Lipa - jakie właściwości lecznicze ma herbata z lipy?
Lipa to roślina, której właściwości lecznicze powinny docenić zwłaszcza osoby zmagające się z bólem gardła czy katarem. Herbata z lipy to sprawdzony sposób na te dolegliwości. Warto po nią sięgnąć, gdy tylko pojawią się pierwsze oznaki choroby. Jakie jeszcze działanie lecznicze na lipa i jakie znalazła zastosowanie?
Spis treści
- Lipa i jej właściwości
- Lipa na przeziębienie
- Lipa na uspokojenie
- Lipa na dolegliwości trawienne
- Lipa - zastosowanie zewnętrzne
- Dlaczego lipa powinna się znaleźć w domowej apteczce?
Lipa i jej właściwości
Lipa to zioło, którego właściwości lecznicze wynikają ze składu. Kwiatostan lipy zawiera wiele prozdrowotnych substancji, przede wszystkim flawonoidy, fitosterole, śluzy i garbniki, a także kwasy organiczne, sole mineralne, witaminę C i PP.
Dzięki temu lipa ma właściwości moczopędne, działa lekko rozkurczowo, pobudzając wydzielanie soków żołądkowych i zwiększając przepływ żółci do dwunastnicy. Jednak najczęściej wykorzystywana jest jako domowe lekarstwo na przeziębienie.
Lipa kwitnie latem – jej kwiaty wydzielają piękny zapach i są miododajne. Surowcem zielarskim jest kwiatostan lipy pozyskany z dwóch gatunków lipy: lipy drobnolistnej (Tilia cordata) i lipy szerokolistnej (Tilia platyphyllos).
Kwiatostany zbiera się w początkowej fazie kwitnienia, w czasie suchej pogody, z drzew rosnących z dala od ulic i innych miejsc będących źródłem zanieczyszczeń. Zebrane kwiatostany suszy się w zacienionym, przewiewnym miejscu.
Polecany artykuł:
Lipa na przeziębienie
W leczeniu przeziębienia wykorzystuje się przede wszystkim działanie napotne lipy. Duże znaczenie mają też zawarte w niej związki śluzowe, które wykazują działanie osłaniające, powlekające i zmiękczające.
W zalecanych dawkach przetwory z kwiatów lipy nie powodują żadnych odczynów niepożądanych.
Dzięki temu lipa łagodzi kaszel, ból gardła, chrypkę. W związku z tym napary z kwiatów lipy stosuje się jako pomocniczy, łagodny środek napotny w stanach gorączkowych w niektórych chorobach zakaźnych, jak angina, grypa, zapalenie gardła, zapalenie oskrzeli i przy przeziębieniu.
Herbata z lipy działa nie tylko napotnie, ale też moczopędnie, dlatego podczas leczenia przeziębienia lipą należy pamiętać o nawadnianiu organizmu innymi płynami - najlepiej herbatą owocową lub niegazowaną wodą mineralną.
Przepis na napar z lipy
Do szklanki wsypu 1 łyżkę stołową wysuszonych kwiatostanów lipy, zalej wrzącą wodą i odstaw na około 20 minut. Do naparu można dodać sok malinowy bądź miód (najlepiej lipowy) - jednak wtedy napar powinien być już przestudzony, żeby zachować lecznicze właściwości miodu. Można też go pić z dodatkiem cytryny. Herbatę z lipy stosuje się trzy razy dziennie po filiżance, między posiłkami.
Żeby maksymalnie wykorzystać lecznicze właściwości substancji śluzowych zawartych w kwiatach lipy, dobrze jest po zaparzeniu herbatki odcisnąć ją np. łyżeczką na sitku, a jeśli korzystamy z ziół w torebkach - dokładnie wycisnąć po przestudzeniu torebkę palcami.
Polecany artykuł:
Lipa na uspokojenie
Napary z lipy służą również jako lek uspokajający w nadmiernej pobudliwości nerwowej i stanach napięcia nerwowego, zwłaszcza u młodzieży i osób starszych. Polecana jest zwłaszcza kąpieli z dodatkiem naparu lipy, która wykazuje działanie uspokajające i ułatwia zasypianie.
Lipa na dolegliwości trawienne
Zmniejszają one nieznacznie napięcie mięśni gładkich, pobudzają w niewielkim stopniu wydzielanie soku żołądkowego, wzmagają przepływ żółci do dwunastnicy. Napar z kwiatów lipy podaje się więc w łagodnych zaburzeniach trawiennych i metabolicznych.
Lipa - zastosowanie zewnętrzne
W medycynie naturalnej napar z lipy stosuje się zewnętrznie do obmywań, okładów, kąpieli, płukanek oraz irygacji, do pielęgnacji cery (regeneruje skórę i czyni ją elastyczną), usuwania piegów, a także w lekkich stanach zapalnych, podrażnieniu i świądzie skóry.
Przepis na uspokajającą kąpiel z lipy
Zmieszaj 50 g kwiatów lipy, 30 g rozdrobnionego kłącza tataraku oraz po 20 g kwiatów lawendy i kwiatów (lub ziela) wrzosu. Zioła zalej 2 l wrzącej wody i postawić pod przykryciem na 30 min lub tak ogrzewać, aby nie doprowadzić do wrzenia. Przecedzić i wlać napar do wanny. Zioła umieścić w woreczku płóciennym, zawiązać i zanurzyć w wannie wypełnionej do 1/3 wodą o temp. 37-38 st. C. Kąpiel powinna trwać 15-20 minut. Po kąpieli nie wycierać się ręcznikiem, ale owinąć prześcieradłem kąpielowym, położyć do łóżka i ciepło okryć.
Przepis pochodzi z: Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987.
Dlaczego lipa powinna się znaleźć w domowej apteczce?
Źródło: x-news/Dzień Dobry TVN