Niedobór witaminy K? Lepiej znajdź przyczynę, bo rzadko jest nią zła dieta

2024-07-29 15:46

Siniaki bez wyraźnej przyczyny, obfite miesiączki, czasem biegunki czy krwawienia z nosa - coraz więcej osób wie, że to mogą być objawy niedoboru witaminy K. Jeśli je masz, to nie rozglądaj się od razu za suplementem, żeby "pozbyć się problemu". To naprawdę nie takie proste.

Niedobór witaminy K? Lepiej znajdź przyczynę, bo rzadko jest nią zła dieta
Autor: GettyImages

Rzadko jest tak, że za niedobór witaminy K w naszym organizmie odpowiada nieracjonalna dieta i problem rozwiążemy stosując "jakiś suplement".

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę K przede wszystkim jest pokrywane dzięki pracy bakterii jelitowych, które odpowiadają za syntezę witaminy K2, czyli menachinonu.

Ewentualne uzupełnienie pochodzi z witaminy K1, czyli fitochinonu i jest zapewniane wraz z jedzeniem.

Oczywiście, jeśli bakterie nie pracują prawidłowo, masz poważne problemy ze zdrowiem i do kompletu odżywiasz się marnie, w końcu tej witaminy zabraknie i potrzebne bywa uzupełnienie z pomocą jej syntetycznej postaci, wit. K3.

Kiedy ten moment następuje? Trzeba to ustalić z lekarzem.

Sprawdź, jakie są objawy niedoboru witaminy D

Skąd się biorą niedobory witaminy K

Niedobory witaminy K diagnozowane są u noworodków, zapewne z powodu niedojrzałej jeszcze mikloflory jelitowej, stąd jest ona suplementowana u najmłodszych dzieci na dobry start.

U dorosłych objawy niedoboru zawsze wymagają pogłębionej diagnostyki. Zwykle są skutkiem poważnych schorzeń jelit i wątroby.

Na niedobór witaminy K mogą być narażone osoby cierpiące na zespół złego wchłaniania, chorujące na celiakię, mukowiscydozę lub przewlekłe zapalenie trzustki oraz po poważnych zabiegach operacyjnych.

Możesz też mieć problem z poziomem witaminy K po długotrwałej antybiotykoterapii lub w wyniku przyjmowania leków przeciwzakrzepowych, przeciwdrgawkowych i pochodnych kwasu salicylowego.

Lekarz jednak o tym wie i zazwyczaj zleca wówczas stosowanie odpowiednich preparatów.

Jeśli nie jesteś w trakcie leczenia, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, gdy masz objawy niedoboru witaminy K. Zapewne potrzebna będzie pogłębiona diagnostyka, by wyjaśnić, skąd się to bierze.

Bywa, że to "tylko" skutek niedożywienia  i stosowania diety ubogiej w zielone warzywa, ale to raczej rzadkość. Dotyczy przede wszystkim seniorów, którzy do kompletu często zmagają się przy okazji z zespołem złego wchłaniania, brakiem apetytu etc.

Jakie są objawy niedoboru witaminy K

Najczęstsze objawy niedoboru witaminy K to:

  • skłonność do powstawania siniaków (duży siniak po niewielkim urazie lub wręcz jego braku),
  • obfite miesiączki,
  • krwiomocz,
  • dłuższy czas krzepnięcia krwi (np. po skaleczeniu krew płynie dłużej niż kiedyś),
  • krwawienie z nosa,
  • częste biegunki,
  • czasem zwiększona zapadalność na infekcje bakteryjne.

Jest co najmniej kilka przyczyn każdego z tych objawów, dlatego nie wyrokuj samodzielnie. Czas do lekarza. Na początek wystarczy lekarz pierwszego kontaktu i ginekolog w przypadku kobiet.

Witamina K - przed tym chroni suplementacja

Jeśli jesteś w grupie ryzyka niedoboru witaminy K (choroby jelit, trzustki, stosowane leki itd.), lekarz zapewne zaleci ci suplementację witaminy K.

Długotrwały niedobór tej witaminy grozi lawiną problemów zdrowotnych, w tym: anemią, osteoporozą, uszkodzeniem wątroby, uszkodzeniem naczyń krwionośnych.

Listen on Spreaker.