Olej z kwiatów czarnego bzu: przepis i zastosowanie
Olej z kwiatów czarnego bzu pomaga przy dolegliwościach układu pokarmowego, w przeziębieniach i przy bólach stawów. Można go również wykorzystać do masażu. Wypróbuj nasz przepis na olej z kwiatów bzu czarnego.
Spis treści
- Jak zrobić olej z kwiatów bzu czarnego?
- Wyciąg olejowy z kwiatów z bzu czarnego
- Jakie właściwości ma czarny bez?
- Olej z kwiatów bzu czarnego: zastosowanie
Olej z kwiatów bzu czarnego możemy zrobić zarówno na zimno - wykorzystując świeże baldachy, jak i na ciepło, z kwiatów suszonych. Do przygotowania oleju z kwiatów bzu czarnego najlepiej nadają się oleje roślinne wyciskane na zimno: olej konopny, rzepakowy, lniany, olej z dyni, olej z czarnuszki, olej z pestek winogron czy oliwa). Dlaczego? Bo zawierają wiele rozpuszczalnych w tłuszczach witamin i kwasów tłuszczowych, których nie produkuje organizm człowieka. Mają dobry wpływ na krążenie krwi, skórę, system odpornościowy i przemianę materii.
Jak zrobić olej z kwiatów bzu czarnego?
Do butelki z przezroczystego szkła wsyp kwiaty czarnego bzu i zalej je olejem. Butelkę zatkaj ściereczką lnianą, tak by powietrze mogło w miarę swobodnie cyrkulować. Postaw ją na trzy tygodnie w słonecznym miejscu, od czasu do czasu mieszając zawartość. Następnie przelej przez sitko do ciemnych butelek. Przechowuj w lodowce.
Wyciąg olejowy z kwiatów z bzu czarnego
Suszone kwiaty zalej olejem (proporcje 250 g kwiatów na 500 ml oleju) i podgrzewaj przez trzy godziny na małym ogniu. Przelej olej przez ściereczkę do butelek z ciemnego szkła.
Jakie właściwości ma czarny bez?
Świeże kwiaty bzu czarnego nie nadają się do przyrządzania wyciągów olejowych - duża zawartość wody powoduje, że mieszanina szybko jełczeje.Tłuste wyciągi z bzu czarnego należy przechowywać w lodówce, aby nie miały do nich dostępu bakterie. Napoczętą butelkę oleju zużyj w ciągu 2 tygodni.
Olej z kwiatów bzu czarnego: zastosowanie
Zewnętrznie można stosować wyciąg olejowy z kwiatów czarnego bzu do masażu mięśni i stawów, do masażu przy przeziębieniach, by nawilżyć i natłuścić suchą, spękaną skórę oraz by łagodzić ukąszenia owadów i insektów. By złagodzić bóle brzucha, stany zapalne jelit czy błony śluzowej żołądka, można spożywać przed lub w czasie posiłku 1 łyżeczkę oleju z kwiatów czarnego bzu.
Na podstawie książki Ellen Heidböhmer "Czarny bez dla zdrowia i urody"
Porady eksperta