Kolejna grupa pacjentów ma powód, żeby je brać. Słynne leki na otyłość leczą też drogi oddechowe
Analogi GLP-1, potocznie nazywane glutydami, chyba długo jeszcze nie przestaną nas zaskakiwać. Początkowo miały pomagać chorym na cukrzycę, potem okazało się, że skutecznie leczą otyłość, a wreszcie, że wspierają serce. Teraz do listy zalet dorzucono pomoc w astmie.
W zasadzie nie jest to aż tak duże zaskoczenie dla lekarzy. Już wcześniej obserwowano podobne efekty u diabetyków: stosowanie przez nich skutecznych leków przeciwcukrzycowych (w tym słynnej metforminy) sprzyjało zmniejszeniu liczby epizodów duszności w astmie i generalnie wyraźnie zapobiegało zaostrzeniom.
Problemy z układem oddechowym i cukrzyca dość często chodzą w parze, znacząco obniżając jakość życia pacjentów, a nawet skracając jego długość, stąd wsparcie terapeutyczne astmatyków w kontekście analogów GLP-1 z pewnością przyjmowana jest z radością.
Glutydy i astma - jest dobrze
Ponieważ metformina wielu chorym pozwala skutecznie kontrolować astmę, były obawy o pacjentów, których lekarze zdecydowali o przejściu na nowe leki. Szczęśliwie - przedwczesne.
Optymistyczne wnioski mają solidną podstawę: oparto je na analizie danych 137 173 pacjentów chorych na astmę, którzy rozpoczęli przyjmowanie nowych leków przeciwhiperglikemicznych i metforminy w latach 2014–2022.
Wyniki uzyskane w terapii metforminą i glutydami są podobne. Skąd wyraźna poprawa kontroli astmy przy zastosowaniu tych preparatów? Najpewniej to skutek ich bezpośredniego działania przeciwzapalnego i ogólnoustrojowego modyfikowania metabolizmu.
Glutydy to nie tylko słynny Ozempic
Chociaż trudno sobie wyobrazić substancje lepiej przebadane i wciąż kontrolowane także po wprowadzeniu do obrotu, glutydy wciąż budzą niezdrowe emocje, głównie dlatego, że laicy nie rozumieją sensu przepisywania ich osobom, które nie chorują na cukrzycę.
Czasem takie opinie, dalekie od wiedzy naukowej wygłaszają nawet urzędnicy czy politycy. Tymczasem: glutydy to leki stosowane w terapii cukrzycy i otyłości, a obie te choroby są co najmniej równie poważne i muszą być skutecznie leczone, bo zagrażają życiu.
Dostępne leki (przykładowo - wciąż na świecie rejestrowane są kolejne):
Liraglutyd:
- nazwa handlowa Saxenda - lek zarejestrowany w leczeniu otyłości i powikłanej nadwagi
- nazwa handlowa Victoza - lek zarejestrowany do leczenia cukrzycy typu 2
Semaglutyd:
- nazwa handlowa Wegovy - lek zarejestrowany w leczeniu otyłości i powikłanej nadwagi
- nazwa handlowa - Ozempic - lek zarejestrowany do leczenia cukrzycy typu 2
- nazwa handlowa - Rybelsus - doustny lek zarejestrowany do leczenia cukrzycy typu 2
Dulaglutyd
nazwa handlowa Trulicity - lek zarejestrowany do leczenia cukrzycy typu 2.
Glutydy i serce
Jeśli jeszcze macie wątpliwości, czy odchudzanie zastrzykami jest dobre, przypominamy, że Europejskie Stowarzyszenie Badań nad Otyłością przedstawiło analizę wieloletnich badań, które pokazują, że w redukcji kilogramów nie chodzi tylko o lepszy wygląd i samopoczucie.
Wynika z niej, że pacjenci stosujący analogi GLP-1 mogą odnieść korzyści sercowo-naczyniowe niezależnie od utraty wagi. Zakłada się, że co najmniej połowa pacjentów stosujących glutydy przedłuży sobie życie i poprawi jego jakość niezależnie od dostępnego poziomu opieki medycznej i przestrzegania dotychczasowych zaleceń zdrowotnych.
Teraz wiemy, że będzie im się też lepiej oddychało.