Ibuprofen na ból żołądka? Nie przyniesie ulgi, pogorszy tylko sprawę
Ibuprofen, choć skuteczny w łagodzeniu bólu, może być niebezpieczny dla osób z problemami żołądkowymi. Przyjmowanie go może pogłębić podrażnienia i spowodować rozwój wrzodów. Zamiast sięgać po ten lek, warto poznać bezpieczniejsze alternatywy, które skutecznie złagodzą dolegliwości bez ryzyka dla zdrowia.
Ibuprofen na ból żołądka
Ibuprofen to lek dostępny bez recepty, który pomaga na różne dolegliwości bólowe. Stosujemy go na ból głowy, mięśni, kręgosłupa, ból menstruacyjny, a nawet gorączkę.
Jednak ibuprofen nie jest najlepszym lekiem na ból żołądka. Ibuprofen oraz inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) działają poprzez hamowanie enzymów cyklooksygenazy (COX-1 i COX-2), które organizm wykorzystuje do produkcji cząsteczek sygnałowych zwanych eikozanoidami. Enzymy COX znajdują się m.in. w wyściółce przewodu pokarmowego
- mówi dr Ming „Frank” Wu, lekarz z AdventHealth Littleton.
Okazuje się, że hamowanie tych enzymów zapobiega wytwarzaniu prostaglandyn, cząsteczek sygnałowych niezbędnych do ochrony błony śluzowej żołądka. Przyjmowanie ibuprofenu przez dłuższy czas doprowadzi do sytuacji, że kwas będzie podrażniał żołądek. W efekcie ból może stać się bardziej dotkliwy, istnieje również ryzyko powstania wrzodów.
NLPZ mogą również niekorzystnie wpływać na nerki, serce, wątrobę i płytki krwi. Długotrwałe stosowanie NLPZ może powodować pogorszenie czynności nerek, problemy z krwawieniem, zwiększone ryzyko zawału serca i migotania przedsionków. Chociaż jest to rzadkie, istnieje również nieznacznie zwiększone ryzyko uszkodzenia wątroby
- dodał lekarz.
Co przyjmować na ból żołądka?
Ból żołądka może mieć wiele przyczyn, które będą wymagały różnych metod leczenia. Jeśli odczuwasz wzdęcia, poszukaj dostępnego bez recepty leku, który zawiera simetikon. Rozbije on pęcherzyki w jelitach, które są źródłem dyskomfortu.
Palące uczucie w żołądku może być zgagą, więc lepiej jest przyjąć preparat zobojętniający kwas, zwykle jest on w formie tabletek do ssania. W przypadku innych rodzajów bólu żołądka zaleca się stosowanie paracetamolu. Lek ten nie ma negatywnego wpływu na błonę śluzową jak ibuprofen.
Warto pamiętać, by nie zażywać środków przeciwbólowych na czczo i zawsze popijać je dużą ilością wody. W tym celu nie zaleca się sięgania po kawę, napój gazowany czy sok owocowy.
Długo utrzymujący się ból żołądka jest wskazaniem do wizyty u internisty, podobnie jak współwystępowanie innych objawów, takich jak złe samopoczucie, dreszcze czy podwyższona temperatura.