Ochrona i odbudowa wątroby: dlaczego warto stosować sylimarynę na co dzień?
Czy wiesz, że wątroba ma w Twoim organizmie ponad 500 różnych funkcji [1]? Każdego dnia musi jednak radzić sobie też z wieloma wyzwaniami, m.in. alkoholem, tłustym jedzeniem czy infekcjami. To właśnie dlatego tak ważna jest hepatoprotekcja – czyli ochrona wątroby przed szkodliwymi czynnikami i wsparcie tego organu w codziennej pracy. Sprawdź, jak zadbać o wątrobę, by wspomóc jej regenerację i zmniejszyć ryzyko uszkodzeń!
Wątroba, czyli mistrz w detoksykacji organizmu… i znacznie więcej
Odtruwanie organizmu, filtrowanie krwi i neutralizacja toksyn, np. tych pochodzących z alkoholu – to właśnie przede wszystkim z tym kojarzy się wątroba. Ten organ robi dla Ciebie jednak dużo więcej, między innymi 1, 2, 3, 4, 5, 6:
- produkuje żółć potrzebną do trawienia tłuszczu,
- metabolizuje leki dostarczane do organizmu,
- bierze udział w gospodarce tłuszczów, węglowodanów i białek,
- ma wpływ na termoregulację organizmu,
- wspiera gospodarkę hormonalną,
- wspomaga odporność,
- gromadzi witaminy i minerały, np. A, D, E, K, B12, żelazo, miedź.
Czy to chora wątroba? Objawy są niecharakterystyczne
Jeśli praca wątroby jest zaburzona, organizm zmaga się z wieloma różnymi powikłaniami. Tymczasem ten organ jest narażony na ponad 100 różnych chorób 1. Nawet 5–6 mln Polaków może mieć chociażby stłuszczenie wątroby 7, które nieleczone może doprowadzić do zwłóknienia i marskości.
Skąd wiadomo, że wątroba jest chora? To organ nieunerwiony, więc sam w sobie nie daje żadnych dolegliwości bólowych. W początkowej fazie choroby objawów może nie być wcale. Bywają też niecharakterystyczne, jak 1, 2, 3, 7:
- uczucie zmęczenia, nadmiernej senności,
- bóle brzucha,
- wzdęcia, uczucie pełności,
- powiększenie obwodu brzucha,
- swędzenie skóry,
- bóle stawów,
- ciemny kolor moczu,
- żółta skóra, zażółcone gałki oczne.
Jak dbać o wątrobę na co dzień? 7 najważniejszych wskazówek
Największy gruczoł organizmu i jedyny organ, który po działaniu szkodliwych czynników może samodzielnie się regenerować 1, 2 – tak w skrócie można opisać wątrobę. I chociaż dość dobrze radzi sobie z niesprzyjającymi okolicznościami, ma swoje ograniczenia.
Nadwaga czy otyłość, niezdrowa dieta, alkohol, nadużywanie leków, niektóre choroby metaboliczne, wirusowe zapalenie wątroby (WZW)… To tylko niektóre czynniki, które mogą prowadzić do uszkodzenia tego ważnego organu. Jak więc chronić wątrobę i wspierać jej regenerację?
1. Zadbaj o zbilansowaną dietę
Ciężkostrawne posiłki – szczególnie te bardzo tłuste czy z cukrem – mocno obciążają wątrobę. Ograniczaj więc słodycze, chipsy, gotowce, fast-foody i smażone potrawy. Zamiast tego postaw na zbilansowaną i lekkostrawną dietę z warzywami, owocami, chudym mięsem, nabiałem i rybami.
Wątroba jest przeciążona również u osób z nadwagą lub otyłością oraz chorujących na choroby metaboliczne (takie jak cukrzyca). Zdrowy jadłospis pomoże Ci zachować odpowiednią masę ciała.
2. Jedz regularnie i bez pośpiechu
Obciążeniem dla wątroby jest również stan po przejedzeniu – gdy organ musi szybko poradzić sobie z bardzo dużą ilością jedzenia, często tłustego. Postaraj się więc regularnie spożywać mniejsze posiłki (warto jeść 4–6 razy dziennie). Kończ też jeść w momencie, gdy czujesz sytość, zamiast na siłę dojadać całe danie.
3. Uważaj na alkohol
Aby zachować wątrobę w zdrowiu, ograniczaj alkohol. Szkodliwe są szczególnie jego duże dawki, regularne picie lub picie w połączeniu z lekami (nawet tak popularnymi jak paracetamol).
