Krem na blizny - skład, działanie, skuteczność
Kremy na blizny mogą pomóc w rozjaśnieniu i zmniejszeniu nieestetycznych zmian na skórze. Zbliznowacenia, ze względu na swój nieestetyczny wygląd, są problemem na który rozwiązania szuka wielu pacjentów. Całkowite zaniknięcie blizny nie zawsze jest możliwe, jednak odpowiednia pielęgnacja może doprowadzić do jej rozjaśnienia i wygładzenia. Kremy na blizny stosowane regularnie w połączeniu z łagodnym masażem mogą skutecznie poprawić wygląd blizny. Kiedy warto je stosować? Jakie składniki powinien zawierać dobry krem na blizny?
Kremy na blizny dostępne w aptekach mogą znacznie wpłynąć na przyspieszenie gojenia blizny lub nieznacznie zmniejszyć ich widoczność. Tworzenie się blizny jest naturalnym etapem regeneracji skóry po poważnym zranieniu. Początkowo uszkodzona tkanka jest opuchnięta, wybrzuszona i zaczerwieniona.
Jeżeli proces regeneracji przebiega prawidłowo zbliznowacenie z czasem staje się coraz bledsze i gładsze. Ten naturalny proces warto wspierać stosując specjalistyczne kremy na blizny, żele, maści na blizny lub plastry silikonowe. Czasami, jeżeli proces gojenia jest zaburzony przez czynniki zewnętrzne, dochodzi do powstania blizny przerostowej. Taka zmiana jest wypukła i czerwono-różowa.
Niestety nie zanika z upływem czasu, a nawet może się powiększać. Aby uniknąć powstania blizny przerostowej należy odpowiednio dbać o zabliźniającą się ranę. Właściwa pielęgnacja może również zmniejszyć widoczność starych, nieestetycznych zmian, jednak wymaga to większego wysiłku niż w przypadku tych świeżych.
Spis treści
Kremy na blizny - jak działają?
Kremy na blizny są preparatami, które regularnie stosowane, mogą znacznie wygładzić i zmniejszyć widoczność nieestetycznej zmiany. Większość z nich działa zmiękczająco, ochronnie oraz nawilżająco.
Preparaty mające w składzie substancje rozjaśniające mogą pomóc zminimalizować czerwono-różowe zabarwienie blizny. Ważne, aby aplikacje kremu łączyć z delikatnym masażem, który pomaga w uelastycznieniu tkanki.
Kremy na blizny często mylone są z maściami na blizny. Te dwa rodzaje preparatów różnią się jednak od siebie. Kremy łatwiej się rozsmarowują i skuteczniej wnikają w tkankę blizny. Maści mają większą lepkość i są mniej wygodne w aplikacji. Kremy mają w składzie więcej wody od maści, dzięki czemu mają lżejszą strukturę.
Kremy na blizny - jak stosować?
Kremów na blizny nigdy nie wolno stosować na otwarte rany. Na tym etapie ważne jest, aby regularnie oczyszczać i dezynfekować zranione miejsce. Nakładanie kremu na blizny najlepiej rozpocząć od razu, gdy rana się zabliźni. Tym momentem, w zależności od typu urazu, może być odpadnięcie strupków lub zdjęcie szwów chirurgicznych.
Najlepszym rozwiązaniem w przypadku świeżo zabliźnionych ran, są jednak plastry i żele silikonowe. Kremy na blizny dobrze sprawdzają się w późniejszych etapach regeneracji blizny, gdy w połączeniu z delikatnym masażem pomagają uelastycznić zmienioną tkankę.
Ważne jest, aby pielęgnację blizny rozpocząć jak najwcześniej po zabliźnieniu. Jeżeli będziemy zbyt długo zwlekać z jej rozpoczęciem, ostateczna blizna prawdopodobnie będzie wyglądała gorzej a jej regeneracja może trwać dużo dłużej.
Kremy mogą być również stosowane na stare, zaniedbane blizny, których wygląd staramy się poprawić. Regularnie nakładając specjalistyczny krem na blizny przy jednoczesnym wykonywaniu łagodnego masażu, możemy wygładzić i rozjaśnić nieestetyczne zbliznowacenie.
Niestety osiągnięcie satysfakcjonującego efektu prawdopodobnie będzie wymagało dużo wysiłku i systematyczności. W przypadku starych blizn proces poprawy wyglądu i elastyczności trwa dużo dłużej niż w przypadku tych świeżo zabliźnionych.
Jak wybrać dobry krem na blizny?
Po krem na blizny, lepiej udać się do apteki niż do drogerii. Leki w formie kremu mają zazwyczaj dużo niższe ceny niż kosmetyki. Kremy apteczne mogą się również pochwalić działaniem potwierdzonym badaniami.
Wybierając preparat warto kierować się jego składem. Dobrym pomysłem jest również zapytanie się o poradę pracującego w aptece farmaceuty.
Warte polecenia składniki kremów na blizny:
- Witamina A - rozjaśnia przebarwienia i wspomaga regenerację.
- Retinol i retinoidy - stymulują syntezę włókien kolagenowych, co przyspiesza przebudowę tkanki blizny.
- Kwasy AHA - pobudzają produkcję elastyny i kolagenu oraz działają złuszczająco.
- Wyciąg z cebuli - łagodzi stany zapalne oraz wspiera rozkład kolagenu ułatwiając przebudowę tkanki blizny.
- Masa perłowa – rozjaśnia i zmiękcza skórę zmniejszając widoczność blizn. Stymuluje również wytwarzanie fibroblastów.
- Heparyna – rozluźnia strukturę kolagenu dzięki czemu ułatwia przebudowę tkanki blizny.
- Ekstrakt z wąkroty azjatyckiej - stymuluje produkcję kolagenu przyspieszając regenerację.
Czytaj też:
- Maść na blizny, plastry, żel czy krem - co stosować na blizny
- Blizny po ospie - jak usunąć ślady po ospie?
- Maści na blizny - skład, działanie, skuteczność
- Plastry na blizny - rodzaje, wskazania, zastosowanie
Porady eksperta