Klotrimazol: działanie, wskazania, dawkowanie

2021-08-31 9:43

Klotrimazol jest substancją stosowaną zewnętrznie w leczeniu miejscowych zakażeń grzybiczych. Zakres jego działania jest szeroki. Klotrimazol stosowany jest w grzybicach skóry i kandydozach zewnętrznych narządów płciowych. Występuje w różnych postaciach farmaceutycznych, które charakteryzują się różnymi zawartościami substancji aktywnej.

klotrimazol-dzialanie-wsk
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Klotrimazol: działanie
  2. Klotrimazol: wskazania
  3. Klotrimazol: dawkowanie
  4. Klotrimazol: działania niepożądane i środki ostrożności
  5. Klotrimazol a ciąża

Klotrimazol: działanie

Klotrimazol działa na zakażenia:

  • dermatofitami,
  • drożdżakami,
  • grzybami dimorficznymi,
  • pierwotniakami,
  • niektórymi bakteriami gram ujemnymi.

Działanie to może być zarówno grzybostatyczne jak i grzybobójcze i zależne jest od zastosowanej dawki. Jego mechanizm działania polega na hamowaniu biosyntezy steroli, poprzez interferencję z syntezą ergosterolu i połączeniu z fosfolipidami w ścianie komórkowej grzybów, co powoduje zmiany przepuszczalności błon komórkowych.

Klotrimazol: wskazania

Klotrimazol stosowany jest w:

Grzybica - objawy i profilaktyka

Klotrimazol: dawkowanie

Klotrimazol w postaci monopreparatów dostępny jest zazwyczaj bez recepty (OTC - over the counter), formulacje zawierające oprócz klotrimazolu inne substancje czynne dostępne są natomiast tylko z przepisu lekarza (Rp.). Należy zachować ostrożność w stosowaniu preparatów z klotrimazolem u dzieci poniżej 12. roku życia, niektóre preparaty jak np. globulki, tabletki czy kremy dopochwowe nie mogą być w ogóle stosowane u tej grupy pacjentów bez konsultacji i zalecenia lekarza.

Klotrimazol występuje w różnych postaciach farmaceutycznych, które charakteryzują się różnymi zawartościami substancji aktywnej. Na rynku farmaceutycznym wyróżnić możemy:

  • kremy, maści, płyny, żele - stężenie klotrimazolu wynosi zazwyczaj w nich 1%,
  • tabletki, globulki dopochwowe - zawierające 100, 200 lub 500 mg klotrimazolu i stosowane powinny być odpowiednio przez 6, 3 lub 1 dzień,
  • kremy dopochwowe zawierające 1, 2 lub 10% klotrimazolu,
  • krople do uszu,
  • maści do oczu,
  • proszki.

Jeżeli w przeciągu 7 dni od rozpoczęcia leczenia objawy nie ustąpią należy udać się do lekarza.

Klotrimazol: działania niepożądane i środki ostrożności

Klotrimazol jest substancją dobrze tolerowaną i ze względu na miejscowe stosowanie, główne działania niepożądane związane są z reakcjami alergicznymi takimi jak:

Istnieje możliwość uszkodzenia lateksowych prezerwatyw podczas stosowania preparatów zawierających klotrimazol oraz przez 5 dni po zakończeniu stosowania i należy w tym czasie użyć dodatkowych metod antykoncepcji. Klotrimazol nie ma istotnego wpływu na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn. 

Klotrimazol a ciąża

Nie zaleca się stosowania klotrimazolu w pierwszym trymestrze ciąży, a w drugim i trzecim jedynie gdy lekarz zaleci bezwzględną konieczność jego zastosowania. Również karmienie piersią możliwe jest wyłącznie po zaleceniu stosowania przez lekarza.