Herbata z karczocha: napój, który polubi Twoja wątroba!
Herbata z karczocha przyrządzana jest z rośliny, która przypomina z wyglądu oset i smakuje podobnie do szparagów. Słyszałeś, że można z niej zrobić napój bogaty we właściwości prozdrowotne? Okazuje się, że warto go pić, ponieważ pomaga w walce z chorobami wątroby. Sprawdź, jakie wyjątkowe moce skrywa w sobie jeszcze herbata z karczocha!
Skąd wzięła się herbata z karczocha?
Herbata z karczocha – kto, by pomyślał, że z tej ciekawej rośliny można zrobić napój na różne dolegliwości.
Spis treści
- Skąd wzięła się herbata z karczocha?
- Dlaczego warto pić herbatę z karczocha?
- Jak przygotować herbatę z karczocha?
Już w starożytności karczoch był stosowany jako lek na zaburzenia wątrobowe i nerkowe oraz niestrawność. Jego właściwości jednak bardziej doceniono w XX wieku, gdy naukowcy ze słonecznej Italii odkryli, że kryje w sobie źródło cynaryny (ang. cynarin). Ten związek nosi nazwę:
- cholekineticum jako lek żółciopędny, który stymuluje opróżnianie pęcherzyka żółciowego z kamieni żółciowych,
- cholereticum jako lek żółciotwórczy polegający na stymulacji wytwarzania żółci przez wątrobę.
Herbata z karczocha nie szczyci się tak dużą popularnością jak herbata z liści malin. Karczoch nie jest polską rośliną. Pochodzi ona z malowniczych regionów basenu Morza Śródziemnego i zmienia zwykły codzienny posiłek w wykwintną potrawę. Należy pamiętać, że można spożywać jedynie delikatną podstawę karczocha i dolne spody liści. Tak samo jest z herbatą z karczocha – króluje ona głównie na tamtejszych stołach.
Dlaczego warto pić herbatę z karczocha?
Warto wprowadzić herbatę z karczocha do codziennego jadłospisu ze względu na liczne właściwości prozdrowotne. Ma ona pozytywny wpływ na zdrowie. Herbata z karczocha jest dla tych osób, które walczą z nadprogramowymi kilogramami. Dzięki dużej zawartości błonnika wspiera ona też utrzymanie prawidłowej masy ciała poprzez regulację pracy układu pokarmowego.
Do herbaty z karczocha powinni przekonać się ci, którzy skarżą się na niestrawność, ból, pieczenie i dyskomfort w układzie pokarmowym. W wyjątkowy sposób wpływa ona na pracę wątroby oraz woreczka żółciowego. To na tym nie koniec! Ze względu na zawartość cynaryny herbata z karczocha obniża poziom cholesterolu. Regularne picie napoju zapobiega nie tylko rozwojowi miażdżycy, ale także cukrzycy. Do tego jeszcze herbata z karczocha działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.
Przeczytaj też: Sok z karczocha - właściwości, zastosowanie. Świetny dla wątroby!
Jak przygotować herbatę z karczocha?
Zrobienie herbaty z karczocha nie zajmuje zbyt dużo czasu. Podpowiadamy, jakie kroki musisz podjąć, by przygotować ten napój!
- Wlej wodę do garnuszka i zagotuj.
- Pokrój liście jadalne karczocha, a później dodaj je do wody - niech gotują się przez 15 minut.
- Następnie odcedź napój i odstaw na kwadrans.
- Po upływie tego czasu herbata z karczocha jest gotowa do picia.
Herbata z karczocha ma nijaki smak, dlatego warto go urozmaicić, dodając łyżeczkę miodu. Napój można pić dwa razy dziennie, by cieszyć się lepszym zdrowiem!
Polecany artykuł:
Porady eksperta