Łykamy dla urody, ale niedobór jest groźny dla mięśni i nerwów. Kto najbardziej narażony?
Witaminę E najczęściej kojarzymy jako eliksir młodości i płodności, przyjaciółkę zdrowej skóry. Słusznie, ale nie na tym kończy się jej rola. Jest niezwykle ważna dla naszego mózgu, mięśni i nerwów. Nie wystarczy dobry krem z witaminą E, by organizm dobrze funkcjonował.
Na początku pojawiają się problemy z koncentracją, czasem bóle mięśni. Myślisz zwykle, że to objaw problemów z niedoborem witamin z grupy B, może magnezu, potasu.
Niewiele osób pomyśli o witaminie E (tekoferolu). Poniekąd słusznie, bo jej poważne niedobory zdarzają się stosunkowo rzadko.
Jeśli jednak należysz do grupy osób narażonych na niski poziom tej witaminy, warto to wziąć pod uwagę i porozmawiać z lekarzem.
Witamina E - objawy niedoboru
Objawów poważnych niedoborów witaminy E wcale nie szukaj na skórze - to nie zmarszczki czy jej szorstkość wskazują przede wszystkim na zaawansowany problem.
Witamina E jest antyoksydantem, ma wpływ na płodność i urodę, ale sygnały sporego niedoboru dotyczą głównie układu nerwowego.
Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów jest ataksja, czyli zaburzenia równowagi i koordynacji ruchowej. Deficyty mogą również powodować znaczne osłabienie mięśni oraz uszkodzenia siatkówki oka.
Okresowe niedobory witaminy, związane choćby z jej niewłaściwą podażą, mogą powodować nadmierne zmęczenie i rozdrażnienie, anemię, kłopoty z koncentracją, wypadanie włosów, podatność na infekcje.
Przewlekły problem prowadzi do pogorszenia widzenia, zaburzeń neurologicznych, a nawet bolesności i zaniku mięśni.
Witamina E - kto jest narażony na jej niedobór
Szybko zauważalne skutki braku witaminy E zwykle stwierdzane są u wcześniaków z niską masą urodzeniową i dzieci z wrodzonym niedoborem witaminy E. Problem jednak nie dotyczy tylko tej grupy.
Niedobór witaminy E jest diagnozowany u osób zmagających się z zaburzeniami wchłaniania tłuszczu, przy zaburzeniach wydzielania żółci, z chorobami przewlekłymi jelit, z zespołem krótkiego jelita, mukowiscydozą, celiakią.
Osoby z zaburzeniami wchłaniania rozwijają objawy neurologiczne powoli, często przez kilkanaście lat.
Witamina E - konsekwencje długotrwałego niedoboru
Przewlekły niedobór witaminy E zwiększa ryzyko zagrażających życiu incydentów sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca czy udar mózgu.
Witamina E to ważny antyoksydant, a jej zbyt niski poziom jest wiązany ze zwiększonym narażeniem na rozwój raka płuc i prostaty.
Do możliwych skutków niedoboru witaminy E zalicza się też zwiększone ryzyko choroby Alzheimera, cukrzycy typu 2, zaćmy czy chorób wątroby związanych z jej stłuszczeniem.
Czy witaminę E można przedawkować
Witaminy E nie powinno się przedawkować, gdy pochodzi z żywności. Znajdziesz ją w wieli zdrowych produktach, jak warzywa, owoce, oleje roślinne, orzechy. Z takich źródeł zaspokoisz potrzeby organizmu bezpiecznie.
O suplementacji powinni myśleć ci, którzy mają poważne problemy zdrowotne. Powinna odbywać się pod nadzorem lekarza.
Witaminę E można też przedawkować, chociaż raczej nie jest toksyczna i nie zdarza się to zbyt często.
Objawy to zaburzenia widzenia, osłabienie, problemy żołądkowe, bóle głowy.