Plastry rozgrzewające – jak i kiedy można je stosować?
Plastry rozgrzewające mają działanie przeciwbólowe. Najczęściej stosuje się je po to, by złagodzić ból miejscowy, np. ból pleców. Z ich pomocą można również rozgrzać mięśnie przed dużym wysiłkiem fizycznym lub po treningu, gdy dojdzie do przeciążenia mięśni.
Spis treści
- Plastry rozgrzewające - kiedy je stosować?
- Plastry rozgrzewające - jak działają?
- Plastry rozgrzewające - jak stosować?
- Plastry rozgrzewające - przeciwwskazania
Plaster rozgrzewający naklejamy głównie, gdy czujemy ból. Najczęściej stosujemy go na duże partie mięśni, takich jak plecy, ale naklejane bywają również na kolana, uda, czy na kark. Plastry rozgrzewające są dobrym środkiem przeciwbólowym i jako takie mogą zastąpić tradycyjne środki przeciwbólowe, których niektóre osoby nie mogą stosować np. z powodu choroby wrzodowej lub innych dolegliwości.
Plastry rozgrzewające - kiedy je stosować?
Plastry rozgrzewające są przeznaczone dla wszystkich grup odbiorców, choć zazwyczaj korzystają z nich przede wszystkim osoby, które z racji zawodu lub zainteresowań narażone są na przeciążenia mięśni: osoby pracujące fizycznie, sportowcy, uczniowie szkół sportowych.
Ale przeciążenia mięśni to nie jedyne wskazania do stosowania plastrów rozgrzewających.
Można po nie sięgać po to, by leczenie przeziębienia - naklejone na plecy rozgrzewają skórę i z tego powodu mogą zastąpić rozgrzewające olejki eteryczne lub kamforę - na ich korzyść działa również to, że nie mają zapachu, który wielu osobom przeszkadza.
Wśród plastrów mających właściwości rozgrzewające wyróżnia się:
- suche plastry rozgrzewające - wyglądają jak plastry opatrunkowe. Dzięki temu że są białe lub cieliste i dość cienkie, są też niemal niewidoczne nawet pod cienką bluzką. Mają jednak wady, z których największą jest dyskomfort, odczuwalny w momencie ich zdejmowania, niemal identyczny z tym, jaki odczuwa się zdejmując zwykły plaster. Wśród takich plastrów najczęściej spotykane są suche plastry rozgrzewające z kapsaicyną, która zmniejsza ból przewlekły, zmniejszając wrażliwość nerwów na bodźce bólowe, a jednocześnie pobudzając krążenie krwi w miejscu naklejenia. Wśród substancji aktywnych, jakie zawierają, obecny jest gęsty wyciąg z owoców pieprzowca (Capsici fructus extractum spissum), bogate źródło kapsaicyny, a także gęsty wyciąg z korzenia pokrzyku.
- plastry hydrożelowe - są miękkie, grubsze niż plastry suche. Pozwalają oddychać skórze, dużo łatwiej też się je przykleja i odkleja. Po naklejeniu uwalniają na skórę substancje czynne z żelowego podłoża. Tuż po naklejeniu dają wrażenie chłodu, które stopniowo jest zastępowane miłym uczuciem ciepła.
Plastry rozgrzewające - jak działają?
Sposób działania plastrów rozgrzewających jest prosty: tuż po tym, jak plaster zostanie przyklejony i skóra rozgrzeje się, dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, dzięki czemu do tkanek dociera więcej tlenu i substancji odżywczych. Sprzyja to regeneracji komórek i obniżeniu napięcia mięśniowego, które często samo w sobie jest przyczyną bólu.
Jednak nawet przy takiej popularnej i wydaje się bezpiecznej metodzie radzenia sobie z bólem, należy zachować czujność i rozwagę.
Po pierwsze i najważniejsze, stosować powinno się wyłącznie produkty sprawdzone, dostępne w aptekach. Wszystko przez to, że przypadku zbyt silnego i nie kontrolowanego bodźca cieplnego przekraczającego tolerancję tkanek może dojść do niebezpiecznego poparzenia. Aby zminimalizować ryzyko podrażnienia nie powinniśmy wywierać na plaster zbyt dużego nacisku, np. paskiem, nie powinniśmy się także na nim kłaść (przynajmniej nie zbyt długo).
Plastry rozgrzewające - jak stosować?
Plaster rozgrzewający jest przeznaczony do użytku zewnętrznego. Stosuje się go niezwykle prosto: wystarczy wyjąć go z opakowania, zdjąć papier zabezpieczający warstwę kleju, a następnie przykleić plaster w miejscu bólu i umyć ręce, zwłaszcza jeśli stosujemy plaster rozgrzewający z kapsaicyną.
Warto pamiętać, że po zdjęciu plastra może wystąpić lekkie zaczerwienienie skóry, które utrzymuje się nawet przez kilka godzin i jest to normalny objaw. Gdyby jednak skóra pod plastrem zaczęła silnie piec lub swędzieć, a wokół niej pojawiłoby się zaczerwienienie, pęcherze, ból czy opuchlizna, należy jak najszybciej zdjąć plaster i skontaktować się z lekarzem.
Plastry rozgrzewające - przeciwwskazania
Plastrów rozgrzewających nie wolno stosować w przypadku:
- uczulenia na którykolwiek składnik produktu (po przyklejeniu plastra należy obserwować czy na skórze nie pojawiaj się niepokojące zmiany, dodatkowo tutaj należy wziąć pod uwagę fakt, że plastry rozgrzewające mogą zawierać różne substancje, może to być sproszkowane żelazo, znana z papryczek chili kapsaicyna, salicylan glikolu, węgiel drzewny, wermikulit, wyciąg z kasztana, a nawet sól i wszystkie one mogą uczulać),
- uszkodzonej, podrażnionej lub zmienionej chorobowo skóry,
- u dzieci poniżej 12. roku życia,
- w miejscu stosowania innych preparatów leczniczych,
- jednocześnie z innymi lekami rozgrzewającymi, np. w postaci maści,
- nie są wskazane dla osób niezdolnych do ich samodzielnego usunięcia (ze względu na ryzyko poparzenia),
- nie powinny ich stosować osoby z zaburzeniami odczuwania ciepła,
- nie zaleca się ich kobietom w w czasie menstruacji,
- w ciąży i podczas karmienia piersią naklejenie plastra powinna poprzedzać konsultacja z lekarzem.
Porady eksperta