Niestrawność - leki bez recepty, które pomogą na niestrawność

2012-12-28 11:33

Z okazjonalną łatwo sobie radzić, ale powtarzająca się niestrawność powinna skłonić cię do wizyty u lekarza – może świadczyć o wrzodach żołądka, schorzeniach wątroby lub woreczka żółciowego. Jakie są skuteczne leki bez recepty na niestrawność?

Niestrawność - leki bez recepty, które pomogą na niestrawność
Autor: Kalbar Leki OTC na niestrawność

Leki bez recepty na niestrawność są skuteczne i szybko łagodzą objawy tej nieprzyjemnej dolegliwości. Można je podzielić na dwie grupy: ziołowe i syntetyczne. Jednak pamiętaj, że gdy objawy niestrawności nie mijają lub pojawiają się bardzo często, należy koniecznie zgłosić się do lekarza, bo mogą oznaczać, że problem jest poważniejszy.

Leki bez recepty na niestrawność

  • Iberogast (Axellus, ok. 22 zł/20 ml) – ta kompozycja ziół zmniejsza wydzielanie soków trawiennych. Przeciwwskazania: nie podawać dzieciom poniżej 6. roku życia, w czasie ciąży i karmienia zażywanie leku należy uzgodnić z lekarzem.
  • Tabletki przeciw niestrawności (Labofarm, ok. 12 zł/60 tabletek) – pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci, łagodzi uczucie pełności. Przeciwwskazania: nie stosować w przypadku niedrożności jelit lub dróg żółciowych, w zapaleniach jelit, zapaleniu wyrostka robaczkowego.
  • Manti (USPharmacia, ok. 10 zł/30 tabletek) – łagodzi wzdęcia, zgagę, objawy nadkwaśności i niestrawności. Przeciwwskazania: m.in. ciężka niewydolność nerek, hipermagnezemia, osteomalacja, osteodystrofia.
  • Piastprazol (Aflofarm, ok. 16 zł/ 14 kapsułek) - powstrzymuje wydzielanie soku żołądkowego, polecany jest przy niestrawności, chorobie refluksowej i zgadze. Przeciwwskazania: zażywanie leków przeciwretrowirusowych stosowanych przy leczeniu zakażeń HIV.
  • Niestrawność najczęściej pojawia się po jedzeniu, zwłaszcza przy nadmiernym apetycie. Objawem niestrawności jest uczucie pieczenia za mostkiem (ból wieńcowy ma charakter ściskający) i odbijanie się, któremu towarzyszy kwaśny posmak w ustach (świadczący o powrocie kwaśnej treści pokarmowej do przełyku). Często pojawia się czkawka, skurcze jelit (burczenie). Mogą też wystąpić mdłości, wymioty i ból brzucha – nasilają się na leżąco.

    Skąd bierze się niestrawność?

    Każdego dnia komórki błony śluzowej żołądka wytwarzają ok. litra kwasu solnego, który jest niezbędny do trawienia. Kwas zwykle pozostaje w żołądku, bo zwieracz wpustu żołądka otwiera się tylko wtedy, gdy pokarm przechodzi z przełyku do żołądka. Jeśli zwieracz jest słaby, sok może przesuwać się z żołądka do przełyku i drażnić jego śluzówkę, co odczuwamy jako zgagę. Zwieracz słabiej działa u otyłych, palaczy i ciężarnych.

    Aby uniknąć niestrawności, należy:

    • jeść mało i często, bo dzięki temu zmniejsza się produkcja kwasu;
    • unikać pokarmów tłustych i smażonych w głębokim tłuszczu;
    • po każdym posiłku odczekać przynajmniej godzinę, zanim zacznie się wykonywać pracę wiążącą się z uciskaniem jamy brzusznej;
    • ograniczyć alkohol, który nasila wytwarzanie soku żołądkowego;
    • ograniczyć kawę, bo ta drażni śluzówkę przewodu pokarmowego;
    • jeść kolację 3 godz. przed snem;
    • układać się do snu tak, aby tułów był lekko uniesiony;
    • unikać ciasnych ubrań, które zwiększają ciśnienie w jamie brzusznej, co może być przyczyną cofania się pokarmu do przełyku;
    • nie rozmawiać w czasie posiłku, by nie połykać dużo powietrza.

    Warto pamiętać, że niestrawność może być następstwem silnego stresu, który powstrzymuje wydzielanie soku trawiennego oraz spowalnia pracę mięśni żołądka i jelit.

     

    Ważne

    Domowe sposoby na niestrawność

    Można wypić szklankę wody z rozpuszczoną w niej łyżeczką sody oczyszczonej. Przed jedzeniem warto wypić sok z połówki cytryny rozcieńczony kilkoma łyżkami wody. Czasem wystarczy filiżanka gorącej czarnej lub zielonej herbaty. Można również kłącze imbiru pokroić w cieniutkie plasterki, zalać wrzątkiem i pić po lekkim przestudzeniu. Sposobem na zapobieganie niestrawności i wzdęciom jest dodawanie do potraw majeranku.

    miesięcznik "Zdrowie"