Flegamina - kiedy stosować? dawkowanie, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami
Flegamina to środek o działaniu wykrztuśnym, stosowany w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych. W aptece dostępna jest w postaci syropu lub tabletek. Można kupić ją bez recepty. Jak działa flegamina i jakie substancje aktywne zawiera?
Spis treści
- Flegamina – skład i działanie
- Flegamina - kiedy stosować?
- Flegamina – przeciwwskazania do stosowania
- Flegamina - dawkowanie
- Flegamina – działania niepożądane
- Flegamina - interakcje z innymi lekami
- Flegamina - ciąża i karmienie piersią
Flegamina – skład i działanie
Flegamina to lek wykrztuśny, który przyspiesza leczenie chorób dróg oddechowych, a także poprawia wentylację płuc. W składzie leku, niezależnie od jego postaci, substancją czynną jest chlorowodorek bromoheksyny, będący lekiem mukolitycznym. Flegamina rozrzedza zalegającą w górnych drogach oddechowych wydzielinę, a tym samym oczyszcza oskrzela i ułatwia odksztuszanie.
Flegamina - kiedy stosować?
Przyjmowanie Flegaminy zaleca się w przypadku ostrej i przewlekłej choroby dróg oddechowych, której dodatkowo towarzyszą trudności z odksztuszaniem i usuwaniem śluzu. Wskazaniem jest również mokry kaszel.
Flegamina – przeciwwskazania do stosowania
Głównym przeciwwskazaniem do przyjmowania Flegaminy jest nadwrażliwość na chlorowodorek bromoheksyny lub na każdą inną substancję pomocniczą leku. Niektóre leki z Flegaminą zawierają w składzie alkohol, a tym samym dzieci poniżej siódmego roku życia mogą przyjmować je wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej.
Szczególną ostrożność powinny zachować osoby zmagające się z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, a także te cierpiące na zaburzenia pracy wątroby i nerek. Flegamina w postaci syropu zawiera w składzie glukozę, dlatego nie powinny przyjmować jej osoby ze zdiagnozowaną nietolerancją glukozy.
Flegamina - dawkowanie
Flegamina to lek przyjmowany doustnie.
- Flegamina w postaci syropu: dzieci powyżej 12. roku życia i osoby dorosłe - 3 razy na dobę po 10 ml; dzieci pomiędzy 7. a 12. rokiem życia – 3 razy na dobę po 5 ml.
- Flegamina junior w postaci syropu: dzieci między 2. a 6. rokiem życia – 10 ml dwa razy na dobę, dzieci od 7. do 12. lat – 10 ml 3 razy na dobę.
- Flegamina w postaci tabletek – dzieci powyżej 12. roku życia i osoby dorosłe – 1 tabletka 3 razy na dobę, dzieci między 6. a 12. rokiem życia – ½ tabletki 3 razy na dobę; dzieci od 2. do 6. lat – ½ tabletki 2 razy na dobę.
Flegamina – działania niepożądane
Do najczęstszych działań niepożądanych, które mogą pojawić się podczas przyjmowania Flegaminy należą: wymioty, biegunka, ból w dolnej części brzucha, pokrzywka, senność, zawroty głowy, nadmierne pocenie się i obniżone ciśnienie krwi.
Flegamina - interakcje z innymi lekami
Flegaminy nie należy stosować z atropiną i lekami cholinolitycznymi, które wysuszają błony śluzowe. Nie należy łączyć jej z lekami przeciwkaszlowymi zawierającymi w składzie kodeinę, a także z salicylanami i innymi lekami niesteroidowymi oraz niektórymi antybiotykami np. doksycykliną, ampicyliną, amoksycykliną.
Flegamina - ciąża i karmienie piersią
W ciąży Flegaminę można stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem, z kolei podczas karmienia piersią nie powinno się jej przyjmować.
Polecany artykuł: