Glukozamina: właściwości, wskazania i przeciwwskazania
Glukozamina jest składnikiem licznych preparatów polecanych w celu łagodzenia bólu stawów i wspomagających zachowanie ich sprawności. Sprawdź, jak działa glukozamina, jakie są wskazania i przeciwwskazania do jej przyjmowania.
Glukozamina ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Pierwsi uważają, że glukozamina dobrze łagodzi ból i niesprawność spowodowaną zwyrodnieniem stawów, drudzy zaś twierdzą, że jej skuteczność można porównać do placebo. Jednak w wielu badaniach klinicznych dowiedziono, że glukozamina ma korzystny wpływ na kondycję stawów. Substancja ta stanowi budulec związków występujących w chrząstce stawowej.
W okresie dużego wysiłku fizycznego, większego obciążenia stawów, przy nadwadze oraz w podeszłym wieku organizm produkuje mniej glukozaminy, niż potrzebuje. A jeśli jej brakuje, stawy nie pracują, jak należy. Naturalnym źródłem glukozaminy są raki, krewetki, kraby, małże.
Spis treści
- Czym jest glukozamina?
- Glukozamina - działanie
- Glukozamina - dawkowanie
- Glukozamina - możliwe skutki uboczne
- Glukozamina - przeciwwskazania do stosowania
Czym jest glukozamina?
Glukozamina jest aminocukrem, który naturalnie występuje w naszym organizmie. W preparatach ma postać chlorowodorku lub siarczanu glukozaminy.
Glukozamina - działanie
Glukozamina jest na ogół dobrze tolerowana. Bierze udział w syntezie proteoglikanów (substancje budulcowe chrząstki stawowej), co pozwala wzmocnić, a nawet zregenerować zmienione chorobowo stawy. U osób cierpiących z powodu chorób reumatycznych może być podawana łącznie z lekami przeciwbólowymi i steroidami.
Największą wartość terapeutyczną ma siarczan glukozaminy, ponieważ charakteryzuje się dużą biodostępnością (89 proc. czynnej substancji przenika do krwiobiegu). Oznacza to, że prawie cała substancja czynna zawarta w tabletce jest wykorzystywana przez nasz organizm.
W dostępnych na rynku preparatach lecznicze działanie glukozaminy wzmacniane jest dodatkiem innych substancji pozytywnie wpływających na pracę stawów – m.in. chondroityny, kwasu hialuronowego, MSM (metylsulfonylmetanu), kolagenu.
Substancja ta nie wchodzi w interakcje z innymi lekami, co ma duże znaczenie zwłaszcza dla osób, które z powodu innych chorób stale przyjmują wiele preparatów.
Glukozamina - dawkowanie
Glukozaminę można przyjmować zarówno doustnie, jak i w zastrzykach. Dawka powinna być dostosowana do wieku i rodzaju schorzeń pacjenta. Można się sugerować dawkowaniem opisanym w załączonej do opakowania ulotce, jednak najlepiej żeby dawka glukozaminy została określona przez lekarza.
Glukozamina - możliwe skutki uboczne
Glukozamina może powodować przemijające problemy ze strony układu pokarmowego:
Mogą się też pojawić reakcje uczuleniowe:
Ponieważ niektóre preparaty glukozaminy produkowane są z pancerzy organizmów morskich, ostrożność powinny zachować osoby uczulone na owoce morza (dostępne są też preparaty z glukozaminą syntezowaną chemicznie).
Bez konsultacji lekarskiej po preparaty glukozaminy nie mogą sięgać diabetycy, gdyż ta substancja może się przyczyniać do zmian stężenia insuliny we krwi.
Glukozamina - przeciwwskazania do stosowania
Niedozwolone jest przekraczanie dopuszczalnej dziennej dawki, jak również okresu przyjmowania preparatu podanego przez producenta na opakowaniu. Złamanie tej zasady może wywołać działania niepożądane.
Ze względu na brak badań potwierdzających bezpieczeństwo stosowania glukozaminy nie powinny jej przyjmować kobiety w pierwszym trymestrze ciąży. W pozostałym okresie i podczas karmienia piersią podawanie tego typu preparatów należy konsultować z lekarzem i przeprowadzać pod jego kontrolą.
Przyjmowanie takich leków nie zwalnia ze stosowania urozmaiconej diety, która zawiera składniki odżywcze dla całego organizmu, w tym także kości i stawów.
miesięcznik "Zdrowie"
Czytaj też:
- Na sprawne stawy. Co robić by mieć sprawne stawy
- KOMÓRKI MACIERZYSTE leczą zwyrodnienie stawów
- Dieta dla stawów pomoże na stany zapalne i bóle stawów