Czy leki bez recepty (OTC) są bezpieczne dla kierowców?

2011-10-26 14:35

Jesteś przekonana, że leki OTC (ang. over the counter - bez recepty) są całkowicie bezpieczne i można je zażywać bez konsultacji z lekarzem, w dowolnych ilościach. Stop! Wcale tak nie jest. Nawet najbardziej popularny lek, który można kupić w aptece, zażyty w niewłaściwy sposób, może znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo kierującego, a tym samym na innych użytkowników drogi.

Czy leki bez recepty (OTC) są bezpieczne dla kierowców?
Autor: thinkstockphotos.com

Bardzo niewielu pacjentów zapoznaje się z treścią ulotki leku kupionego bez recepty. Większość zaś bez zastanowienia, bezpośrednio po zażyciu leku OTC wsiada za kierownicę. Zażyty lek może wpływać zarówno na koordynację ruchową jak i na reakcję odruchową kierowcy: dopływ informacji, przetworzenie jej przez mózg, podjęcie decyzji, realizacja czynności. Wpływ każdej pojedynczej substancji na organizm jest procesem indywidualnym, zależnym od wieku, płci, metabolizmu oraz poziomu tolerancji danego składnika przez organizm.

Leki bez recepty - ziołowe preparaty uspokajające

W sytuacjach nerwowych i stresujących sięgasz po preparaty zawierające wyciągi z waleriany, melisy, męczennicy cielistej oraz chmielu zwyczajnego. Substancje czynne w nich zawarte wychwytywane przez receptory układu nerwowego. Weźmy przykład waleriany. Irydoidy waleriany hamują degradację kwasu aminomasłowego. Wskutek tego podwyższa się jego stężenie - w efekcie przekaźnictwo neuronalne jest opóźnione... Molekularne podłoże działania pozostałych surowców nie jest jeszcze aż tak dokładnie zbadane. Nie ulega jednak wątpliwości, że po zażyciu ziołowych preparatów uspokajających należy unikać prowadzenia pojazdów - powodują one u kierującego spowolnienie reakcji, otępienie a nawet senność.

Leki bez recepty - leki na przeziębienie i grypę

W większości tych leków podstawowym składnikiem jest pseudoefedryna. Działa podobnie jak adrenalina, powoduje pobudzenie psychomotoryczne, przyspiesza rytm serca, podwyższa ciśnienie, sprawia, że nie możesz się skupić, twoje ruchy stają się szybkie, nagłe i nieprzemyślane. To znacznie utrudnia zachowanie bezpieczeństwa na drodze.

Leki przeciwbólowe

Pseudoefedryna w wielu preparatach łączona jest z substancjami przeciwbólowymi (ibuprom, paracetamol) zaliczanymi z reguły do grupy całkowicie bezpiecznych. Powód jest banalny. Tylko niewiele z nas zapoznaje się z ulotką załaczoną do leku, nie wspominając o tym, że mało kto łączy ich działanie z bezpieczeństwem na drodze. Działania niepożądane ibupromu i paracetamolu to senność, zawroty głowy i ogólne osłabienie.

Leki przeciwkaszlowe

Ich główny składnik kodeina cieszy się sławą skutecznego środka przeciwkaszlowego. A czy wiesz, że ten alkaloid jest pochodną morfiny? Oddziaływuje na ośrodek kaszlu znajdujący się w ośrodkowym układzie nerwowym. Po zażyciu często występują zawroty głowy, zwiększone dawki powodują nadmierne uspokojenie i senność. Kodeina w połączeniu z preparatami przeciwwrzodowymi (zobojętniającymi kwas żołądkowy) - również dostępnymi bez recepty potęguje działanie depresyjne na układ nerwowy.

Leki na biegunkę

Podstawowym składnikiem tych leków jest loperamid, który działa w ścianie jelita na receptory opioidalne i powoduje zwiększenie pochłaniania wody i elektrolitów przez komórki jelita. Słowem: odwadnia. Jego działaniu towarzyszy uczucie zmęczenia, ból głowy oraz nadmierna senność. Objawy te mogą trwać nawet do 24 godzin, loperamid zalicza się do substancji długo działających.

Leki na alergię

Powodują senność, otępienie, uczucie zmęczenie, zaburzenia koordynacji - to wystarczające argumenty, które dyskwalifikują je jako leki bezpieczne dla kierowców.