Krzem a zdrowie. Krzem na włosy, paznokcie, stawy i nie tylko

2021-12-23 13:05

Krzem to pierwiastek o wyjątkowych właściwościach. Krzem zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów i łamaniu się paznokci. Ponadto zmniejsza prawdopodobieństwo rozwoju schorzeń kostno-stawowych oraz miażdżycy. Sprawdź, jaką jeszcze rolę pełni w organizmie krzem, jak rozpoznać jego niedobór i w jakich produktach szukać tego cennego pierwiastka.

Młoda kobieta patrzy na swoją naturalną twarz w lustrze.
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Krzem na włosy, trądzik, stawy i nie tylko
  2. Krzem – objawy i skutki niedoboru
  3. Krzem – objawy i skutki nadmiaru
  4. Krzem – w jakich produktach występuje?

Krzem to pierwiastek mineralny, który w największych ilościach można znaleźć w grasicy, nadnerczach i przysadce mózgowej, a także płucach, mięśniach i krwi. Organizm zawiera około 7 g tego pierwiastka - to więcej niż żelaza i miedzi. Niestety, ilość krzemu w narządach maleje wraz z wiekiem.

Jak wzmocnić osłabione włosy

Krzem na włosy, trądzik, stawy i nie tylko

Krzem odpowiada za kondycję włosów i paznokci. Wspomaga także leczenie stanów zapalnych skóry, trądziku pospolitego i różowatego oraz przyspiesza regenerację naskórka, gdyż bierze udział w syntezie kolagenu, elastyny i kwas hialuronowego - podstawowych składników budujących skórę.

Krzem odgrywa także ważną rolę w tworzeniu się struktur kości, tkanki łącznej i chrząstek. Dlatego po zabiegach chirurgicznych na kościach zaleca się stosować krzem, by przyspieszyć ich zrosty. Ponadto poleca się go w chorobach zwyrodnieniowych stawów i krzywicy.

SPRAWDŹ >> Dieta dla stawów pomoże na stany zapalne i bóle stawów

Ten pierwiastek mineralny zalecany jest również w profilaktyce miażdżycy, gdyż odpowiada za elastyczność i przepuszczalność naczyń krwionośnych. Poza tym zapobiega odkładaniu się w ścianach naczyń krwionośnych blaszki miażdżycowej.

Krzem odgrywa także ważną rolę w detoksykacji organizmu, gdyż pomaga usunąć złogi. Poza tym współczesna fitoterapia poleca jego stosowanie na poprawienie pracy wydzielniczej nerek, zwalczenie stanów zapalnych (np. dziąseł) i w profilaktyce oraz leczeniu niektórych chorób układu oddechowego (np. astmy oskrzelowej). W medycynie naturalnej krzem jest także środkiem na raka, gdyż zwalcza komórki nowotworowe. Podobno na terenach bogatych w krzem, a także magnez, rzadziej występują nowotwory.

Ważne

Krzem – dawkowanie

Dzienne zapotrzebowanie na krzem wynosi 20-30 mg i mogą je zaspokoić warzywa, owoce, mięso, chleb razowy, płatki owsiane, otręby pszenne, produkty roślinne bogate w celulozę.

Krzem – objawy i skutki niedoboru

Skutkiem niedoboru krzemu może być pogorszenie kondycji skóry, włosów i paznokci, co objawia się szybkim starzeniem się skóry i problemami skórnymi, nadmiernym wypadaniem i łamliwością włosów, rozdwajaniem się końcówek oraz nadmierną łamliwością i kruchością paznokci. Jego niedobór może także źle wpłynąć na stan kości i stawów.

Warto wiedzieć, że wchłanianie krzemu w przewodzie pokarmowym ograniczają błonnik, magnez i fluorki.

Czytaj też: Czym są suplementy diety i czy warto je przyjmować?

Krzem – objawy i skutki nadmiaru

Do tej pory nie odnotowano przypadków przedawkowania krzemu.

Krzem – w jakich produktach występuje?

Krzem występuje w chlebie razowym, otrębach i innych ww. produktach. Jednak najbogatszymi źródłami krzemu są skrzyp polny (zawartość - 60 proc.), poziewnik, rdest ptasi, perz, pokrzywa, podbiał, turzyca piaskowa.

Poza tym krzem występuje w łuskach ziarna zbóż, w skórce owoców, w czosnku, szczypiorku i mleczku pszczelim. Dużo krzemu zawiera również woda źródlana.