Nieprzyjemny posmak w ustach po lekach. Farmaceutka wyjaśnia, skąd się bierze i jak go uniknąć

2024-11-13 16:43

Chyba wszyscy wiedzą, jak to jest. Metaliczny lub "dziwny" smak leku można czuć w ustach długo po jego zażyciu. Bywa tak nieprzyjemny, że zbiera się na wymioty. Czy można zapobiegać takim dolegliwościom i skąd się zazwyczaj biorą, pytamy farmaceutkę Paulinę Front.

Nieprzyjemny posmak w ustach po lekach. Farmaceutka wyjaśnia, skąd się bierze i jak go uniknąć
Autor: GettyImages

Gdybyśmy wszyscy czytali uważnie ulotki dołączone do opakowania leków, zapewne wszelkich dolegliwości związanych z ich stosowaniem byłoby zdecydowanie mniej.

Zazwyczaj są w niej szczegółowe informacje dotyczące dawkowania, środków ostrożności, możliwych interakcji i skutków ubocznych.

Wszystkich oczywiście nie da się wyeliminować, a zyski wynikające z ze stosowania leków zwykle przewyższają niedogodności. Trudno jednak o tym pamiętać, gdy po zastosowaniu leku przeciwbólowego czy żelaza zbiera ci się na wymioty, a nieprzyjemny smak w ustach nie daje się zabić ani umyciem zębów, ani zjedzeniem czegoś, co smakuje przyjemniej.

Poradnik Zdrowie: czym popijać leki

Dziwny posmak po lekach a żelazo i leki przeciwbólowe

Paulina Front, farmaceutka z Niepołomic, przyznaje, że wiele osób skarży się w aptece na różne dolegliwości po zastosowaniu leków. Na liście szczycie listy winowajców na pewno znajdują się niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen, kwas acetylosalicylowy, czyli popularna aspiryna, naproksen) i preparaty z żelazem.

Pacjenci często zgłaszają, że po tych lekach, czasem niemal natychmiast, a kiedy indziej po pewnym czasie, "robi się niedobrze", z ust nie można pozbyć się dziwnego posmaku, od którego zbiera się na wymioty.

 Osoby stosujące te leki nie tylko narzekają na sam posmak w ustach, ale też przedsmak do nudności czy wymiotów. Jedne z częstszych działań niepożądanych to odbijanie i ogólnie problemy żołądkowo-jelitowe

- podkreśla farmaceutka.

Analogi GLP-1 i dziwny posmak w ustach

Nową grupą pacjentów, którzy skarżą się na takie dolegliwości, są osoby stosujące analogi GLP-1, potocznie nazywane glutydami, czyli popularne zastrzyki odchudzające i leki na cukrzycę.

W ich przypadku wszelkie błędy żywieniowe czy w stylu życia, np. palenie papierosów, niemal natychmiast przekładają się na dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Tu nie ma bezkarnego objadania się czy spożywania niezdrowych posiłków. Zaraz wszystko cofa się do ust i nieprzyjemny posmak to tylko jedna z łagodniejszych dolegliwości.

Dla osób stosujących takie leki, opracowano specjalne wytyczne żywieniowe, by uniknąć nie tylko takich dolegliwości, ale zapobiec niedoborom żywieniowym oraz utracie efektów leczenia po zakończeniu terapii.

Zobacz także: Leki, przez które możesz przytyć

Dziwny posmak po lekach - przyczyną może być choroba

Paulina Front przypomina, że przyczyną nieprzyjemnego posmaku po lekach nie musi być sam lek, jego skład i smak, ale też problem z naszym układem pokarmowym.

Jeśli najczęściej posmak po lekach jest kwaśny, można podejrzewać refluks żołądkowo-przełykowy. Nieznaczne cofanie się pokarmu zdarza się w zasadzie każdemu z nas, zwłaszcza po ciężkostrawnym posiłku (popularna zgaga).

Bywa jednak, że mechanizm zatrzymujący jedzenie w żołądku nie pracuje prawidłowo i refluks wymaga leczenia.

Generalnie - jeśli po lekach dokuczają ci przykre dolegliwości - skonsultuj się z lekarzem. Czasem drobna zmiana w ich stosowaniu znacząco poprawia sytuację.

Przykładowo - żelazo stosuje się na czczo, dla najlepszego wchłaniania. Jeśli jednak go nie tolerujesz na pusty żołądek, lekarz może zmienić dawkowanie i zmienić zalecenia co do stosowania czy dobrać preparat lepiej tolerowany. Lepiej przecież, żeby wchłonęło się cokolwiek niż przyjęte żelazo miało być zwrócone (zdarza się, że prowokuje wymioty).

Nieprzyjemny posmak po lekach - co jeszcze można zrobić

Wszelkie zmiany dotyczące stosowania leku przepisanego przez lekarza trzeba uzgadniać z nim. Jeśli przyjmujesz lek bez recepty, poza stosowaniem wszelkich wskazówek dotyczących stosowania, przede wszystkim ogranicz przyjmowanie takich preparatów, które ci szkodzą, do minimum.

Na lepszą tolerancję leków wpływa też nasza dieta. Im mniej w niej przetworzonej żywności, tym lepiej.

leki nie lubią też diet eliminacyjnych i ewentualnych niedoborów żywieniowych. Nieważne, z jakiego powodu stosujesz dietę eliminacyjną (stan zdrowia, wybór etyczny itd.), brakujące składniki trzeba uzupełnić. Sprawniej pracujący organizm i układ pokarmowy lepiej poradzą sobie także z lekami.

Czym jest przegląd lekowy? DROGOWSKAZY
Polacy zjadają miliony w tabletkach! Tylko w 2022 r. lekarze wystawili ponad 450 mln recept – czyli o niemal 30 mln więcej niż rok wcześniej. Co więcej, masowo kupujemy leki bez recepty: w aptekach, supermarketach a także przez internet. Próbujemy „leczyć się sami” omijając lekarskie gabinety i ulegamy wpływom reklam, które obiecują błyskawiczne wyleczenie. Uwielbiamy też suplementy, nie zawsze zwracając uwagę na ich skład oraz to gdzie je kupujemy. Te tendencje obserwują farmaceuci, którzy biją na alarm i zachęcają do skorzystania z przeglądu lekowego, będącego zupełnie nową formą współpracy z farmaceutą. Podczas spotkań (w domu pacjenta lub specjalnych, zamykanych pokojach w aptekach) farmaceuci analizują „apteczki” pacjentów i sprawdzają sposób w jaki działają na siebie zapisywane przez specjalistów lekarstwa, wszystko w oparciu o wyniki badań. Co ważne – farmaceuta nie wchodzi w kompetencje lekarza, a współpracuje z nim by jak najlepiej dobrać leczenie. Jak rozważnie kupować leki? Na co nie dać się nabrać? Jak wziąć udział w przeglądzie lekowym i się do niego przygotować? O tym wszystkim opowiedziała w Drogowskazach prof. Agnieszka Neumann- Podczaska, prezes Polskiego Towarzystwa Opieki Farmaceutycznej. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Drogowskazy