Gorzknik kanadyjski – działanie, dawkowanie, zastosowanie

2020-01-24 7:27

Gorzknik kanadyjski to zioło, o którym opinie są zgodne: susz, nalewka, napar czy tabletki z gorzknika są nieocenione przy wielu dolegliwościach. Medycyna naturalna wykorzystuje dziś jego działanie najczęściej w leczeniu chorób kobiecych. Sprawdź, jaki ma skład, jak i kiedy go przyjmować, a jakie są przeciwwskazania do jego stosowania.

Gorzknik kanadyjski – działanie, dawkowanie, zastosowanie
Autor: Getty Images Herbatka z gorzknika kanadyjskiego pomoże przy grypie i przeziębieniu.

Spis treści

  1. Gorzknik kanadyjski - susz
  2. Gorzknik kanadyjski - działanie
  3. Gorzknik kanadyjski a choroby kobiece
  4. Gorzknik kanadyjski a choroby układu oddechowego
  5. Gorzknik kanadyjski a choroby układu trawiennego
  6. Gorzknik kanadyjski – działanie antyseptyczne
  7. Gorzknik kanadyjski na odchudzanie
  8. Gorzknik kanadyjski - przeciwwskazania
  9. Gorzknik kanadyjski - skutki uboczne

Gorzknik kanadyjski (Hydrastis canadensis), nazywany Goldenseal, Eye Balm, Eyeroot, Yellow Eye lub Yellowroot, to gatunek rośliny z rodziny jaskrowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej. Rdzenni mieszkańcy Stanów Zjednoczonych i Kanady wykorzystywali gorzknik kanadyjski do leczenia większości znanych im chorób. W krajach tych nadal jest popularny w ziołowych uprawach. W Polsce rzadko się go hoduje, a warto się gorzknikiem zainteresować, bo pomaga wyleczyć wiele schorzeń.

Gorzknik kanadyjski - susz

Gorzknika kanadyjskiego najczęściej używa się w postaci suszonej. W tym celu suszy się kłącze rośliny.

Zioło to zawiera:

  • alkaloidy izochinolinowe: berberynę, hydrastynę i kanadynę - od wieków uznawane za niezwykle skuteczne panaceum na różne dolegliwości i choroby,
  • związki tłuszczowe
  • sole mineralne
  • fitosterole
  • olejki eteryczne
  • żywice
  • kwas chlorogenowy

Berberyna nadaje korzeniom ziela swoistą jaskrawożółtą barwę. Dlatego też Indianie i pierwsi koloniści z Europy używali ich jako barwnika. Berberyna i hydrastyna nadają roślinie charakterystyczny gorzki smak, stąd też nazwa: gorzknik.

Gorzknik kanadyjski - działanie

Gorzknik kanadyjski jest uznawany za jeden z najlepszych naturalnych antybiotyków. Za główną zaletę rośliny uważa się to, że mobilizuje ona układ immunologiczny do walki z infekcjami, ale sama także zwalcza bakterie i wirusy chorobotwórcze.

Działa leczniczo na wszystkie błony śluzowe w organizmie. Dzięki obecności berberyny wykazuje właściwości przeciw bakterii Chlamydia pneumoniae. Skutecznie likwiduje kolonie grzybów Candida oraz liczne bakterie, przy czym nie niszczy pożytecznej flory bakteryjnej. Berberyna, będąca głównym składnikiem gorzknika, wpływa wręcz korzystnie na mikroflorę jelitową, przywracając jej prawidłową równowagę.

Czytaj też: Grzybica - objawy i leczenie

Gorzknik kanadyjski a choroby kobiece

Najpopularniejszym dziś zastosowaniem gorzknika kanadyjskiego jest leczenie różnych przypadłości kobiecych. Roślina wpływa pobudzająco na mięsień macicy i zmusza go do samoistnych skurczów.

Gorzknik nie powinien być stosowany w ciąży, gdyż może wywołać przedwczesne skurcze macicy.

Co ciekawe, jest pomocna przy hamowaniu zbyt obfitego krwawienia miesiączkowego bądź tego związanego z okresem przekwitania. Ponadto wyciąg z gorzknika kanadyjskiego wspomaga leczenie infekcji intymnych, np. drożdżycy, a nawet poważniejszych stanów zapalnych narządów rodnych.

Gorzknik polecany jest także panom przy chorobach prostaty.

Gorzknik kanadyjski a choroby układu oddechowego

Gdy pojawią się pierwsze objawy przeziębienia czy grypy, piecie herbaty z gorzknika może złagodzić lub całkowicie zneutralizować jej symptomy. Substancje czynne (alkaloidy) pobudzają białe krwinki do reakcji na wirusy.