Według ekspertów maksymalna dobowa dawka alkoholu dla zdrowych mężczyzn to 2 jednostki (ok. 500 ml piwa), a dla zdrowych kobiet 1 jednostka (ok. 250 ml piwa) 8. Wszystko zależy jednak od organizmu. Dodatkowo u osób już chorujących nie ma bezpiecznej dawki alkoholu – nawet minimalna ilość może doprowadzić do dalszej degradacji wątroby.
4. Stosuj leki i suplementy zgodnie z zaleceniami
Stosowanie leków i suplementów niezgodnie z ulotką oraz zaleceniami specjalistów (np. przedawkowanie, zażywanie zbyt długo) może spowodować toksyczne (polekowe) uszkodzenie wątroby. Uważaj też na łączenie leków z alkoholem (np. wspomnianego już paracetamolu).
Jeśli leki mogą mieć niekorzystny wpływ na wątrobę, można dodatkowo włączyć preparaty hepatoprotekcyjne (które stymulują regenerację komórek wątrobowych).
5. Pamiętaj o piciu wody
Woda wspiera funkcjonowanie wątroby i ułatwia detoksykację organizmu. Według ogólnych zaleceń najlepiej pić jej ok. 30 ml na 1 kg masy ciała (np. 2,4 l dla osoby o wadze 80 kg) 9. Pamiętaj jednak, że to kwestia indywidualna – gdy ciężej trenujesz, a na dworze jest upał, Twój organizm może potrzebować mocniejszego nawodnienia.
6. Wprowadź aktywność fizyczną
Według WHO najlepiej tygodniowo ruszać się min. 150–300 minut o umiarkowanej intensywności lub min. 75–150 minut o dużej intensywności 11. Regularna aktywność fizyczna sprzyja m.in. zachowaniu odpowiedniej masy ciała i poprawia wrażliwość na insulinę.
Dodatkowo w jednym z badań sprawdzono wpływ aktywności fizycznej na ryzyko śmierci z powodu marskości wątroby. U osób, które najwięcej chodziły, ryzyko to było o 73% niższe niż u osób, które chodziły najmniej 10.
7. Regularnie się badaj
Już wiesz, że wątroba nie boli, a choroby tego organu mogą nie dawać objawów. Symptomy mogą być też niecharakterystyczne. Regularnie przeprowadzaj więc badania profilaktyczne (próby wątrobowe – ALAT i AspAT). Jeśli cokolwiek Cię niepokoi, zgłoś się do lekarza. W razie potrzeby zaleci inne badania, np. krwi, USG czy biopsję.
Sylimaryna, czyli wsparcie dla Twojej wątroby. Jak działa ta substancja i gdzie ją znajdziesz?
Naturalną substancją pomocną w codziennym wsparciu wątroby jest sylimaryna, którą pozyskuje się z owoców ostropestu plamistego. Ma silne właściwości hepatoprotekcyjne, więc:
- wspomaga i pobudza regenerację wątroby,
- działa przeciwutleniająco i przeciwzapalnie,
- chroni miąższ wątroby, m.in. przed włóknieniem.
Sylimarynę znajdziesz w lekach dostępnych w aptece bez recepty (OTC).. Jednym z takich leków hepatoprotekcyjnych jest Lagosa z ekstraktem z ostropestu plamistego. Zawiera najwyższą dawkę sylimaryny w jednej tabletce 150 mg 12. Pobudza zdolność regeneracyjną wątroby i blokuje przenikanie substancji hepatotoksycznych (wywołujących uszkodzenie wątroby) do hepatocytów (komórek wątroby) 13. Więcej informacji na temat tego leku znajdziesz na stronie www.lagosa.pl
Dbaj o wątrobę dzień po dniu. To prostsze, niż myślisz
Wątroba często kojarzy się tylko z wydzielaniem żółci i metabolizmem alkoholu. Już jednak wiesz, że jej poprawne działanie jest kluczowe dla pracy całego organizmu. Nie lekceważ więc tego organu – każdego dnia troszcz się o to, by w dobrym stanie służył Ci wiele lat: dbaj o masę ciała, lekkostrawną dietę, aktywność fizyczną i ograniczenie używek. W razie potrzeby możesz też pomyśleć o dodatkowym wsparciu, np. w postaci leku z sylimaryną.