Olejek tymiankowy - właściwości i zastosowanie
Olejek tymiankowy słynie ze swoich właściwości antyseptycznych i odkażających, dlatego znalazł zastosowanie w leczeniu objawów przeziębienia i grypy. Jest też popularnym składnikiem wielu kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji włosów, ciała i twarzy.
Olejek tymiankowy otrzymuje się z ziela tymianku pospolitego, które poddaje się destylacji. Olejek tymiankowy właściwie stosowany może przynieść bardzo wiele pożytku zarówno dla naszego zdrowia, jak i urody (ma bowiem działanie przeciwbakteryjne, antygrzybicze i przeciwzapalne). W zbyt dużych dawkach może być jednak śmiertelnie niebezpieczny.
Spis treści
- Olejek tymiankowy - właściwości lecznicze
- Olejek tymiankowy - zastosowanie w kosmetyce
- Olejek tymiankowy - jak go stosować?
- Olejek tymiankowy - środki ostrożności i przeciwwskazania
Olejek tymiankowy - właściwości lecznicze
Olejek tymiankowy zawiera korzystne dla naszego zdrowia olejki eteryczne, głównie tymol i karwakrol, i to im zawdzięcza większość swoich prozdrowotnych właściwości:
- ma działanie przeciwbakteryjne i aseptyczne, dlatego skutecznie łagodzi infekcje gardła i jamy ustnej
- działa wykrztuśnie i rozkurczowo, więc skutecznie zwalcza zarówno kaszel suchy, jak i mokry
- wzmacnia odporność
- leczy nieżyt żołądka i łagodzi podrażnienie jelit
- działa przeciwbólowo przy reumatyzmie i artretyzmie
- łagodzi stany zapalne pochwy
- pobudza krążenie i podnosi ciśnienie krwi
Olejek tymiankowy - zastosowanie w kosmetyce
Olejek tymiankowy odkażająco i oczyszczająco na skórę, dlatego jest powszechnie dodawany do wszelkiego rodzaju kosmetyków przeznaczonych do cery tłustej i trądzikowej, dezodorantów, żeli po goleniu, z kolei w szamponach ma za zadanie zwalczać łupież i ograniczać nadmierne przetłuszczanie się włosów. Niektórzy producenci dodają go też do past do zębów i płynów do płukania jamy ustnej, gdyż ma działanie odkażające i łagodzi stany zapalne dziąseł.
Olejek tymiankowy - jak go stosować?
- do płukania gardła i jamy ustnej
- do inhalacji - 5-10 kropli olejku tymiankowego wlać do szklanki gorącej wody
- do kąpieli - 1-2 łyżeczki olejku wlać do wanny wypełnionej w 1/3 wodą o temperaturze 36-38°C, czas kąpieli to 10-15 min
- jako naturalny odświeżacz powietrza
- do masażu - 3-5 kropli olejku dodać do 12 kropli olejku nośnikowego, a następnie kulistymi ruchami dłoni masować ciało
Olejek tymiankowy - środki ostrożności i przeciwwskazania
Tymol, któremu olejek tymiankowy zawdzięcza swoje właściwości, ma też niestety swoją ciemną stronę. W zbyt dużych ilościach może być trujący dla naszego organizmu: uszkodzić nam wątrobę, nerki, serce, a nawet ośrodkowy układ nerwowy, co zwykle kończy się śmiercią. Dlatego należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta co do dawkowania olejku i nigdy nie przekraczać zalecanej dawki.
Oto pierwsze objawy zatrucia olejkiem tymiankowym:
Olejku tymiankowego nie powinny zażywać:
- kobiety w ciąży i karmiące piersią (gdyż może mieć to negatywny wpływ na rozwój płodu, a nawet doprowadzić do przedwczesnego porodu lub poronienia)
- dzieci do lat 6.
- osoby z nadciśnieniem
Czytaj też:
- Domowe inhalacje na katar i przeziębienie
- Olejek złodziei - na co pomaga ta tajemnicza mikstura?
- Olejek goździkowy - jakie ma zastosowanie?