Maść niedźwiedzia: skład i właściwości
Maść niedźwiedzia przydać się może osobom, które cierpią na bóle stawów, mięśni, kostne oraz reumatyczne, bo ze względu na zawarte w niej składniki może wykazywać działanie rozgrzewające lub chłodzące. Jakie naturalne wyciągi z ziół i olejków eterycznych zawiera maść niedźwiedzia? Kiedy i jak ją stosować?
Spis treści
- Maść niedźwiedzia: działanie rozluźniające
- Maść niedźwiedzia: dla kogo?
- Maść niedźwiedzia: przeciwwskazania
Rozgrzewająca maść niedźwiedzia w zależności od producenta może nieznacznie różnić się składem, ale zazwyczaj zawiera m.in.
- kamforę
- eukaliptus
- korzeń żeń-szenia
- melisę
- kozłek lekarski
- rumianek
- krwawnik pospolity
- latorośl winną
- koper włoski
- chmiel zwyczajny
Składniki te oddziałują na zakończenia nerwowe na powierzchni skóry, wywołując uczucie ciepła, czasem również może dojść do nieznacznego jej zaczerwienienia.
Świadczy to tylko o tym, że preparat zaczął działać, bo wpływa on na ukrwienie tkanek - rozszerza ścianki naczyń krwionośnych, zmniejsza stan zapalny, dlatego szybko i skutecznie łagodzi bóle mięśni i stawów oraz bóle pleców, których przyczyną jest np. przeciążenie kręgosłupa.
Dobór składników w rozgrzewającej maści niedźwiedziej nie jest przypadkowy, bo każdy z nich spełnia swoją określoną funkcję.
I tak np. kamfora wykazuje działanie rozgrzewające, przeciwzapalne i znieczulające, wyciąg z eukaliptusa również rozgrzewa, dodatkowo łagodzi objawy reumatyzmu, przynosi ulgę w nerwobólach różnego pochodzenia, z kolei żeń-szeń nie tylko dodaje energii, ale też działa ochronnie na tkankę kostną.
Krwawnik pospolity, melisa i chmiel zwyczajny charakteryzują się właściwościami przeciwzapalnymi. Wyciąg z szyszek chmielu stosuje się dodatkowo przy zapaleniu korzonków nerwowych oraz bólach reumatycznych.
Nie bez znaczenia są zawarte w maści olejki eteryczne, które działają relaksująco, a jednocześnie redukują objawy zmęczenia.
Maść niedźwiedzia: działanie rozluźniające
Rozgrzewająca maść niedźwiedzia jest bardziej znana i nadal częściej stosowana niż dostępna również na rynku chłodząca maść niedźwiedzia.
Ta z kolei w swoim składzie zawiera m.in.
dlatego sprawdzi się przy napięciu i nadwyrężeniu mięśni np. po wysiłku fizycznym oraz przy stłuczeniach, obrzękach pourazowych czy niewielkich krwiakach.
Jej prozdrowotne działanie to zasługa zawartych w niej składników: mięta chińska zmniejsza napięcie mięśni gładkich, a wyciąg z arniki wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, przyśpiesza wchłanianie się siniaków i krwiaków.
Podobnie jak rozgrzewająca, również maść chłodząca działa przeciwbólowo, ale również rozluźniająco na mięśnie, dlatego szybko przynosi uczucie ulgi i odprężenia.
Maść niedźwiedzia: dla kogo?
Maść niedźwiedzia polecana jest dla osób uprawiających sport, bo najczęściej stosuje się ją do rozgrzania lub schłodzenia mięśni, stawów czy pleców po intensywnym, forsownym wysiłku fizycznym, np. gdy dojdzie do przeciążenia czy przetrenowania.
Czasem osoby aktywne fizyczne stosują też ją przed treningiem, by szybciej rozgrzać mięśnie.
Ale maść niedźwiedzia polecana jest także osobom starszym, które zmagają się z bólem stawów, do którego dochodzi w wyniku chorób reumatycznych.
Systematyczne stosowanie rozgrzewającej maści niedźwiedziej powoduje, że stawy są mniej sztywne, co wpływa na ograniczenie dolegliwości bólowych.
Maść należy aplikować zgodnie z ulotką na opakowaniu, czyli najczęściej 2-3 razy dziennie niewielką ilość preparatu należy delikatnie wmasować w skórę.
Nie powinno się stosować jej na powierzchnię większą niż 30 proc. ciała, nawet jeśli maści niedźwiedziej używamy do masażu.
Najlepiej używać jej tylko i wyłącznie w miejscu bólu.
Maść niedźwiedzia: przeciwwskazania
Jak w przypadku wszelkiego rodzaju maści na bazie wyciągów z ziół i olejków eterycznych przeciwwskazaniem do ich stosowania jest uczulenie na jakikolwiek składnik preparatu.
Najlepiej zacząć stosować maść na niewielkim obszarze skóry i poczekać czy nie będzie żadnej niepokojącej reakcji alergicznej organizmu.
Nie wolno używać maści na skórę zmienioną chorobowo, np. na świeże rany, wypryski, trzeba też uważać, by maść nie dostała się w okolice nosa lub oczu.
Na pewno nie powinny stosować jej kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz dzieci i młodzież poniżej 16 roku życia.
Porady eksperta