Loperamid - działanie, dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania
Jest składnikiem aktywnym jednego z najpopularniejszych preparatów przeciwbiegunkowych dostępnych na polskim rynku o nazwie Stoperan. Preparat dostępny jest bez recepty w aptekach. Zanim jednak pacjent sięgnie po loperamid, powinien zrozumieć sposób jego działania i zdecydować, czy to właśnie ten lek jest dla niego najbardziej optymalną opcją.
Spis treści
- Loperamid - działanie
- Loperamid - wskazania
- Loperamid - dawkowanie
- Loperamid - przeciwwskazania
- Loperamid - ostrzeżenia i środki ostrożności
- Loperamid - ciąża i karmienie piersią
- Loperamid - działania niepożądane
Loperamid - działanie
Jest lekiem przeciwbiegunkowym należącym do grupy substancji zwalniających motorykę jelit. Po podaniu lek zaczyna działać w przeciągu godziny. Loperamid jest opioidem, natomiast jego działanie jest ograniczone jedynie do przewodu pokarmowego. Po podaniu loperamidu mniej niż 1 procent dawki dostaje się do krwi krążącej po przejściu przez metabolizm wątrobowy.
Loperamid wiąże się z receptorami opioidowymi komórek ściany jelita, powodując silne zwolnienie perystaltyki jelit oraz wydłużenie czasu pasażu jelitowego. Ponieważ zawartość jelit przebywa dłużej w świetle jelita grubego dochodzi do zwiększonego wchłaniania wody i elektrolitów na tym odcinku przewodu pokarmowego.
Wydawałoby się, że takie rozwiązanie jest idealnym w sytuacji ostrej biegunki. Niestety skuteczność leczenia loperamidem w dużej mierze zależy od etiologii występującego rozwolnienia. W przypadku zakażania bakteryjnego, wirusowego lub pasożytniczego podanie loperamidu jest dużym błędem. Powoduje on bowiem zatrzymanie toksyn i drobnoustrojów w świetle jelita, narażając jego śluzówkę na pogłębienie stanu zapalnego i uszkodzenia.
Należy pamiętać, iż biegunka jest naturalną reakcją organizmu na drobnoustrój, a zwiększona perystaltyka jelit ma na celu usunąć toksyny i mikroorganizmy z przewodu pokarmowego.
Loperamid można zastosować w przypadku łagodnej biegunki wodnistej, która przebiega bez gorączki i krwi w stolcu. Można także podawać loperamid pacjentowi, u którego biegunka występuje na tle nerwowym i jest wynikiem przewlekłego stresu ( np. egzamin lub trudna sytuacja życiowa).
Loperamid - wskazania
Według karty charakterystyki produktu leczniczego loperamid należy stosować u pacjentów:
- z ostrą i przewlekłą biegunką jako leczenie objawowe,
- z wytworzoną przetoką jelita krętego, w celu zmniejszenia częstości i objętości stolców.
Natomiast loperamid podawany jest także poza oficjalnymi wskazaniami np. u pacjentów w początkowym stadium nietrzymania stolca.
Loperamid - dawkowanie
Loperamid może być podawany dorosłym i dzieciom powyżej 6. roku życia.
Podczas leczenia ostrej biegunki, dawkę początkową stanowią 2 tabletki loperamidu (po 4 mg każda) w przypadku pacjenta dorosłego oraz 1 tabletka (2 mg) dla dzieci. Następnie po każdym wolnym stolcu podaje się 1 tabletkę (2 mg).
W przypadku dorosłych dawka maksymalna wynosi 8 tabletek na dzień, czyli 16 mg. U dzieci dobową dawkę maksymalną należy obliczyć na podstawie masy ciała dziecka: są to 3 tabletki na każde 20 kg masy ciała.
Loperamid powinno się stosować max przez 2 dni. Jeśli nie nastąpi poprawa, należy zgłosić się do lekarza.
Jeśli pacjent zmaga się z przewlekłą biegunką powinien ustalić z lekarzem sposób przyjmowania loperamidu i poddać się ewentualnej diagnostyce w kierunku poważniejszych chorób przewodu pokarmowego.
Loperamid - przeciwwskazania
- Nie powinno się zażywać leku, jeśli pacjent wykazuje wrażliwość na substancję aktywną.
