Maść kamforowa - właściwości i zastosowanie

2019-11-19 15:38

Maść kamforowa ma charakterystyczny zapach, który większości osób kojarzy się z chorobą. To dlatego, że dość powszechnie jest ona używana, jako środek rozgrzewający przy przeziębieniach. Poznaj pozostałe zastosowania maści kamforowej i jej właściwości!

Maść kamforowa - właściwości i zastosowanie
Autor: gettyimages.com Przed i po aplikacji maści kamforowej nie powinno się brać ciepłych kąpieli.

Spis treści

  1. Maść kamforowa: właściwości
  2. Maść kamforowa: zastosowanie

Maść kamforowa, jak sama nazwa wskazuje, zawiera kamforę. Pozyskuje się ją z olejku drzewa kamforowego, nazywanego także kamforowcem lub cynamonowcem kamforowym.

Kamforowiec występuje na terenie Chin i Japonii. To drzewo, które dorasta do nawet 30 metrów. Średnica pnia może mieć nawet kilkanaście metrów. Drzewa mogą żyć nawet 1000 lat.

W naszych warunkach cynamonowiec kamforowy zwykle dorasta do około 3 metrów. Podejmuje się także próby prowadzenia tych drzew w doniczkach.

Syntetyczną kamforę pozyskuje się z alfa-pinenu.

Maść kamforowa: właściwości

Maść kamforowa (kamfora) działa pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy, ośrodek oddechowy i naczynioruchowy.

Powoduje pogłębienie oddechu, poprawia krążenie krwi oraz wywołuje pobudzenie psychiczne.

Ma tez właściwości antyseptyczne, rozszerza naczynia skóry oraz poraża zakończenia nerwów czuciowych, co przekłada się na właściwości łagodzące ból.

Wcieranie maści kamforowej w skórę łagodzi:

Maść bywa także pomocna przy bólach reumatycznych.

Przy niewielkich odmrożeniach i swędzeniu kamfora też przynosi ulgę.

Pomaga pozbyć się opryszczki i innych wykwitów skórnych.

W dawnych czasach kamfora była używana do leczenia depresji i tzw. stanów histerycznych. Chorym nakazywano wdychać opary z kamfory.

Maść kamforowa: zastosowanie

Maść oraz olejek kamforowy powinny być stosowane z rozwagą i jedynie do użytku zewnętrznego. Nadmiar specyfiku może doprowadzić do zapalenia skóry lub wystąpienia wysypki.

Zazwyczaj zaleca się stosowanie maści nie częściej niż 2 razy dziennie.

Ze względu na toksyczność i właściwości kumulacji w organizmie preparatów zawierający kamforę (maści, olejki, balsamy, roztwory spirytusowe do nacierania) nie należy stosować u dzieci do 6. roku życia.

Maści kamforowej nie należy stosować na uszkodzoną skórę i na błony śluzowe oraz w obrębie całej twarzy, a zwłaszcza oczu.

Nie powinno się brać gorących kąpieli przed i po aplikacji maści.

Należy zaprzestać stosowania, jeśli wystąpią podrażnienia, zaczerwienienia skóry. Gdy tak się stanie, należy skontaktować się z lekarzem.

Maści nie wolno stosować wewnętrznie, czyli np. nie połykać! W razie przypadkowego połknięcia leku trzeba niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Nie należy wywoływać wymiotów.

Przedawkowanie maści kamforowej jest mało prawdopodobne. Jeżeli nałożymy na skórę zbyt grubą warstwę maści, należy ją zmyć ciepłą wodą.

Kamfora: ciekawostki

Kamfora jest składnikiem prochu strzelniczego oraz materiałów wybuchowych.

Z drewna kamforowca produkuje się drogie meble.

Zapach kamfory odstrasza mole.

Kamfora jest dodawana do perfum, dezodorantów, a także do niektórych słodyczy.

W hinduizmie wierzy się, że kamforowiec wypędza z ciała złego ducha. Zalecano także aby przy drzwiach domu trzymać woreczek z gałązkami kamforowca lub pudełko z maścią, aby zło nie przekraczało progu domu.

Im starsze było drzewo, z którego przygotowano talizmany, tym większą miały moc.

Czytaj też:

Maść cynkowa: właściwości i zastosowanie

Alantoina w kosmetyce: w jakich produktach występuje?

Mydło antybakteryjne: pomaga czy szkodzi skórze?

O autorze
Anna Jarosz
Anna Jarosz
Dziennikarka od ponad 40 lat zaangażowana w popularyzację edukacji zdrowotnej. Laureatka wielu konkursów dla dziennikarzy zajmujących się medycyną i zdrowiem. Otrzymała m. in. Nagrodę Zaufania „Złoty OTIS” w kategorii „Media i Zdrowie”, Wyróżnienie Św. Kamila przyznawane z okazji Światowego Dnia Chorego, dwukrotnie „Kryształowe Pióro” w ogólnopolskim konkursie dla dziennikarzy promujących zdrowie oraz wiele nagród i wyróżnień w konkursach na „Dziennikarza Medycznego Roku” organizowanego przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia.