji, w krajach o niskich dochodach mniej niż jedna na cztery leczone osoby osiąga kontrolę ciśnienia krwi, a w krajach o wysokich dochodach wynosi ona tylko od 50 do 70 proc., dlatego uzyskanie wskaźników powyżej 80 proc. w ciągu zaledwie jednego miesiąca jest imponujące.
Szacuje się, że na całym świecie żyje ponad miliard dorosłych z nadciśnieniem, z czego dwie trzecie w krajach o niskich i średnich dochodach. Nadciśnienie jest głównym czynnikiem ryzyka śmiertelności, odpowiadającym za 10,8 miliona zgonów rocznie. Eksperci mają nadzieję, że nowe leczenie może mieć duży wpływ na zmniejszenie wskaźników chorób sercowo-naczyniowych, szczególnie w krajach o największym obciążeniu.
W celu komercjalizacji badań George Institute for Global Health GMRx2 powstała firma biofarmaceutyczna George Medicines, która zajmuje się znaczącymi niezaspokojonymi potrzebami w leczeniu chorób kardiometabolicznych. Na początku tego miesiąca GMRx2 został zgłoszony do amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) w celu leczenia nadciśnienia.
Listen on Spreaker.