Leki generyczne (generyki) - skuteczność. Czym różni się lek oryginalny od generycznego?
Leki generyczne (generyki) to inaczej zamienniki leków, które ostatnimi czasy – ze względu na stale rosnące ceny leków – zyskują na popularności. Czym dokładnie są leki generyczne i czym różnią się od oryginalnych? Co warto wiedzieć przed ich wykupieniem w aptece?
Spis treści
- Czym lek generyczny różni się od oryginalnego?
- Skuteczność i bezpieczeństwo leków generycznych
- Cena leku generycznego
- Refundacja leku generycznego
Leki generyczne, inaczej odtwórcze, to odpowiedniki oryginalnych produktów, których ochrona patentowa już wygasła lub nie ubiegano się o nią. Ich pojawienie się na rynku jest skutkiem wygaśnięcia trwającego 20 lat (niekiedy 25 lat) patentu na lek oryginalny. W ich składzie znajdziemy taką samą substancję aktywną, co w oryginalnych produktach. Co ważne, leki generyczne spełniają takie same standardy jakości, skuteczności i bezpieczeństwa.
Czym lek generyczny różni się od oryginalnego?
Pod względem chemicznym lek generyczny niczym nie różni się od leku oryginalnego. W jego składzie znajdziemy tą samą substancję czynną – zarówno pod względem ilości, jak i jakości. Możliwe jest, że będzie się różnił substancjami pomocniczymi.
Często jest to różnica na korzyść. Firmy farmaceutyczne, wprowadzając na rynek lek generyczny, korzystają z nowocześniejszych linii produkcyjnych lub decydują się na innowacyjne rozwiązania by np. zmniejszyć wielkość tabletki.
Ponadto lek generyczny od oryginalnego różni się nazwą, opakowaniem, producentem i chyba co najważniejsze - ceną. Zamiennik musi mieć tą samą postać farmaceutyczną co lek referencyjny. Niedopuszczalna jest zamiana leków doustnych o uwalnianiu natychmiastowym na leki o uwalnianiu modyfikowanym – i na odwrót.
Skuteczność i bezpieczeństwo leków generycznych
Przeprowadzone badania dowodzą, że skuteczność terapeutyczna leków generycznych jest porównywalna do oryginalnych. To ten sam lek. Podlega on takim samym procedurom kontroli jakości jak również tej samej weryfikacji skuteczności i bezpieczeństwa.
Zamienniki spełniają te same standardy co leki oryginalne. By leki generyczne uzyskały pozwolenie na dopuszczenie do obrotu, tak jak każdy inny lek, muszą pozytywnie przejść wszystkie procesy, które gwarantują ich skuteczność i bezpieczeństwo.
Coraz częściej lekarze, mając odpowiednią wiedzę o działaniu konkretnych produktów leczniczych, decydują na przepisanie leków generycznych. Kierują się głównie niższym kosztem jaki będzie musiał ponieść pacjent.
Cena leku generycznego
Lek generyczny od leku oryginalnego różni się przede wszystkim ceną. Jest od niego zdecydowanie tańszy. Lek, który został zarejestrowany w pierwszej kolejności (czyli lek oryginalny) jest najdroższy.
Co ciekawe, różnica ta może wynosić od 20 do nawet 70 proc. Tym samym, przyjmowanie leków generycznych pozwala pacjentom znacznie ograniczyć wydatki. Co ważne, farmaceuta – na wyraźną prośbę pacjenta lub za jego zgodą, może zamienić oryginalny lek przepisany przez lekarza, na inny odpowiednik.
Refundacja leku generycznego
Bez względu na to czy pacjent wybierze lek oryginalny czy lek generyczny, to refundacja Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) będzie taka sama. Niekiedy pacjenci, w obawie o bezpieczeństwo i zdrowie, nie decydują się na zakup tańszego zamiennika.
Niezależnie od tego czy lek jest lekiem oryginalnym czy zamiennikiem, mogą wystąpić skutki uboczne. Taka informacja zawsze zawarta jest na ulotce dołączonej do opakowania. Najważniejsze, by stosować go zgodnie z zaleceniami lekarza.
Polecany artykuł:
Porady eksperta