- Nie powinno się stosować loperamidu u dzieci poniżej 6. roku życia ze względu na brak badań klinicznych dla tej grupy wiekowej dotyczących bezpieczeństwa stosowania.
- Jeśli pacjent ma krew w kale i ostrą biegunkę przebiegającą z gorączką, nie należy podawać loperamidu.
- Niewskazane jest stosowanie loperamidu w ostrym rzucie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.
- Nie podawać pacjentom z bakteryjnym zapaleniem jelita cienkiego i okrężnicy spowodowanym chorobotwórczymi bakteriami z rodzaju Salmonella, Shigella i Campylobacter.
- Dodatkowo zakazane jest stosowanie loperamidu u pacjentów z rzekomobłoniastym zapaleniem jelit, związanym z podaniem antybiotyków o szerokim spektrum działania.
Loperamid - ostrzeżenia i środki ostrożności
Należy pamiętać, że leczenie loperamidem ma charakter wyłącznie objawowy. Jeśli nie odniesie ono oczekiwanego efektu, należy zwrócić się do lekarza specjalisty, który zleci diagnostykę i wdroży odpowiednie leczenie przyczynowe.
Podczas biegunki bardzo ważne jest uzupełnianie płynów u chorego. Na odwodnienie szczególnie narażone są małe dzieci. Na rynku dostępne są gotowe produkty z elektrolitami o obniżonej osmonalności, które są rekomendowane właśnie dla pacjentów z ostrą biegunką. Ich skład sprzyja uzupełnieniu elektrolitów, a obniżona osmonalność zmniejszy ryzyko zaostrzenia rozwolnienia.
Pacjent powinien przyjmować pokarmy lekkostrawne, soki i zupy. Jako pokarm stały zalecane są:
Należy unikać ostrych przypraw w diecie i surowych warzyw.
W sytuacji, kiedy loperamid jest stosowany niezgodnie z zaleceniami farmaceuty lub lekarza (szczególnie w przypadku, kiedy nie powinno się spowalniać motoryki jelit), może dojść do poważnych powikłań. Do wyżej wspomnianych należą:
- niedrożność jelit,
- niedrożność okrężnicy olbrzymiej,
- toksycznego rozszerzenia okrężnicy.
Ostatnie wymienione może wystąpić częściej u osób z AIDS leczonych loperamidem, dlatego powinno się przerwać terapię u tych pacjentów jak tylko pojawią się objawy wzdęcia brzucha.
Loperamid należy ostrożnie stosować u osób z zaburzeniami pracy wątroby lub uszkodzoną wątrobą. Poddaje się on tzw. efektowi pierwszego przejścia, który jest bezpośrednio związany z metabolizmem wątrobowym. Jeśli wątroba nie działa prawidłowo, większa ilość leku może dostać się do krążenia ogólnego i spowodować przedawkowanie lub działania niepożądane ze strony ośrodkowego układu nerwowego.
W sytuacji przedawkowania dochodziło do epizodów kardiologicznych obejmujących wydłużenie odcinka QT oraz zaburzenia rytmu. Występuje nawet ryzyko zgonu jako następstwo przedawkowania, dlatego nie należy przyjmować większej dawki niż zalecana w ulotce lub określona przez lekarza.
Loperamidu nie należy przyjmować równocześnie z:
- klarytromycyną,
- ketokonazolem,
- ranitydyną,
- cyklosporyną,
- werapamilem,
- atorwastatyną
- i ritonavirem.
Leki te wpływają na metabolizm loperamidu.
Nie należy przyjmować loperamidu jednocześnie z lekami pobudzającymi perystaltykę przewodu pokarmowego.
Loperamid - ciąża i karmienie piersią
Nie powinno się stosować loperamidu podczas ciąży. Loperamid przechodzi do mleka matki dlatego nie zaleca się jego podawania kobietom karmiącym.
Loperamid - działania niepożądane
Do najczęstszych działań niepożądanych zalicz się:
- zaparcia,
- wzdęcia,
- bóle głowy
- oraz nudności.
Czasami mogą wystąpić objawy takie jak senność i zawroty głowy, dlatego należy mieć to na uwadze, kiedy przyjmuje się loperamid po raz pierwszy, prowadzi się samochód lub obsługuje maszyny.
Porady eksperta