Gdzie i jak wyrzucić przeterminowany syrop? Wielu nie pamięta tych zasad

2024-06-17 18:53

Generalnie segregowanie śmieci wciąż sprawia nam wiele kłopotów, ale co zrobić z medycznymi odpadami to już naprawdę wie mało kto. Coraz częściej zdarza się, że odpowiedni, starannie opisany pojemnik na zużyte leki znajdziesz na własnym osiedlu. Co robić, gdy go nie ma?

Gdzie i jak wyrzucić przeterminowany syrop? Wielu nie pamięta tych zasad
Autor: GettyImages

W domowej apteczce została resztka syropu? A może nagle okazało się, że butelka jest niemal pełna, ale przeterminowana? Wiele osób zastanawia się, co zrobić z zawartością butelki i samym opakowaniem.

Na pewno nie należy wylewać zawartości do zlewu/ubikacji czy do śmieci. Nie trzeba też myć pustej, oklejonej gęstą cieczą butelki. To co robić?

Segregacja odpadów. Mit jednej Śmieciarki

Gdzie wyrzucić opakowanie po zużytym syropie

Najmniejsze wyzwanie stanowią zewnętrzne opakowania po lekach i te całkowicie opróżnione. Wówczas szklane, typowe dla syropów, wrzucasz do szkła, plastikową nakrętkę do plastiku (a dokładniej do pojemnika na plastik+metal).

Jeśli opakowanie było z tworzywa sztucznego, a nakrętka np. metalowa, całość trafia do pojemnika żółtego, czyli przeznaczonego na plastik i metal. 

Analogicznie papierowe opakowania po lekach trafiają do papieru, blistry po tabletkach do pojemnika żółtego (plastik+metal), ewentualnie, gdy lek był opakowany w polakierowany papier, ten wrzucasz do odpadów zmieszanych.

Co robić, gdy został ci niepotrzebny już syrop?

Bardzo ważna zasada - jeśli zostały ci niepotrzebne leki i planujesz je wyrzucić, nie wyciągaj ich z oryginalnego opakowania przed wyrzuceniem do właściwego pojemnika.

Płyny, czyli także nieszczęsny syrop, zostają w zakręconych butelkach, tabletki w blistrach, czopki w osłonkach. Całość wrzucamy do odpowiedniego pojemnika, który najłatwiej znaleźć w aptece.

Niestety, wciąż wiele leków i takich odpadów trafia po prostu do pojemnika na śmieci zmieszane. To może być rujnujące dla środowiska. Pomyśl, że te substancje przenikają potem do gleby, wód gruntowych itd.

Co się dzieje ze śmieciami z takich specjalnych pojemników?

Pojemniki na przeterminowane leki są w aptekach, ale coraz częściej także na osiedlach, w dużych sklepach itp.

Segregacja i zabezpieczenie odpadów medycznych chroni środowisko i nas, ludzi, również. Źle zutylizowane leki mogłyby choćby przyczynić się do rozwoju patogenów odpornych na medykamenty i być przyczyną epidemii.

Odpady medyczne ze specjalnych pojemników są transportowane zgodnie z międzynarodową konwencją dotyczącą przewozu towarów i ładunków niebezpiecznych (ADR).

Takie odpady podlegają szczególnym przepisom dotyczącym bezpieczeństwa i higieny. Są unieszkodliwiane w sposób bezpieczny, np. przez spalanie w specjalnych instalacjach lub sterylizację. By jednak to wszystko mogło się wydarzyć, najpierw ty musisz je wrzucić do właściwego pojemnika.

Sonda
Segregujesz śmieci?