Glikozydy nasercowe – działanie, wskazania, przeciwwskazania
Glikozydy nasercowe są to jedne z najsilniej działających na człowieka substancji pochodzenia roślinnego. Ich podstawowe działanie polega na spowolnieniu akcji serca, oraz zwiększeniu siły jego skurczu. Sprawia to, że serce pracuje silniej i zdecydowanie wydajniej. Jak działają glikozydy nasercowe? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do ich stosowania?
Spis treści
- Glikozydy nasercowe - występowanie w przyrodzie
- Jak działają glikozydy?
- Glikozydy nasercowe - digoksyna
- Przeciwwskazania do stosowania digoksyny
- Ciąża i laktacja, a terapia digoksyną
- Digoksyna - skutki uboczne
- Digoksyna - interakcje
- Digoksyna - interakcje z żywnością
- Glikozydy nasercowe - metylodigoksyna
- Metylodigoksyna - wskazania do stosowania
- Metylodigoksyna - przeciwwskazania do stosowania
- Metylodigoksyna - interakcje
- Metylodigoksyna - działania niepożądane
- Glikozydy - zatrucie
Glikozydy nasercowe w przeszłości były stosowane jako podstawowe leki w leczeniu niewydolności serca o różnym podłożu. Są to jednak związki na tyle silne, że ich użycie jest obarczone dużym ryzykiem wystąpienia groźnych i trudnych do przewidzenia działań niepożądanych.
Współczesne badania wykazały, że korzyści z ich zastosowania nie są znacząco większe niż w przypadku zastosowania nowych, zdecydowanie bezpieczniejszych dla organizmu człowieka grup leków.
W związku z tym ta niegdyś bardzo ważna i często wykorzystywana grupa roślinnych substancji czynnych ma obecnie znacznie mniejsze znaczenie w lecznictwie - glikozydy nasercowe stosowane są obecnie jedynie w połączeniu z innymi lekami, a także na przykład w recepturze aptecznej pod postacią nalewki z konwalii majowej.
Glikozydy nasercowe - występowanie w przyrodzie
Glikozydy nasercowe wytwarzane są przez takie rośliny jak:
- cebula morska
- naparstnica purpurowa
- miłek wiosenny
- naparstnica wełnista
- konwalia majowa
Należy pamiętać, że są to rośliny trujące do tego stopnia, że w dawnych czasach były z powodzeniem stosowane jako na przykład trucizna na gryzonie. Nawet jednorazowe połknięcie niewielkiego kawałka rośliny może być niebezpieczne, zwłaszcza dla małych dzieci i zwierząt, a toksyczne glikozydy niestety kumulują się w organizmie.
Jak działają glikozydy?
Zasada działania glikozydów opiera się na:
- hamowaniu działania pompy sodowo-potasowej w komórkach mięśnia sercowego. Powoduje to zwiększenie stężenia wewnątrzkomórkowego sodu i wapnia, przez co zwiększa się siła skurczów serca
- aktywowaniu układu współczulnego. Następuje zwiększenie napięcia nerwu błędnego, co wpływa hamująco na czynność węzła zatokowo-przedsionkowego oraz węzła przedsionkowo-komorowego i zwalnia ich rytm, co w uproszeniu oznacza, że serce zaczyna bić wolniej
Inaczej rzecz ujmując, glikozydy nasercowe wykazują działanie:
- inotropowe dodatnie (oznacza to wzrost siły skurczu)
- chronotropowe ujemne (czyli zmniejszenie częstotliwości skurczów)
- dromotropowe ujemne (hamowanie przewodnictwa w sercu)
- batmotropowe dodatnie (podwyższenie progu pobudliwości)
Glikozydy nasercowe - digoksyna
Digoksyna jest organicznym związkiem chemicznym z grupy glikozydów, wyizolowanym z naparstnicy wełnistej (Digitalis lanata). Mechanizm działania digoksyny, podobnie jak pozostałych glikozydów nasercowych polega na blokowaniu pompy sodowo-potasowej obecnej w błonie komórkowej komórek serca.
Digoksyna powoduje zwiększenie siły skurczu mięśnia sercowego, jednocześnie spowalniając tętno. Głównym zastosowaniem digoksyny jest leczenie migotania przedsionków, ale może być również pomocna w zwalczaniu nasilających się objawów ciężkiej niewydolności serca. Jednak w przypadku niewydolności jest stosowana tylko jako leczenie wspomagające.
