Miód mniszkowy: właściwości odżywcze i zastosowanie miodu z mniszka lekarskiego

2020-09-03 11:39

Miód mniszkowy to jeden z miodowych rarytasów – rzadko spotykany i przez to droższy od wielu innych miodów, za to niezwykle cenny ze względu na właściwości mniszka lekarskiego, z którego jest pozyskiwany. Jakie właściwości lecznicze ma miód mniszkowy i co sprawia, że jest tak wyjątkowy?

miód mniszkowy
Autor: Getty Images

Miód mniszkowy (miód z mniszka lekarskiego) bywa nazywany miodem majowym, ponieważ to właśnie wtedy kwitnie mniszek lekarski, z którego pozyskiwany jest ten rodzaj miodu.

Wydawałoby się, że ze względu na popularność mniszka lekarskiego – wszak na polskich łąkach kwitną jego ogromne ilości – miód mniszkowy będzie prosty do zdobycia. Niestety, tak nie jest.

Pszczoły często zużywają pozyskany z mniszka nektar na własne potrzeby, dlatego też miód mniszkowy jest jednym z najrzadszych miodów. Warto go jednak poszukać w sklepach lub bezpośrednio w pasiekach, zarówno ze względu na jego bardzo przyjemny, łagodny i słodki smak, jak i z powodu cennych właściwości leczniczych.

Spis treści

  1. Miód mniszkowy: właściwości
  2. Miód mniszkowy: skład
  3. Miód mniszkowy: zastosowanie

Miód mniszkowy: właściwości

Miód z mniszka lekarskiego ma cenne właściwości lecznicze. Specjaliści od apiterapii twierdzą, że miód mniszkowy:

Miód mniszkowy: skład

Skład miodu mniszkowego jest bardzo bogaty. W miodzie z mniszka są:

Czytaj też: Wosk pszczeli - właściwości i zastosowanie

Miód mniszkowy: zastosowanie

Miód mniszkowy jest słodki, choć wiele osób wyczuwa w nim nieco mdławy aromat mniszka lekarskiego. Dość szybko się krystalizuje. Można go wykorzystywać w taki sam sposób, jak wszystkie inne miody.

Jest znakomity do kanapek, naleśników i placków, można go również dodawać do herbaty zamiast cukru (pamiętając, że herbata musi być przestudzona, by miód nie stracił swoich cennych właściwości), a nawet jeść łyżeczką bezpośrednio ze słoika.

Miodem mniszkowym można również smarować skórę, zwłaszcza wtedy, kiedy jest podrażniona, gdyż ten rodzaj miodu przyspiesza gojenie ran i łagodzi stany zapalne.

Lecznicze właściwości mniszka lekarskiego
Sonda
Czy stosujesz je dla zdrowia i urody?