Nadchodzi kres recept na życzenie. Rzecznik Praw Pacjenta zapowiada skuteczne ukrócenie procederu

2024-05-29 15:52

Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta, zapowiada od poniedziałku (3 czerwca) jeszcze bardziej intensywne działania wobec lekarzy wystawiających recepty wyłącznie na podstawie ankiety on-line. Na celowniku RPP są konkretne nadużycia, a nie wszystkie recepty.

Nadchodzi kres recept na życzenie. Rzecznik Praw Pacjenta zapowiada skuteczne ukrócenie procederu
Autor: GettyImages

Wojewódzki Sąd Administracyjny potwierdził stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta, że wystawianie recept wyłącznie na podstawie ankiety on-line bez badania narusza zbiorowe prawa pacjentów - informuje rzecznik Bartłomiej Chmielowiec na platformie X.

RPP zapowiada też jeszcze bardziej intensywne działania w tym temacie. Cieszy ta zapowiedź, zwłaszcza że wcześniejsze deklaracje urzędników jakoś nie chciały zamieniać się konkret, a co najwyżej prowadziły do chaosu.

W. KRASKA: UKRÓCIMY DZIAŁANIE RECEPTOMATÓW

Recepty na życzenie - na czym polega problem

Walka z receptami wystawianymi pacjentom bez wizyty lekarskiej nie jest generalną walką z teleporadami i telemedycyną.

W wielu sytuacjach, choćby przy leczeniu chorób przewlekłych, bądź potrzebie skonsultowania konkretnego badania laboratoryjnego, wizyta bez odwiedzin gabinetu lekarskiego może spełniać swoje zadania i ułatwiać chorym życie.

Nie ma też niczego złego, gdy twój lekarz, który zna dokumentację medyczną i zdrowotne potrzeby konkretnego pacjenta, dobierze leczenie zdalnie.

Nie o takie sytuacje chodzi w wojnie z receptami na życzenie.

Leki psychotropowe i marihuana na telefon

- Od poniedziałku podejmujemy jeszce bardziej intensywne działania wobec tych „receptomatów”, które wystawiają recepty na leki opioidowe, psychotropowe oraz marihuanę medyczną bez badania pacjenta lub wcześniejszego potwierdzenia leczenia w dokumentacji medycznej - mówi Bartłomiej Chmielowiec.

Rzecznik Praw Pacjenta podkreśla, że wypisywanie tego rodzaju leków, z uwagi na bardzo duże ryzyka zdrowotne i problemy dotyczące uzależnień, bezwzględnie powinny być poprzedzone badaniami pacjenta lub udokumentowane wcześniejszym leczeniem.

Paraliż SOR-ów i nagonka na konkretnych lekarzy - tak "walczono" z receptami na życzenie

Miejmy nadzieję, że tym razem jest już przygotowany konkretny plan i rzeczowe rozwiązanie problemu. W ubiegłym roku Ministerstwo Zdrowia, jeszcze reprezentujące poprzednią władzę, deklarowało chęć rozwiązania problemu, ale niewiele z tego wynikało dobrego.

Przypomnijmy, że wprowadzone 2 sierpnia 2023 roku ograniczenia w wystawianiu recept na leki psychotropowe i przeciwbólowe, które niby miały przeszkadzać w wystawianiu przez telefon recept, uderzyły w SOR-y, w pacjentów onkologicznych czy paliatywnych. Zdezorganizowały pracę psychiatrów.

Czytaj więcej na ten temat: Receptowy megaskandal. Psychiatra: "To chory system, niebezpieczny dla pacjentów"

Żadnych problemów w ten sposób nie rozwiązano, podobnie jak nagłaśnianie, ile recept wystawił jeden rekordzista. Umówmy się, inni robili to mądrzej, ale nadal ze szkodą dla systemu opieki zdrowotnej i pacjentów.

Czekamy zatem na lepszy finał tym razem.

Sonda
Co sądzisz o receptach na życzenie?