Magnez i wapń: razem czy osobno? Farmaceutka wyjaśnia, kiedy tak można

2024-12-02 21:03

Magnez i wapń, chociaż często są łączone w suplementach diety, wyraźnie się nie znoszą. Wiadomo, że wpływają na siebie negatywnie pod względem wchłaniania w jelitach. Skąd więc taki apteczny tandem, jak wpływa na zdrowie i czy jednak może mieć sens, pytamy farmaceutkę Paulinę Front.

Magnez i wapń: razem czy osobno? Farmaceutka wyjaśnia, kiedy tak można
Autor: GettyImages

Nie jesteś tym, co jesz, tylko tym, co wchłoniesz.

Twój nastrój i funkcjonowanie mięśni w znacznym stopniu zależy od magnezu - tej jego części, którą organizm ostatecznie zdoła przyswoić.

Na układ nerwowy i pracę serca wcale nie mniejszy wpływ ma wapń, a jeszcze decyduje o kondycji twojego układu kostnego.

Z wiekiem zapotrzebowanie na wapń rośnie. U seniorów częste są niedobory magnezu. Wskazana suplementacja? Możliwa razem? Jak tłumaczy Paulina Front, odpowiedź wcale nie jest tak jednoznaczna, jak byśmy chcieli.

W formie 24 właściwości magnezu

Magnez i wapń - komu grozi niedobór

Najlepiej byłoby nie stosować żadnych suplementów i leków zawierających niezbędne witaminy i minerały. To, czego potrzebuje twój organizm, w zasadzie poza witaminą D w sezonie jesienno-zimowym, zapewnia codzienna, racjonalna dieta.

Niestety, zdrowe odżywianie nie jest powszechnie obowiązującym standardem, a zarazem nie brakuje sytuacji, które prowadzą do niedoborów niezbędnych składników odżywczych.

Magnez niejednokrotnie ucieka tym, którzy żyją w stresie. Wapnia brakuje nieraz seniorom, bo zapotrzebowanie na ten makroelement z wiekiem rośnie, a ze spożyciem bywa różnie. Co więcej - wiele osób starszych zmaga się z zaburzeniami wchłaniania, co potęguje problemy niedoborowe.

Zdarza się, że lekarz zaleca seniorowi równocześnie suplementację magnezu i suplementację wapnia. To niełatwe zadanie, ponieważ magnez jest naturalnym antagonistą wapnia. Zasadniczo preparat z magnezem i wapniem powinniśmy więc rozdzielić (przyjmować o różnych porach). Dlaczego lekarze często o tym nie mówią, a nawet zalecają jeden preparat z wapniem i magnezem?

Magnez i wapń - najlepiej odczekać 2 godziny

Spożywając dowolny posiłek, trzeba liczyć się z pewnymi stratami substancji odżywczych. W niemal każdej porcji jedzenia są składniki, które działają zespołowo, wzajemnie pomocne do optymalnego wykorzystania w organizmie, jak np. wapń i witamina D, magnez i witamina B6.

Są jednak i takie, które wzajemnie się blokują, przeszkadzają sobie, ale to nie oznacza zaraz kłopotów, konieczności rozdzielania składowych dania itd.

Poszczególne elementy naszej diety są rozkładane i trawione w różnym tempie. Nawet jeśli w tym samym momencie trafiają do naszych ust, to już do krwiobiegu czy jelit, niekoniecznie. Skomplikowany układ powiązań jednak ma sens i ostatecznie to działa przy generalnie niewielkich stratach.

Kiedy jednak jesteśmy skazani na wsparcie farmakologiczne, nie jest już tak łatwo. Nośnik potrzebnych składników z jednej strony nastawiony jest na optymalizację "dostawy", z drugiej nie zapewnia takiej złożonej synchronizacji czy współpracy między składnikami odżywczymi.

Z tym trzeba się liczyć i generalnie wiadomo, że jeśli przyjmujesz preparaty z wapniem i preparaty z magnezem, to odstęp między jednym a drugim powinien wynosić co najmniej 2 godziny. Czyli jeśli zaczynasz dzień porcją magnezu o godz. 8.00, po wapń nie sięgaj przed 10.00, by dać szansę obu pierwiastkom na optymalne wchłanianie.

Jak przypomina jednak nasza ekspertka, są wyjątki.

Zobacz także: tak objawia się niedobór magnezu

Magnez i wapń razem? Najważniejszy zdrowy rozsądek

Magnez i wapń to pierwiastki, których często brakuje, a przedawkowania zdarzają się rzadko. To jeden z powodów, które sprawiają, że niektórym pacjentom lekarze zalecają wspólne łykanie wapnia i magnezu, nawet w jednej tabletce.

Odpowiednio duża dawka uwzględnia ewentualne trudności we wchłanianiu, a zarazem ryzyko przedawkowania jest znikome.

Magnez z wapniem przy suplementacji idealnie byłoby rozdzielić, ale trzeba uwzględniać więcej czynników, dobierając metodę do pacjenta. Osoby starsze często przyjmują wiele tabletek. Kolejne preparaty, stosowane w dodatku o innych godzinach, sprzyjają pomyłkom i innym komplikacjom

- zauważa Paulina Front i dodaje, że pacjent, który ma przyjmować zbyt dużo leków, niejednokrotnie o nich zapomina:

Chyba lepiej, gdy tabletka pozwalająca na trochę gorsze wchłanianie, zostanie przyjęta, niż gdyby ta optymalna, zapewniająca hipotetycznie lepsze efekty, została po prostu w opakowaniu.

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:

Wapń i magnez w jednej tabletce - środki ostrożności

Chociaż niełatwo przedawkować magnez i wapń, przy problemach ze zdrowiem wszystko jest możliwe. Co więcej - nieodpowiednie proporcje między tymi minerałami także są niekorzystne.

Dlatego dawkowanie i sposób przyjmowania tych składników zawsze należy skonsultować z lekarzem.

Łączne przyjmowanie magnezu i wapnia może być korzystne, szczególnie dla osób, które mają problemy z gęstością kości lub niedobory obu minerałów. Jednak w przypadku specyficznych schorzeń lub potrzeb, oddzielna suplementacja może okazać się lepszym rozwiązaniem. Ocenę sytuacji trzeba pozostawić specjalistom.