Nie tylko na otyłość i cukrzycę. Mogą zmniejszać ryzyko 42 schorzeń
Leki przeciwcukrzycowe, po które coraz więcej osób sięga również w walce z otyłością, cieszą się rosnącą popularnością. Jednak według naukowców, mają one całą masę również innych zastosowań. Okazuje się, że te preparaty mogą obniżać ryzyko zachorowania na 42 inne choroby.
Otyłość od końca XX wieku staje się jedną z najczęstszych przyczyn zarówno chorób, jak i zgonów w krajach wysokorozwiniętych. Nic dziwnego, że naukowcy poszukują leków, które mogłyby wesprzeć walkę z otyłością. W ostatnim czasie o niektórych z nich zrobiło się głośno.
Leki z grupy GPL-1RA. Naukowcy wzięli je pod lupę
Chodzi o leki z grupy GLP-1RA, które pierwotnie były przeznaczone do leczenia cukrzycy typu 2. Działanie tych leków przypomina działanie wytwarzanego w naszym organizmie peptydu glukanopodobnego. Oddziałuje on bowiem na te same receptory na komórkach betach trzustki i zwiększa uwalnianie insuliny.
Samo to ma poprawić metabolizm glukozy, a co za tym idzie poziom glukozy we krwi u osób z cukrzycą typu 2. W czasopiśmie "Nature Medicine" pojawił się raport, który został opracowany przez zespół naukowców, którzy po otrzymaniu danych od Departamentu Spraw Weteranów USA zanalizowali je. Chodziło o powiązanie między receptorami GLP1 a 175 problemami zdrowotnymi.
Uczestników monitorowano przez 3,5 roku, a ich średni wskaźnik masy ciała przekraczał próg otyłości. Badanie objęło niemal 216 tysięcy osób z cukrzycą, które oprócz leków obniżających poziom cukru we krwi, otrzymywały również leki GLP-1RA w zastrzykach.
Zmniejszone ryzyko chorób. Eksperci tłumaczą
Wyniki tych osób były porównane z wynikami osób z 1 203 097 osób z cukrzycą, które otrzymywały wyłącznie standardową opiekę. Dzięki temu mieli możliwość zobrazowania zarówno zagrożeń jak i korzyści wynikających z przyjmowania takich leków.
Co więcej, według naukowców takie korzyści nie ograniczają się wyłącznie do osób chorych na cukrzycę.
Badaliśmy wyłącznie osoby chore na cukrzycę, ale nie ma żadnych biologicznych ani klinicznych powodów, aby sądzić, że korzystne i ryzykowne profile będą się znacznie różnić u osób bez cukrzycy
– powiedział dr Ziyad Al-Aly, współautor badania z Washington University w St. Louis.
Ekspert podkreślił jednak, że osoby, które nie są otyłe raczej nie doświadczą podobnego zakresu potencjalnych korzyści. Jak zaznacza, niektóre z pozytywnych efektów mogą być powiązane z utratą wagi, a konieczne będzie również wzięcie pod uwagę ryzyka.
Jak jednak powiedział, według wyników badań, leki z grupy GLP-1RAudało sie powiązać z niższym ryzykiem 42 schorzeń. Od zaburzeń krzepnięcia zaczynając, a na przewlekłej chorobie nerek końcąc.
A dokładnie ryzyko zmniejszyło się o:
- 19 proc. w przypadku bulimii;
- 18 proc. w przypadku schizofrenii i innych zaburzeń psychotycznych;
- 13 proc. w przypadku zaburzeń związanych z używaniem opioidów;
- 12 proc. w przypadku choroby Alzheimera;
- 12 proc. w przypadku infekcji bakteryjnych.
Zobacz także: Leki, przez które możesz przytyć
Nie tylko korzyści. Wyższe ryzyko aż 19 schorzeń
Warto jednak podkreślić, że nie wszystko jest tutaj "kolorowe". Zespół badawczy odkrył bowiem, że leki z tej grupy wiążą się również z większym ryzykiem wystąpienia 19 schorzeń.
Wśród nich wymienione były bóle brzucha, nudności czy wymioty, niskie ciśnienie krwi i kamienie nerkowe. Niektóre z nich były według naukowców oczekiwane, a inne, jak na przykład wyższe ryzyko załapania infekcji były dla nich zaskakujące.
Ekspert podkreślił, że przyjmowanie leków z tej grupy może na przykład odpowiadać za zapalenie stawów. Jest to prawdopodobnie powiązane ze zmniejszeniem masy mięśniowej i spadkiem kondycji fizycznej.
Profesor Naveed Sattar z Uniwersytetu w Glasgow, który nie brał udziału w badaniu, powiedział, że konieczne są badania randomizowane, by sprawdzić nowe powiązanie, które zasugerowało badanie.