Gorzknik skutecznie zwalcza choroby układu oddechowego: działa przeciwkaszlowo, wykrztuśnie oraz tonizująco i ściągająco na błony śluzowe. Napar przygotowany na bazie gorzknika pomoże wyleczyć anginę, zapalenie migdałków oraz zapalenie płuc.

Czytaj też:

Gorzknik kanadyjski a choroby układu trawiennego

Ususzone kłącze gorzknika kanadyjskiego zawsze warto mieć w domowej apteczce. Napar z suszu łagodzi problemy z żołądkiem, jelitami, pomaga w biegunkach i niestrawności, hamuje wymioty, ponieważ pobudza wydzielanie płynów trawiennych oraz niszczy bakterie, które mogą być przyczyną takich objawów.

Gorzknik kanadyjski – działanie antyseptyczne

Gorzknik kanadyjski możemy stosować także zewnętrznie, ma on wspaniałe właściwości antyseptyczne. Przemywanie oczu przyniesie ulgę w zapaleniu spojówek. Wcieranie w skórę wywaru wyleczy stany zapalne takie jak: owrzodzenia, grzybica i wypryski.

Zioło to jest skuteczne w zwalczaniu opryszczki wargowej oraz łagodzeniu zmian skórnych powstających w przebiegu półpaśca. Płukanie jamy ustnej wywarem z gorzknika kanadyjskiego sprawi, że pozbędziemy się pleśniawek.

Gorzknik kanadyjski na odchudzanie

Berberyna, główna substancja czynna gorzknika kanadyjskiego, jest bardzo popularna w Chinach i od pewnego czasu zaczęła zyskiwać popularność również w Polsce jako… „spalacz tłuszczu” z okolic brzucha.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowej Południowej Dakoty, którzy badali ten alkaloid na myszach, stwierdzili, że ogranicza on tycie oraz stymuluje aktywność brunatnej tkanki tłuszczowej, pełniącą istotną rolę w utrzymaniu prawidłowej masy ciała i zapobieganiu insulinooporności.

Czytaj też: Naturalne spalacze tłuszczu - lista 10 produktów przyspieszających odchudzanie

Gorzknik kanadyjski – przeciwwskazania

  • Gorzknik kanadyjski nie może być stosowany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.
  • Nie może być również przyjmowany przez osoby z wysokim ciśnieniem krwi, hipoglikemią (niedocukrzenie) lub niewydolność enzymatyczną.
  • Nie powinien być stosowany u osób z autoimmunologiczną chorobą, taką jak stwardnienie rozsiane lub toczeń, a także u osób po przeszczepach.
  • Gorzknik nie powinien być stosowany dłużej niż 3 tygodnie. Powinno się zrobić dwutygodniową przerwę w kuracji, po której można powtórzyć przyjmowanie preparatów z tej rośliny.

Gorzknik kanadyjski – skutki uboczne

Berberyna zawarta w gorzkniku kanadyjskim może zwiększać stężenie bilirubiny we krwi, powodować spadek poziomu sodu we krwi lub wywołać lekki światłowstręt.

Bardzo wysokie dawki tej rośliny mogą wywoływać nudności, niepokój, depresje lub drgawki.

Stosowany na skórę może powodować podrażnienia.

Gorzknik może spowalniać rozkład cyklosporyny, głównego składnika leków immunosupresyjnych oraz leków na ASZ i łuszczycę, co może doprowadzić do ich kumulacji w organizmie, a co za tym idzie, poważne konsekwencje dla zdrowia.

To ci się przyda

Napar z gorzknika na niestrawność

Łyżeczkę rozdrobnionych kłączy należy zalać szklanką gorącej wody i parzyć pod przykryciem przez 15 minut. Po odcedzeniu napar jest gotowy do spożycia.  Przy niestrawności warto ją pić trzy razy dziennie, przygotowując za każdym razem świeżą porcję. Taka mikstura pomoże złagodzić ból brzucha oraz uniknąć przykrych skutków przejedzenia się. Jak sama nazwa wskazuje, gorzknik kanadyjski nie zachwyca smakiem. Żeby był smaczniejszy, można posłodzić go miodem.

Wypróbuj

Nalewka na przeziębienie

Gdy dopadnie cię przeziębienie, grypa czy angina możesz pić gorzknik kanadyjski, nie tylko w formie herbatki, ale też w formie nalewki. W celu sporządzenia nalewki przygotowujemy 2-litrowe naczynie, do którego dodajemy 50 g wysuszonych kłączy i dolewamy 1 litr 40% wódki. Składniki należy dokładnie wymieszać i odstawić w ciemnym miejscu na dwa tygodnie. Nalewka jest gotowa po odcedzeniu. W przypadku nieżytu gardła pijemy ok. 4 ml nalewki trzy razy dziennie, a według innych źródeł: ½ łyżeczki nalewki 3-6 razy dziennie, w zależności od intensywności infekcji.

Pamiętaj: nie dłużej niż 3 tygodnie!