Drosera: ozdobna roślina, która pomaga na kaszel
Drosera to jedna z roślin, których właściwości lecznicze doceniono już przed wiekami i ceni się obecnie: wyciąg z drosery to znakomite remedium na suchy, męczący kaszel i inne dolegliwości dróg oddechowych. Jakie właściwości lecznicze ma drosera i jak się ją stosuje?
Spis treści
Drosera to naukowa nazwa rosiczki, mięsożernej rośliny znanej wszystkim miłośnikom przyrody. Rodzina roślin rosiczkowatych liczy blisko 200 gatunków, z których kilka występuje również w Polsce na terenach bagiennych, podmokłych, ale też stosunkowo dobrze nasłonecznionych, pozostałe zaś zasiedlają głównie tereny Ameryki Północnej i Południowej.
Na terenie naszego kraju roślina ta jest pod całkowitą ochroną. Podczas spaceru łatwo ją przeoczyć: jest dość drobna (osiąga nie więcej, niż 20 cm wysokości), ma delikatne, czerwone, okrągłe liście, zebrane w ozdobną rozetę i niepozorne białe kwiaty z czerwonymi pręcikami. Żywi się owadami: ma specyficzne "włoski", wytwarzające słodką, bardzo lepką i gęstą ciecz - to ona właśnie wabi owady, które, gdy przykleją się do powierzchni drosery, nie są w stanie odlecieć.
Drosera: właściwości lecznicze
Do celów leczniczych najczęściej wykorzystywana jest rosiczka okrągłolistna. Wywary z niej od wieków wykorzystywano w leczeniu chorób przebiegających z silnym kaszlem: grypy, przeziębienia, anginy, krztuśca, zapalenia gardła, a nawet gruźlicy - lata obserwacji pokazały, że roślina ta ma właściwości antybakteryjne i rozkurczowe, a także uspokajające.
Współczesne badania wykazały, że w zielu rosiczki znajdują się m.in. glikozydy, takie jak plumbagina i droseron, a także kwercetyna, flawonoidy, triterpeny, antocyjany - związki, które mają właściwości antybakteryjne (są aktywne szczególnie wobec paciorkowców, gronkowców i prątków).
Drosera zawiera również substancje zapobiegające skurczom oskrzeli, a także związki o właściwościach broncholitycznych (rozkurczających oskrzela) i sekretolicznych, czyli rozrzedzających zalegającą wydzielinę. Ma także właściwości przeciwbólowe.
materiał partnera
Jedną z metod leczenia kaszlu jest zastosowanie syropu homeopatycznego na kaszel suchy. Syrop Drosetux można podawać dzieciom, ponieważ nie ma ograniczeń wiekowych. Stosuje się go wspomagająco w leczeniu suchego i drażniącego kaszlu.
Drosetux nie zawiera alkoholu i sztucznych barwników, a delikatny smak ułatwia podanie go małym dzieciom.
Ziele rosiczki w czystej postaci można stosować w ilości nie większej, niż około 3 g dziennie.
Sporządzoną z liści rosiczki nalewkę stosowano niegdyś jako remedium na comiesięczne dolegliwości miesiączkowe, a napar z liści leczył bóle głowy i oczu oraz problemy żołądkowe. Z kolei płukanka z ziela rosiczki pomagała na ból zębów.
Drosera: zastosowanie i sposób użycia
Ze względu na wszystkie swoje właściwości drosera jest cennym sojusznikiem w walce z chorobami układu oddechowego: przede wszystkim tych sezonowych, które przebiegają z silnym, męczącym kaszlem. Współcześnie rzadko jednak wykorzystuje się droserę w czystej postaci: zawarte w roślinie związki szybko się utleniają.
Skuteczniejsze - i bezpieczniejsze - są preparaty zawierające wyciągi z tej substancji, które wspomagają wydzielanie śluzu i oczyszczanie dróg oddechowych z zalegającej w nich wydzieliny. Środki zawierające droserę wspierają również regenerację rzęsek, znajdujących się na błonach śluzowych układu oddechowego.
By przygotować nalewkę z rosiczki, kilka łyżek jej ziela trzeba zalać 40 proc. alkoholem w proporcji 1:3
Porady eksperta