Jodyna - właściwości i zastosowanie
Jodyna to środek dezynfekujący do stosowania zewnętrznego dostępny bez recepty. Z jej pomocą można pielęgnować drobne zranienia, leczyć trądzik, grzybicę, a nawet odkazić wodę z niepewnego źródła. Dowiedz się, jakie jeszcze właściwości posiada jodyna i czy warto mieć ją w domowej apteczce.
Spis treści
Jodyna to 3-procentowy roztwór jodu w alkoholu etylowym o stężeniu 90 procentowym z 1-procentowym dodatkiem jodku potasu jako środka stabilizującego. Ma ciemnożółty, brunatny kolor. Doskonale radzi sobie w walce z drobnoustrojami, takimi jak wirusy, bakterie, grzyby, dlatego sprawdza się w walce z chorobami skóry, np. trądzikiem czy grzybicą.
Jodyny nie powinno się jednak stosować u dzieci poniżej 3 roku życia, chorych na gruźlicę i choroby serca, przy nadwrażliwości na jod oraz przy chorobach tarczycy, szczególnie jeśli chodzi o nadczynność tarczycy.
Bakteriobójcze działanie jodyny wzmocnione jest także przez jodowodór, który powstaje z połączenia jodu i wodoru. Jodynę stosuje się zewnętrznie, na skórę i błony śluzowe. Dawniej płyn ten był bardzo popularny w gabinetach kosmetycznych, jednak został wyparty przez nowoczesne (i zwykle droższe) preparaty pielęgnacyjne. Ale wciąż zdarza się, że panie przemywają twarz wodą z kilkoma kroplami jodyny, co ma efekt nie tylko odkażający (niweluje wypryski), ale i poprawia koloryt skóry.
Jodyna - właściwości i zastosowanie
1. Ponieważ preparat działa zabójczo na bakterie, wirusy i grzyby, przydatny jest jako środek antyseptyczny w:
- otarciach naskórka, drobnych ranach - przy czym należy pamiętać, że przemywa się tylko okolice, otwartych ran nie należy dotykać
- zapaleniu gardła, usuwanie nalotu z migdałków - jako środek do płukania (3 krople na szklankę wody)
- odkażaniu wody - co przydatne jest np. podczas egzotycznych podróży, kiedy narażeni jesteśmy na nieprzychylną nam florę bakteryjną; należy 3 krople jodyny rozpuścić w litrze wody, aby zneutralizować nieprzyjemny posmak można do tak uzdatnionej wody dodać odrobinę soku z cytryny lub kilka kropli witaminy C i przed spożyciem należy odczekać 30 minut
- leczeniu grzybicy skóry
2. Ze względu na właściwości barwiące jodyna ma także zastosowanie kosmetycznie. Może działać podobnie jak samoopalacz, jednak równomierne rozprowadzenie roztworu jodyny (na litr wody kropla jodyny, raz na tydzień) na skórze jest bardzo trudne i często kończy się nieestetycznymi smugami.
Jodyna czy płyn lugola?
Niektórzy sądzą, że jodyna i płyn Lugola to dwie różne nazwy dla tego samego preparatu. Nie jest to jednak prawda. Jodyna jest spirytusowym roztworem jodu, natomiast płyn Lugola – wodnym. Po wybuchu elektrowni w Czarnobylu w 1986 r. w 1986 roku zarządzono picie płynu Lugola, co miało za zadanie zablokować wchłaniania przez tarczycę radioaktywnego jodu, który roztaczał się nad Europą.
Jodyna w leczeniu niedoczynności tarczycy
Zwolennicy naturalnych terapii wykorzystują jodynę w leczeniu niedoczynności tarczycy. Jeśli organizm ma niedobór jodu należy posmarować kawałek skóry preparatem. Im większe zapotrzebowanie organizmu na jod, tym szybciej plama się wchłonie. W kolejnych dniach jodyna będzie się wchłaniać coraz wolniej, aż w końcu w ogóle przestanie, co ma oznaczać, że organizm wysycił się już tym pierwiastkiem.
NIE POLECAMY JEDNAK LECZENIA SIĘ NA WŁASNĄ RĘKĘ I POWYŻSZĄ METODĘ RADZIMY SKONSULTOWAĆ Z LEKARZEM
Czytaj też: Płyn Lugola - działanie i skutki uboczne płynu Lugola