Magnez - lek a nie suplement? Tak wybierzesz najlepszy preparat
Dlaczego zamierzasz stosować magnez w formie preparatu? Jeśli chcesz po prostu uzupełnić codzienną dietę, przyjąć takie skoncentrowane jedzenie, to możesz stosować suplementy. Gdy podejrzewasz niedobór, zależy ci na produkcie dobrej jakości, o udokumentowanym działaniu, wybór jest w zasadzie jeden. Jaki magnez najlepiej brać?
Jeśli jesteś zdrowym człowiekiem, najlepiej byłoby, gdybyś w ogóle nie brał żadnych leków.
Chcesz zadbać o właściwą dawkę magnezu dla organizmu? Najlepiej stosuj dietę bogatą w ten pierwiastek, czyli pij wodę mineralną z wysoką zawartością magnezu, jedz nawet kilka razy w tygodniu pełnoziarniste kasze (gryczaną, orkiszową, owsianą), orzechy, pestki dyni, słonecznik, sięgaj po gorzką czekoladę.
Magnezu nie powinno ci zabraknąć. Nie doprowadzisz też do jego przedawkowania, bo to naprawdę wielka rzadkość, by sobie zaszkodzić urozmaiconą dietą.
Jesteś pewien, że masz wyraźny niedobór, np. potwierdzony badaniami, lub magnez nakazał ci stosować lekarz? To wybierz lek.
Magnez - suplement czy lek - czym się różnią?
Suplementy niczego nie leczą. Taka jest ich specyfika. To według przepisów produkty spożywcze, element naszej diety.
Mogą kusić ładnym opakowaniem. Ich reklamy bywają wyszukane. Często są polecane dla konkretnej grupy, np. dla kobiet w ciąży, osób zestresowanych czy tych, którym dokuczają skurcze.
Nadal jednak są tylko suplementami, więc w ich ewentualną moc musisz wierzyć trochę w ciemno.
Leki podlegają bardziej restrykcyjnym przepisom. Mają udokumentowane działanie, zawierają dobrze przyswajalny magnez, w odpowiedniej dawce, która faktycznie może pomóc przy niedoborze, są odpowiednio przechowywane.
Niejednokrotnie ich opakowania często nie są tak okazałe. Nie muszą. W środku jest lek, a o tym, jak działa i kto nie powinien go stosować (magnez jest dobry, ale nie dla każdego), informuje precyzyjnie ulotka.
Gdzie można kupić magnez-lek?
Magnez, który jest lekiem, bez problemu kupisz w każdej aptece. Farmaceuta powinien ci podpowiedzieć, czym się kierować przy wyborze już konkretnego produktu. Pojawiają się jednak czasem ostrzeżenia, że niekoniecznie zawsze te rady są optymalne.
Marcin Korczyk, znany w sieci jako "Pan Tabletka" przypomina, że na rynku farmaceutycznym jest spora konkurencja, masz wybór, a jeśli już korzystasz z apteki godnej zaufania, to się jej trzymaj.
Przykładowe preparaty z magnezem, które nie są suplementami, a lekami, to choćby: Magvit B6, Magne B6 (mleczan), Maglek B6, Slow Mag, Laktomag B6, Asmag, Filomag B6.
Możesz zastanawiać się: czy to znaczy, że w aptece nie polecają mi zawsze najlepszych preparatów?Tak, to ważne, trudne i niewygodne dla mnie (i w ogóle dla farmaceutów) pytanie.
Co jest lepsze - cytrynian magnezu czy tlenek magnezu?
Nie potrzebujesz leku, chcesz stosować suplementy i po prostu uzupełnić dietę?
Jak przypomina farmaceutka z Niepołomic Paulina Front, wśród suplementów znajdziesz produkty lepszej i gorszej jakości.
Są dowody naukowe, że najlepszą wchłanialność gwarantują preparaty na bazie mleczanu lub cytrynianu magnezu. Zarazem najlepiej wchłanialne związki magnezu nie są wcale najlepszym rozwiązaniem dla każdego.
U osób, które mają problem z układem pokarmowym, choćby nadkwaśność czy stany zapalne śluzówki żołądka, najlepszym wyborem będzie niezbyt powszechnie ceniony tlenek magnezu. Przy niedokwasowości - chlorek magnezu.