Maślan sodu - działanie, wskazania, przeciwwskazania

2021-07-30 9:18

Maślan sodu – jest to sól kwasu masłowego, należy do grupy krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, które są głównym źródłem energii dla kolonocytów, czyli komórek nabłonka jelit. Charakteryzuje się większą stabilnością oraz mniej przykrym zapachem niż kwas masłowy. Związek ten można znaleźć w niewielkich ilościach w niektórych produktach spożywczych. Produkowany jest w jelicie grubym (okrężnicy) przy udziale bakterii fermentacyjnych. Maślan sodu można zakupić w postaci kapsułek lub mikrokapsułek bez recepty.

Maślan sodu
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Skład maślanu sodu
  2. Działanie maślanu sodu
  3. Zastosowanie maślanu sodu
  4. Wskazania do stosowania maślanu sodu
  5. Przeciwskazania do stosowania maślanu sodu
  6. Dawkowanie maślanu sodu
  7. Środki ostrożności
  8. Działania niepożądane maślanu sodu
  9. Interakcje z innymi lekami oraz chorobami
  10. Ciąża oraz karmienie piersią
  11. Przechowywanie leku

Skład maślanu sodu

Kapsułka (Debutir): substancją czynną leku jest maślan sodu, całkowicie uwodorniony oraz olej palmowy. Substancje pomocnicze: otoczka kapsułki (hydroksypropylometyloceluloza), alginian sodu, mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych, dwutlenek tytanu.

Mikrokapsułka (Aliness Maślan Sodu 550 mg): substancją czynną suplementu jest sól sodowa kwasu masłowego (maślan sodu) w postaci mikrokapsułek dojelitowych. Substancje pomocnicze: otoczka mikrokapsułek (kwas stearynowy roślinny), otoczka kapsułki vege (hydroksypropylometyloceluloza). 

Działanie maślanu sodu

Maślan sodu wykazuje głównie działanie przeciwzapalne. Proces przeciwzapalny polega na hamowaniu aktywności mediatorów zapalnych w nabłonku jelitowym, a więc inhibicji aktywacji NFκB makrofagów, które są najważniejszym źródłem cytokin w przebiegu procesu zapalnego nieswoistych chorób zapalnych jelit.

Substancja ta wykazuje zdolność do redukcji sekrecji IL-8, przyczyniając się tym samym do blokowania przeciwzapalnej kaskady cytokin na poziomie lokalnym.

Maślan sodu wywiera efekt troficzny, przyspiesza gojenie oraz regenerację jelitową. Do jego funkcji należy hamowanie aktywności deacetylazy histonowej (HDAC), czyli enzymu który upakowuje cząsteczki DNA w ciasne, zwarte struktury i zapobiega jego ekspresji.

Wykazuje również działanie stymulujące biosyntezę śluzu błony śluzowej nabłonka jelitowego. Ponadto jego obecność w świetle jelita pozwala na utrzymanie prawidłowego pH, tym samym zabezpieczając układ pokarmowy przed inwazją mikroorganizmów.

Zastosowanie maślanu sodu

Maślan sodu znalazł zastosowanie w leczeniu m.in.:

  • zaburzeń czynności jelit,
  • chorób zapalnych błony śluzowej żołądka i jelit, takich jak nieswoiste choroby zapalne jelit, biegunki różnego pochodzenia, wzdęcia, przewlekłe zaparcia,
  • zaburzeń flory jelitowej, 
  • niedoborów krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, u chorych po leczeniu przeciwnowotworowym,
  • stanów zapalnych jelit po radioterapii,
  • owrzodzeń żołądka,
  • zakażeń jelit i zaburzeń ze strony układu pokarmowego.
Sprawdź, jakie są skuteczne sposoby na wzdęcia

Wskazania do stosowania maślanu sodu

Zaleca się stosowanie preparatów z maślanem sodu we wszystkich schorzeniach układu pokarmowego. Przede wszystkim w:

  • nieswoistych chorobach zapalnych jelit,
  • w zapaleniu zbiornika jelitowego,
  • w zaburzeniach czynnościowych przewodu pokarmowego
  • lub w ostrych infekcjach wirusowych oraz bakteryjnych przewodu pokarmowego.

Przeciwskazania do stosowania maślanu sodu

Nie należy stosować leku w przypadku uczulenia na maślan sodu lub na jakikolwiek moduł wymieniany w składzie leku. Nie zaleca się stosowanie preparatu u dzieci z zaburzeniami połykania lub w sytuacji, gdy połykanie kapsułek sprawia trudność.

Dawkowanie maślanu sodu

Lek należy stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według konkretnych wytycznych oraz zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się o pomoc do lekarza lub farmaceuty.

Środki ostrożności

Maślan sodu nie jest przeznaczony do stosowania pozajelitowego oraz do uzupełniania diety u osób zdrowych, bez wskazań do leczenia. Preparat nie powinien być stosowany jako jedyne źródło pożywienia. Lek należy stosować pod nadzorem lekarza.

Działania niepożądane maślanu sodu

Dotąd nie wykazano skutków ubocznych stosowania maślanu sodu. Należy jednak zachować ostrożność u pacjentów z nadwrażliwością na jakikolwiek składnik preparatu.

Interakcje z innymi lekami oraz chorobami

W celu uniknięcia niepożądanych dolegliwości należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich lekach stosowanych aktualnie lub w ostatnim czasie, a także o lekach, które pacjent zamierza stosować.

Należy również poinformować lekarza o obecnym stanie zdrowia, o chorobach lub dodatkowych dolegliwościach chorobowych z jakimi się zmagamy.

Ciąża oraz karmienie piersią

Przed zastosowaniem leku, należy poinformować lekarza o ciąży lub o karmieniu piersią. Przeważnie nie zaleca się stosowania maślanu sodu u kobiet w ciąży oraz podczas karmienia piersią.

Przechowywanie leku

Lek należy przechowywać w odpowiednim miejscu, które jest niewidoczne oraz niedostępne dla dzieci. Przechowywać w suchym miejscu w temperaturze poniżej 25°C, w oryginalnym opakowaniu.

Nie powinno się stosować leku po upływie terminu ważności znajdującego się na opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień danego miesiąca.

Czytaj też: Kwas masłowy - działanie, właściwości, zastosowanie