Oczar wirginijski: właściwości i zastosowanie
Oczar wirginijski znajduje zastosowanie w takich schorzeniach jak: stany zapalne skóry, owrzodzenia, opuchlizna, hemoroidy, krwawienie dziąseł, ale też bóle reumatyczne stawów, zapalenie krtani, migdałów czy gardła. Jakie właściwości ma oczar wirginijski? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do jego stosowania?
Spis treści
- Oczar wirginijski: cenne składniki
- Oczar wirginijski w kosmetykach
- Oczar wirginijski: jak stosować?
- Oczar wirginijski: przeciwwskazania
Oczar wirginijski (Hamamelis virginiana) to krzew, dorastający do trzech, czterech metrów wysokości, posiadający charakterystyczne duże (nawet 15-centymetrowe) ciemnozielone lub brunatne liście i lśniące żółte kwiaty.
W naturalnym środowisku występuje w Ameryce Północnej, ale w wielu zakątkach świata, również w Polsce, uprawia się go w ogrodach lub parkach.
Nie jest rośliną zbyt wymagającą, może rosnąć zarówno w miejscach zacienionych jak i słonecznych, nawet na mniej żyznej glebie, źle znosi tylko zbyt długie okresy suszy.
Prozdrowotne właściwości oczaru wirginijskiego odkryli Indianie Ameryki Północnej, stąd często spotykana nazwa krzewu to "Złoto Indian".
Oczar wirginijski: cenne składniki
Do celów leczniczych wykorzystuje się przede wszystkim korę i liście oczaru wirginijskiego, które muszą zostać dobrze osuszone. Zawierają one m.in.:
- flawonoidy
- garbniki
- saponiny
- kwas galusowy
- kwas elagowy
które wykazują działanie:
- przeciwzapalne
- antybakteryjne
- antyseptyczne
- przeciwłojotokowe
- oczyszczające
- ściągające
- odkażające
- uszczelniające naczynia włosowate.
To właśnie dzięki nim oczar wirginijski sprawdza się w przypadku przewlekłych stanów zapalnych skóry (np. egzema, łuszczyca), wszelkiego rodzaju owrzodzeniach oraz oparzeniach (również oparzeniach słonecznych).
Stosuje się go również, gdy mamy do czynienia z opuchliznami, powstałymi w wyniku uderzenia (np. siniaki), ale też po ukąszeniach czy użądleniach owadów, bo przyspiesza gojenie się ran, łagodzi ból, podrażnienie i zaczerwienienie skóry.
Pomaga też w przypadku hemoroidów, bo ma działanie ściągające i przeciwzapalne, a jednocześnie powoduje obkurczanie się naczyń krwionośnych, dzięki czemu zmniejsza się obrzęk.
Oczar wirginijski stosuje się także przy infekcjach jamy ustnej, przebiegającej z zapaleniem błon śluzowych, sprawdza się też, gdy mamy do czynienia z krwawieniem dziąseł.
Ale to nie wszystkie jego prozdrowotne właściwości.
Zaleca się go również w przypadku bólów reumatycznych stawów, zapalenia krtani, zapalenie migdałów, zapalenie gardła oraz przewlekłego kaszlu czy astmy, bo łagodzi niepożądane objawy.
Oczar wirginijski w kosmetykach
Oczar wirginijski znany jest nie tylko ze swoich prozdrowotnych właściwości, wykorzystuje się go również w przemyśle kosmetycznym.
Dzięki temu, że wykazuje m.in. działanie antybakteryjne, oczyszczające, ściągające oraz uszczelniające naczynia włosowate świetnie sprawdza się w pielęgnacji cery naczynkowej, skłonnej do podrażnień czy zaczerwienionej.
Reguluje pracę gruczołów łojowych poprzez zmniejszanie produkcji sebum, dlatego równie dobrze radzi sobie w przypadku cery tłustej, z tendencją do zapychania się porów.
Ponieważ wykazuje działanie przeciwłojotokowe polecany jest jednocześnie do cery trądzikowej, bo zmniejsza ilość wyprysków i ogranicza powstawanie nowych.
Likwiduje też stan zapalny skóry, a przy tym może być stosowany nawet kilka razy w ciągu dnia, bo nie wysusza i nie podrażnia skóry.
Nawet jeśli nie masz większych problemów z cerą warto stosować oczar wirginijski, bo świetnie oczyszcza skórę nie tylko z nadmiaru sebum, ale i wszelkiego rodzaju zewnętrznych zanieczyszczeń, a jednocześnie regeneruje ją i nawilża.
Ponadto zawiera garbniki i flawonoidy, dzięki czemu chroni przed działaniem wolnych rodników i w ten sposób pomaga skórze zachować dłużej młodzieńczy wygląd.
Oczar wirginijski: jak stosować?
Oczar wirginijski występuje najczęściej w postaci kremu lub maści, które stosuje się zewnętrznie, bezpośrednio na zmienioną chorobowo skórę.
Można też kupić go w postaci gotowych ziół i przygotować odwar.
W tym celu należy odmierzyć jedną lub dwie łyżki zioła, zalać jedną szklanką wody, a następnie gotować przez 10 minut pod przykryciem. Potem należy odwar odstawić, a po 20-30 minutach przecedzić.
Natomiast oczar wirginijski stosowany w kosmetyce występuje najczęściej w postaci toników, kremów, żeli.
Oczar wirginijski: przeciwwskazania
Do tej pory nie stwierdzono żadnych przeciwwskazań do stosowania oczaru wirginijskiego, ale jak w przypadku większości ziół w pierwszym okresie używania warto obserwować skórę, czy nie pojawia się jakakolwiek reakcja alergiczna.
Przeczytaj także:
- Ziołowa pielęgnacja skóry
- Przepisy na roślinne toniki, maski, odżywki
- 7 przepisów na naturalne kosmetyki DIY