Przeciwwskazania do stosowania digoksyny
Mimo wskazań terapeutycznych, digoksyna nie zawsze i nie u każdego pacjenta może być stosowana. Przeciwwskazaniami są:
- uczulenie (nadwrażliwość) na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników leku oraz inne glikozydy nasercowe
- arytmia
- częstoskurcz komorowy i migotanie komór
Szczególną ostrożność przy stosowaniu digoksyny należy zachować, jeśli u pacjenta występuje:
- zaburzenia pracy serca z powodu niedoboru witaminy B1 (choroba beri-beri)
- małe stężenie potasu lub stężenie magnezu we krwi
- duże stężenie wapnia we krwi
- zaburzenia pracy nerek
- zaburzenia trawienia
- choroby tarczycy
- choroby płuc
Jeśli jednak mimo to podanie leku jest konieczne - a tak też się zdarza, stan pacjenta powinien być regularnie kontrolowany.
Ciąża i laktacja, a terapia digoksyną
Stosowanie digoksyny w ciąży nie jest bezwzględnie przeciwwskazane, jednak dawkowanie może trudniejsze do ustalenia, a skutki uboczne czasem nie do przewidzenia.
Stosowanie digoksyny u kobiet w ciąży jest dopuszczalne tylko w przypadku, jeśli korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu.
Przypuszcza się, że digoksyna poprzez bezpośredni wpływ na błonę mięśniową macicy, może być przyczyną wcześniactwa i małej masy urodzeniowej dzieci.
Digoksyna podawana matce może być stosowana w leczeniu częstoskurczu u płodu oraz zastoinowej niewydolności serca. Ciężarna musi jednak bezwzględnie znajdować się pod stałą opieką specjalisty.
Według badań digoksyna przenika do mleka kobiecego w minimalnych ilościach, co nie ma wpływu na krążenie i rytm serca noworodka, dlatego karmienie piersią nie jest przeciwwskazane.
Digoksyna - skutki uboczne
Jak każdy lek, digoksyna również może powodować skutki uboczne, pamiętać jednak należy, że nie u każdego one wystąpią, a i ich intensywność może być różna. Do najczęstszych skutków ubocznych należą:
- nudności
- bóle brzucha
- wymioty
- brak łaknienia
- zawroty głowy
- ból głowy
- omdlenia
- osłabienie
- bezsenność
- zaburzenia widzenia (niewyraźne widzenie lub widzenie na fioletowo, żółto, zielono)
- zaburzenia psychiczne
- omamy
- majaczenia
- depresja
- drgawki
- zaburzenia gospodarki potasu i wapnia w organizmie
Digoksyna - interakcje
W czasie leczenia digoksyną pamiętać należy, że może ona wchodzić w liczne interakcje. Dlatego przyjmując digoksynę należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich innych przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.
Leki, których łączenie z digoksyną jest niewskazane to:
- leki moczopędne - hydrochlorotiazyd, spironolakton, furosemid - możliwy znaczny spadek ciśnienia tętniczego (nawet zagrażający życiu) i nasilenie arytmii
- inhibitory konwertazy angiotensyny (np. kaptopryl) - zwiększają stężenie digoksyny w surowicy krwi, a tym samym zwiększają prawdopodobieństwo przedawkowania leku lub wystąpienia skutków ubocznych
- antybiotyki makrolidowe (np. klarytromycyna), tetracykliny - zmniejszają stężenie digoksyny
- wapń - ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca; hiperkalcemia zwiększa ryzyko zatrucia digoksyną
- sole potasu stosowane razem z digoksyną mogą prowadzić do hiperkaliemii
Digoksyna - interakcje z żywnością
- lukrecja - w czasie przyjmowania leku należy ograniczyć spożycie produktów, które ją zwierają, nawet w postaci cukierków czy herbatki. Substancja czynna zawarta w lukrecji może zwiększyć ryzyko nadmiernego zwolnienia czynności akcji serca i niebezpiecznych zaburzeń rytmu serca
- błonnik - zmniejsza wchłanianie leku z przewodu pokarmowego, co w efekcie prowadzi do zmniejszenia lub zupełnego braku efektu terapeutycznego. Dlatego też w czasie leczenie digoksyną, należy uważać by nie był on spożywany w nadmiarze, zwłaszcza jeśli jest dodatkowo przyjmowany w postaci suplementów
- dziurawiec - nalewka lub herbatka z dziurawca, często stosowane w celu łagodzenia stresu lub jako środek nasenny, mogą osłabiać skuteczność digoksyny
Glikozydy nasercowe - metylodigoksyna
Metylodigoksyna to organiczny lek nasercowy z grupy glikozydów, ester metylowy digoksyny. Zwiększa pojemność wyrzutową serca, zwalnia akcję serca, obniża ciśnienie żylne i podwyższa ciśnienie tętnicze krwi, przez co poprawia efektywność pracy serca.
