O czym pamiętać biorąc leki na nadciśnienie? Eksperci: to szczególnie ważne w upały

2024-08-12 14:11

Nadciśnienie to stan podwyższonego ciśnienia krwi - powyżej granic normy. Wiele osób z tym stanem musi przyjmować leki. Jak to jednak wygląda latem i co pacjenci powinni wiedzieć? Przede wszystkim powinni zadbać o bilans płynów.

O czym pamiętać biorąc leki na nadciśnienie? Eksperci: to szczególnie ważne w upały
Autor: fot. Getty Images O czym pamiętać biorąc leki na nadciśnienie? Eksperci: to szczególnie ważne w upały

Osoby zmagające się z problemami sercowo-naczyniowymi powinny pamiętać o tym, żeby - w szczególności latem - zadbać o odpowiednie nawodnienie. Stosują oni bowiem tak zwane diuretyki, które znane są również, jako leki moczopędne. Stosuje się je w leczeniu nadciśnienia, obrzęków i niewydolności serca. 

Ich działanie polega na zwiększeniu wydalania wody oraz soli z organizmu poprzez nerki. Te leki są bez wątpienia pomocne w leczeniu wcześniej wymienionych schorzeń. Niestety, mogą również zwiększać ryzyko odwodniania, w szczególności jeśli za oknem panują upały.

Leki na nadciśnienie a upału. Eksperci tłumaczą zależność

Dr n. farm. Katarzyna Molęda-Krawiec, dyrektor ds. farmacji American Heart of Poland, zaapelowała o zachowanie ostrożności oraz rozwagi. W szczególności dotyczy to osób starszych oraz ze  schorzeniami sercowo-naczyniowymi, które przyjmują leki należące do tej grupy.

Diuretyki działają na różne części nefronu, czyli jednostki funkcjonalnej nerki. Zwiększają tym samym wydzielanie moczu. W zależności od tego, na jaką część nefronu działają te leki, możemy je podzielić na trzy główne typy.

  • diuretyków: diuretyki pętlowe (np. furosemid) – działające na pętlę Henlego, zwiększając wydalanie sodu, potasu, chloru i wody. Pętla Henlego odpowiada za procesy zagęszczania i rozcieńczania moczu, co umożliwia regulację ilości wody i elektrolitów (takich jak sód i potas) w organizmie,
  • diuretyki tiazydowe (np. hydrochlorotiazyd) – działające na kanalik dalszy, powodując umiarkowane zwiększenie wydalania sodu i wody,
  • diuretyki oszczędzające potas (np. spironolakton) – działające na kanalik zbiorczy, zwiększając wydalanie sodu i wody, ale zachowując potas. Kanalik zbiorczy to końcowy odcinek nefronu w nerkach, który odgrywa kluczową rolę w regulacji objętości i składu moczu

Jak wyjaśnia dr n. farm. Katarzyna Molęda-Krawiec.

Poradnik Zdrowie - Nadciśnienie

Jak wyjaśniła eksperka, w upalne dni serce bije szybciej, a co za tym idzie, rozszerzają się naczynia krwionośne, a ciało zaczyna się pocić. Wszystko to dzieje się po to, by dostarczyć do skóry, jak najwięcej krwi i zapobiec przegrzaniu.

Każdy z wyżej wymienionych typów diuretyków może powodować zwiększona utratę nie tylko płynów, ale również elektrolitów. A to być szczególnie niebezpieczne w czasie upalnych dni.

Odwodnienie to realna groźba podczas upałów. Zadbaj o wystarczającą ilość płynów

Odwodnienie może się przejawiać takimi symptomami jak pragnienie, suche usta i zmniejszona ilość moczu. Choć diuretyki zwiększają jego wydalanie, to odwodnienie może prowadzić do zmniejszenia jego ilości. 

Eksperci podkreślają, że powinno się spożywać od dwóch do trzech litrów płynów w ciągu doby. Uczucie pragnienia świadczy o 5 proc. odwodnieniu. Wystarczy kilka procent więcej, by stało się ono szczególnie groźne. 

Osoby przyjmujące diuretyki powinny więc w szczególności zadbać o nawodnienie w czasie upałów. Przypominamy, że kolorowe napoje, słodkie soki, kofeina i alkohol nie będą odpowiednie do nawodniania organizmu.

Dobrze będzie jednak sięgnąć po produkty bogate w elektrolity. Owoce i warzywa, takie jak banany, pomarańcze i szpinak, mogą pomóc w utrzymaniu równowagi elektrolitowej.

Produkty, które podnoszą ciśnienie

Listen on Spreaker.