Co na przeziębienie? Leki na przeziębienie, które trzeba mieć w domu
Co na przeziębienie, jakie leki szybko pomogą? Zastanawiasz się dopiero wtedy, gdy zaczynasz kichać? Farmaceuta w aptece podpowie co kupić. Ale szybciej poradzisz sobie z przeziębieniem, jeśli w domu już będą potrzebne leki. Co trzeba mieć w domowej apteczne na przeziębienie?
Spis treści
Leki na przeziębienie rzadko zdążą się przeterminować, bo przeziębienie czyli katar i ból gardła, dopadają każdego średnio kilka razy do roku. Choć przynajmniej co pół roku warto zrobić porządki w apteczce, a już na pewno sprawdzić datę ważności leku przed zażyciem. Zanim zaczniesz kichać sprawdź co warto mieć w domowej apteczce na przeziębienie.
Co na przeziębienie w apteczce?
- Leki przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Jeśli nie masz kłopotów z przewodem pokarmowym kup leki działające przeciwzapalnie zawierające ibuprofen, naproksen oraz działający przeciwbólowo i przeciwgorączkowo kwas acetylosalicylowy. Jeżeli masz wrażliwy żołądek lub cierpisz na chorobę wrzodową wybierz paracetamol.
- Leki złożone przeciwko przeziębieniu i grypie. Zawierają zwykle paracetamol lub kwas acetylosalicylowy oraz pseudoefedrynę, fenylefrynę, kofeinę, składniki antyhistaminowe i przeciwkaszlowe. Gdy decydujesz się na zażywanie leków złożonych - wybierz jeden preparat i nie przyjmuj już innych tabletek zawierających paracetamol lub kwas acetylosalicylowy. Gdy masz wysokie ciśnienie lub cierpisz na choroby układu krążenia zrezygnuj z leków zawierających pseudoefedrynę lub fenylefrynę.
- Tabletki do ssania na gardło. Wybieraj te, które nie zawierają cukru.
- Syrop przeciwkaszlowy, najlepiej uniwersalny, który można stosować zarówno w suchym jak i mokrym kaszlu.
- Zestaw ziół na przeziębienie. Warto mieć w domu korę wierzby (zawiera przeciwzapalne salilcylany), owoc dzikiej róży, kwiat lawendy, kwiat lipy, kwiat i owoc czarnego bzu oraz koszyczki rumianku, kwiat hibiskusa ziele szałwii, mięty oraz tymianku i jeżówki purpurowej (Echinacea), a także owoc anyżu i korzeń prawoślazu.
- Maści rozgrzewające z olejkiem eukaliptusa lub maść kamforowa.
- Olejki do inhalacji z eukaliptusem, miętą, mentolem, jałowcem czy olejkiem goździkowym.
- Krople do nosa.
Antidotum na przeziębienie w kuchni
Warto zawsze mieć w domu: cebulę, czosnek, miód i cytryny oraz kurkumę i sodę oczyszczaną (można z nich sporządzić płukankę do gardła), a także świeży i suszony imbir, sok malinowy, sok z owocu dzikiej róży lub sok z aronii czy czarnej porzeczki. Warto także uzupełniać stale zapas bananów (zawierają bardzo wiele witamin i związków mineralnych), cytrusów i kiwi oraz jabłek.
Porady eksperta