Zwiększa filtrację kłębuszkową i ilość wydalanego moczu z organizmu. Dzięki temu, że rozpuszcza się w tłuszczach wchłania się lepiej niż digoksyna.
Metylodigoksyna - wskazania do stosowania
- migotanie przedsionków z szybką czynnością komór w przebiegu niewydolności serca.
- zaawansowana skurczowa, przewlekła zastoinowa niewydolność serca w skojarzeniu z innymi lekami
- wady serca
Metylodigoksyna - przeciwwskazania do stosowania
- nadwrażliwość na glikozydy nasercowe lub którykolwiek składnik preparatu
- zaburzenia czynności węzła zatokowego u pacjentów bez stymulatora
- częstoskurcz komorowy, migotanie komór
- hipokaliemia, hipomagnezemia, hiperkalcemia i inne zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej
- podejrzenie zatrucia glikozydami naparstnicy
Metylodigoksyna - interakcje
Metylodigoksyna może wchodzić w interakcje z takimi lekami jak:
- leki zwiększające stężenie potasu (spironolakton, sole potasu) zmniejszają dodatnie działanie inotropowe metylodigoksyny i zwiększają ryzyko zaburzeń rytmu serca
- leki wpływające na równowagę elektrolitową, np. niektóre leki moczopędne, leki przeczyszczające, penicylina benzylowa, kotrykosteroidy, salicylany, sole litu nasilają toksyczność metylodigoksyny
- aminy sympatykomimetyczne (m.in. salbutamol) mogą zwiększać ryzyko zaburzeń rytmu serca
- leki zobojętniające sok żołądkowy, węgiel aktywowany, pektyny, niektóre leki przeczyszczające mogą zmniejszać wchłanianie leku, dlatego należy pamiętać, żeby zachować dwugodzinny odstęp czasowy po metylodigoksynie
Metylodigoksyna - działania niepożądane
Działania niepożądane metylodigoksyny dotyczą głównie przewodu pokarmowego, ośrodkowego układu nerwowego i serca. Najczęściej występują:
- zmniejszenie apetytu
- nudności
- bezsenność
- ból głowy
- ciągłe uczucie zmęczenia
Czasem zdarzają się również:
- reakcje alergiczne (pokrzywka lub wysypka przypominająca szkarlatynę)
- rumień
- toczeń rumieniowaty
- koszmary senne
- pobudzenie
- splątanie
- depresja
- omamy
Glikozydy - zatrucie
W czasie terapii glikozydami należy pamiętać, żeby stosować się do zaleceń lekarza, nie modyfikować samodzielnie dawki, a na pewno jej nie zwiększać. Zatrucie glikozydami objawiać się może:
- nudnościami, wymiotami, bólem brzucha, biegunką
- zaburzeniami widzenia kolorów (widzenie najpierw "na fioletowo" potem "na żółto")
- inne zaburzenia widzenia (zamazany obraz, podwójne widzenie, a nawet czasowa ślepota)
- trudnymi do opanowania i groźnymi dla życia zaburzeniami rytmu serca
- zaburzeniami świadomości, splątaniem
Objawy przedawkowania często ustępują po prostu po odstawieniu leku. Jednak wszystko zależy od wielkości przyjętej dawki, innych leków przyjmowanych w tym samym czasie, a także współistniejących chorób.
Postępowanie w przedawkowaniu glikozydów nasercowych polega między innymi na:
- uzupełnienie niedoborów jonów magnezu i potasu, najczęściej w postaci kroplówki
- podanie węgla aktywowanego razem ze środkiem przeczyszczającym
- w bradykardii (czyli w stanie, w którym czynność serca jest zbyt wolna i wynosi poniżej 60 uderzeń na minutę) podaje się atropinę
- w bardzo ciężkich zatruciach stosuje się fragmenty swoistych przeciwciał, wiążące digoksynę w osoczu
- w zaburzeniach przewodzenia wskazane jest wszczepienie czasowego rozrusznika serca
Dlatego tak ważne jest, by w czasie przyjmowania glikozydów obserwować swój organizm, a wszelkie niepokojące objawy natychmiast zgłaszać lekarzowi.
Porady eksperta