Kroplówki witaminowe na kaca. Co zawierają?
Kroplówki witaminowe są formą podania witamin lub innych substancji wspierających działanie organizmu drogą pozaustną. Gdy mamy kaca, są sposobem na szybsze dostarczenie witamin i elektrolitów, które utraciliśmy w wyniku spożycia alkoholu.
Spis treści
- Czym są kropkówki witaminowe i kiedy się je przyjmuje?
- Jakie substancje znajdują się w kroplówkach witaminowych?
- Jakie kroplówki witaminowe sprawdzą się w przypadku kaca?
- Jakie istnieją zagrożenia w wyniku przyjęcia kroplówek witaminowych?
- Badania, które warto wykonać przed przyjęciem kroplówki witaminowej
Kroplówki witaminowe są komercyjną formą wlewów dożylnych – stosowanych w szpitalach w przypadku pacjentów nie będących w stanie przyjąć suplementów drogą doustną. W odróżnieniu od wlewów dożylnych stosowanych w szpitalu, kroplówki witaminowe oferowane w placówkach komercyjnych są formą podania witamin, składników mineralnych, czy wyciągów z różnych substancji, bez wskazań medycznych lekarza.
Czym są kropkówki witaminowe i kiedy się je przyjmuje?
W placówkach szpitalnych kroplówki witaminowe podaje się osobom np. z chorobami przełyku, przy dużym niedożywieniu lub odwodnieniu zagrażającym życiu. Ta forma podania substancji odżywczych preferowana jest też u osób z anemią cierpiących z powodu deficytu żelaza, a nie mogących pozyskać go z pożywienia w wyniku słabego wchłaniania go w układzie pokarmowym (np. w wyniku chorób zapalnych jelit).
Kroplówki witaminowe oferowane w placówkach komercyjnych można przyjmować bez wskazań medycznych. Przyjęcie tych substancji zawsze wynika z inicjatywy osoby, która zgłasza się do miejsca oferującej tego typu zabiegi.
Skład substancji podawanych danej osobie wynika albo z indywidualnego dopasowania do jej sytuacji (np. dobierane jest na podstawie wyników badań wskazujących na istnienie deficytów) lub też jest wyborem pomiędzy gotowymi już koktajlami witaminowymi oferowanymi w placówce.
Kroplówki witaminowe podawane są domięśniowo lub dożylnie.
Jakie substancje znajdują się w kroplówkach witaminowych?
W kroplówkach witaminowych możemy znaleźć kompozycje witamin np. C, A, E. D3, B1, B2, B6, B12 oraz mieszanki elektrolitów typu: potas, magnez, sód, wapń lub kompozycje minerałów np. cynk, żelazo, jod, selen, molbiden, miedź.
Jak głosi zwykle oferta placówek komercyjnych oferujących tego typu wlewy, kroplówki mają na celu przyspieszyć odnowę organizmu np. po dużym wysiłku fizycznym, szybciej zregenerować organizm po przebytej infekcji, zmniejszyć uczucie zmęczenia, dodać więcej wigoru.
Poza tym podobno pozytywnie wpływają na wygląd skóry, paznokci, włosów oraz nawadniają organizm.
Stosowane są też w przypadku kaca, kiedy dojdzie do nadmiernej utraty witamin i minerałów.
Jakie kroplówki witaminowe sprawdzą się w przypadku kaca?
Kac jest nieprzyjemnym stanem, który pojawia się dzień po upojeniu alkoholowym. Towarzyszy mu zwykle ból głowy, nudności, złe samopoczucie. Wynika z jednej strony z nadmiernego obciążenia wątroby, która musiała metabolizować dużą ilość alkoholu naraz, jak również z utraty witamin i elektrolitów.
Duża utrata wody, a wraz nią i elektrolitów, to skutek zwiększonego zapotrzebowania nerek. One również biorą udział w usuwaniu metabolitów alkoholu, ale aby mogły to zrobić, potrzebują większą niż zwykle ilość wody.
