Oliwka z lawendą na uspokojenie, ból głowy, gładką skórę [WŁAŚCIWOŚCI I PRZEPIS]
Oliwka z lawendą to jeden z domowych sposobów na wiele dolegliwości. Jest łagodna, a zarazem skuteczna - i chociaż nie zastąpi leków, to może skutecznie wspomóc ich działanie, a w przypadku błahych dolegliwości wręcz opóźnić konieczność ich zażycia. Warto ją mieć w domu i stosować w razie potrzeby zwłaszcza, że składniki kosztują grosze i bardzo łatwo można ją przygotować.
Wbrew swojej nazwie oliwka z lawendą nie zawiera wyłącznie lawendy - choć tego zioła jest w niej najwięcej, w składzie ma również rozmaryn lekarski oraz susz z kory wierzby. Dzięki temu jest zastosowanie - o czym piszemy dalej - jest dosyć różnorodne, oliwka wykorzystuje bowiem cenne właściwości każdego z tych ziół.
To jeden z tych produktów, które warto mieć w domu szczególnie, jeśli pogoda nie sprzyja lub domownicy mają skłonność do zapadania na różnego rodzaju infekcje bądź też dokuczają im bóle, wywołane np. zwyrodnieniem, chorobą czy nawet zwykłą kontuzją. Nie kupisz jej jednak w żadnym sklepie: by móc cieszyć się jej właściwościami, trzeba ją najpierw przygotować. Nie jest to wcale trudne.
Spis treści
Oliwka z lawendą: na co pomaga?
Oliwka z lawendą może być stosowana do masażu lub dodawana do wody w trakcie kąpieli. W obu przypadkach ma bardzo podobne działanie.
Oliwka z lawendą:
- Łagodzi ból reumatyczny, nerwobóle, ból wywołany stanem zwyrodnieniowym kręgosłupa
- Zmniejsza ból głowy, migrenę, bóle zatok towarzyszące przeziębieniu
- Pomaga odetkać nos zatkany z powodu kataru lub zapalenia zatok
- Łagodzi bóle mięśni wywołane przeciążeniem, stłuczeniem lub kontuzją
- Relaksuje i odpręża
- Wygładza i nawilża skórę.
Przepis na oliwkę z lawendą
Przygotowanie oliwki z lawendą jest proste i już po dwóch godzinach możesz cieszyć się jej wspaniałymi właściwościami.
Składniki
- 10 łyżek suszonych kwiatów lawendy
- 5 łyżek liści rozmarynu lekarskiego
- 5 łyżek rozkruszonego suszu z kory wierzby
- 1,5 szklanki oleju słonecznikowego lub oliwy z oliwek
Przygotowanie:
Zioła zalej w garnku olejem lub oliwą, a następnie bardzo powoli podgrzewaj - gdy będą mocno ciepłe, odstaw na dwie godziny. Po tym czasie odcedź oliwkę przez gęste sitko lub gazę, a następnie zlej do butelki z ciemnego szkła. Przechowuj w ciemnym, chłodnym miejscu.
Porady eksperta