Ostrzeżenie przed "skompilowanymi" lekami na odchudzanie. Tym grozi ich zażywanie

2024-09-06 7:13

Ozempic, a także inne słynne leki na cukrzycę, które okazały się hitem na odchudzanie wskutek bardzo dużego zainteresowania konsumentów, nie zawsze są dostępne. Ponieważ podaż nie idzie w parze z popytem, na rynku pojawiły się podróbki. Są tańsze, ale czy równie skuteczne i przede wszystkim, czy bezpieczne dla pacjentów?

Ostrzeżenie przed skompilowanymi lekamina odchudzanie. Tym grozi ich zażywanie
Autor: Getty Images Ostrzeżenie przed "skompilowanymi" lekamina odchudzanie. Tym grozi ich zażywanie

Podrabiane leki na odchudzanie zalewają rynek

Leki na odchudzanie nie należą do tanich. To jednak nie zniechęca klientów. Leki znikają z rynku błyskawicznie, a koncerny mimo starań nie nadążają z realizowaniem zapotrzebowania rynkowego. To w dużym stopniu skutek korzystania z tych leków właśnie poza wskazaniami, czyli celem redukcji masy ciała, a nie w celu walki z cukrzycą.

To też jeden z powodów, dla których rynek zalewają podróbki i zamienniki, po które sięgają niektóre osoby. O efektach terapii zamiennikami możemy przeczytać w artykule na łamach "LA Times".

TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Nowy, niezwykle skuteczny lek na odchudzanie. Czy nastapi przełom w walce z otyłością?

Problem z tym, że „skomponowane leki” (ang. compounded), czyli nieoficjalne zamienniki, nie są zatwierdzone przez Agencję Żywności i Leków (FDA).

To generuje szereg dalszych problemów: „skomponowane leki” nie są testowane pod kątem bezpieczeństwa, jakości czy skuteczności. Zwykle generyki to oczywiście w świecie farmacji uznane zamienniki, jednak w tym przypadku, szczególnie w obliczu sprzedaży omawianych produktów w internecie, istnieje duże ryzyko, że w zamienniku składniki niekoniecznie będą bezpieczne dla konsumentów. Dlatego rzecznik FDA stawia sprawę jasno: - Zachęcamy pacjentów do zachowania czujności.

Owoce w diecie odchudzającej i w zdrowym żywieniu. Dietetyk radzi

Handel podrabianymi lekami kwitnie w sieci

Jednak social media i fora społecznościowe to często przestrzeń, z której czerpane są informacje niekoniecznie prawdziwe. Na TikToku czy Reddicie obserwowany jest zalew informacji o podrabianych lekach na odchudzanie. Skala handlu takimi lekami jest niemożliwa do oszacowania.

CZYTAJ TEŻ: 25 produktów, które przyśpieszają odchudzanie

Podobnie jak przewidzenie powodowanych przez nie skutków ubocznych. Specjaliści zwracają uwagę, że oferowane w sieci rzekome zamienniki nie są stricte generykami. I nie są „podróbkami”, jak np. podróbki markowej odzieży, które (zwykle) nie są niebezpieczne dla zdrowia.

Sięganie po leki z niepewnych źródeł, co do których nie ma informacji czy pewności w odniesieniu choćby do składu czy przebiegu procesu produkcji, to igranie z własnym zdrowiem i życiem.

Zrównoważone odchudzanie po 30-tce

Około 42 proc. aptek internetowych sprzedających semaglutyd działa nielegalnie, wynika z badania opublikowanego w tym miesiącu w medycznym czasopiśmie JAMA Network Open.

- Produkty z semaglutydem są aktywnie sprzedawane bez recepty przez nielegalne apteki internetowe, z pomocą dostawców wysyłających niezarejestrowane i sfałszowane produkty — podkreślono w podsumowaniu wyników badań.

Zażywanie podróbek skończyło się szpitalem

W lipcu tego roku FDA otrzymała zgłoszenia o błędach w dawkowaniu "skomponowanych" produktów do wstrzykiwań. Niektórych pacjentów podróbki lekow doprowadziły do hospitalizacji. To efekt tego, że nielegalny lek jest zazwyczaj sprzedawany w fiolkach, a pacjenci dostają strzykawki i muszą samodzielnie odmierzać oraz podawać sobie kolejne dawki.

FDA podała, że błędy wynikły z tego, że pacjenci w efekcie zażywali niewłaściwe dawki leku. - Wielu pacjentów, którzy otrzymali fiolki "skomponowanego semaglutydu", nie miało doświadczenia z samodzielnym wstrzykiwaniem. Brak doświadczenia w pobieraniu leku z fiolki do strzykawki oraz zamieszanie między różnymi jednostkami miary (np. mililitry, miligramy i 'jednostki') mogły przyczynić się do błędów w dawkowaniu - wyjaśnili przedstawiciele Agencji Żywności i Leków.

W zeszłym roku FDA poinformowała, że niektórzy kompilatorzy mogli tworzyć swoje produkty z form soli semaglutydu. To inne substancje niż te, które są wykorzystywane w oryginalnych lekach.

- Produkty zawierające te sole, takie jak semaglutyd sodowy i semaglutyd octanowy, nie zostały uznane za bezpieczne i skuteczne — potwierdza FDA. Producenci legalnych leków z semaglutydem tymczasem wystosowali już dziesiątki pozwów i zapowiadają kolejne wobec osób i firm, które podrabiają leki.

Listen on Spreaker.