Jak pokazują doniesienia naukowe, nadmierne spożycie alkoholu powoduje znaczną utratę witaminy C oraz E. Poza tym alkohol utrudnia wchłanianie wielu witamin z grupy B, czy substancji mineralnych, stąd może dojść do zmniejszonego ich stężenia w organizmie (choć przy jednorazowym piciu ten deficyt jest nieznaczny).
Oprócz tego w organizmie może brakować dostatecznej ilości elektrolitów. Nic dziwnego, że dzień po zakrapianej imprezie czujemy się rozbici, słabi i przemęczeni.
Aby skrócić trwanie tego złego samopoczucia, niektórzy próbują pić większe ilości wody i łykać witaminę C. Inni, którzy potrzebują natychmiastowego efektu i szybkiej regeneracji, decydują się na kroplówki witaminowe, które uzupełniają w ich organizmie niedobory witamin oraz pierwiastków mineralnych. Według placówek komercyjnych oferujących tego typu usługi, umożliwiają one szybszy powrót do formy i prędzej nawadniają człowieka niż miałoby to miejsce drogą doustną.
Jakie istnieją zagrożenia w wyniku przyjęcia kroplówek witaminowych?
Wlewy dożylne stosowane w szpitalach zawsze podawane są w wyniku medycznych wskazań. Odbywa się to pod ścisłym nadzorem lekarza, który ocenia ogólny stan pacjenta, ma wyniki badań, pokazujących, czy dana osoba ma na tyle wydolne nerki czy wątrobę, by mogła przyjąć drogą dożylną lub domięśniową elektrolity lub witaminy.
W przypadku placówek komercyjnych nie ma takiego nadzoru. Nie przedstawienie tego typu wyników przez osobę, która chce się poddać kroplówce, nie zawsze stanowi przeszkodę w przeprowadzeniu zabiegu.
Tego typu zachowanie niesie ze sobą spore zagrożenie, bo o ile już suplementacja doustna bywa ryzykowna, kiedy robimy to na własną rękę, bez wskazań lekarza, to wlewy dożylne mogą przynieść jeszcze więcej komplikacji.
W przypadku przyjmowania witamin drogą doustną, układ pokarmowy działa jak bufor. Jeśli więc nie potrzebujemy np. tak dużej dawki witaminy C, czy witamin z grupy B, nie zostają one przyswojone a organizm stara się je wydalić. Przyjmuje więc tylko taki procent witamin, ile jest w stanie przyjąć (przedawkowanie może mieć jednak miejsce w przypadku witamin rozpuszczalnych w tłuszczach np. A czy E).
W momencie podania witamin prosto do krwiobiegu, gdzie pomijany jest układ pokarmowy, zagrożenie zatrucia jest o wiele większe niż w przypadku doustnej suplementacji. A jeśli dochodzi do tego niewydolność nerek, o której wcześniej pacjent nie miał pojęcia, lub słabiej działająca wątroba, przyjęcie kroplówki witaminowej może mieć swój finał w szpitalu.
Co więc zrobić, aby uniknąć zagrożeń wynikających z przyjmowania kroplówek witaminowych na własną rękę? Warto wykonać wcześniej określone badania i skonsultować wyniki z lekarzem. Po konsultacji z medykiem, kiedy dowiemy się, czy przyjęcie kroplówki witaminowej nam nie zaszkodzi, możemy poddać się zabiegowi.
Badania, które warto wykonać przed przyjęciem kroplówki witaminowej
Przed przyjęciem kroplówki z witaminami lub substancjami mineralnymi, warto wykonać następujące badania:
- morfologia,
- badanie moczu,
- mocznik,
- kreatynina,
- sód,
- potas,
- Aspat,
- Alat.
Polecany artykuł:
Porady eksperta
Polecany artykuł: