Bor - działanie, suplementacja, wpływ na zdrowie
Bor to pierwiastek, które spełnia ważną rolę w organizmie, chociaż niewiele się o nim mówi. Daleko mu do słynnego żelaza czy magnezu albo witaminy D w sensie popularności. Gdzie występuje bor? Znajdziemy go w winogronach i rodzynkach. Niedobór boru może powodować raka prostaty!
Spis treści
Bor jest pierwiastkiem, o którym nie mówi się zbyt dużo. A to niedobrze - jest on bowiem niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Znaleźć go można w wielu roślinach, jednak nie zawsze jego stężenie jest wystarczające. Bor odpowiada między innymi za prawidłowe wydzielanie hormonów w organizmie, ale nie tylko. Sprawdźcie, jakie właściwości ma bor i czy trzeba go suplementować.
Bor - występowanie
Bor znajdziemy w wielu roślinach, a to dlatego, że bor w formie boraksu, czyli soli sodowej kwasu borowego występuje w nawozach mineralnych. A stamtąd przedostaje się do roślin. Bor znajdziemy w:
- daktylach,
- warzywach strączkowych,
- winogronach,
- gruszkach,
- awokado,
- jabłkach,
- brzoskwiniach,
- miodzie,
- oliwkach,
- otrębach owsianych.
Znajdziemy go także w bakaliach i orzechach. Zazwyczaj nasza codzienna dieta wystarczy, aby nasz organizm miał odpowiedni poziom boru. A to ważne, chociaż wiele się o borze nie mówi.
Bor - właściwości
Bor jest bardzo ważnym minerałem. Odpowiada za wiele procesów, które dzieją się w naszym organizmie, m. in.:
- poprawia pamięć i koncentrację,
- łagodzi reakcje alergiczne,
- łagodzi objawy menopauzy,
- usuwa toksyny z organizmu,
- wspomaga budowę tkanki mięśniowej,
- wspomaga pracę układu odpornościowego,
- przyspiesza gojenie się ran,
- normalizuje pracę układu hormonalnego.
Bor posiada także właściwości antybakteryjne, grzybobójcze i przeciwwirusowe oraz przeciwdziała nadmiernemu gromadzeniu się fluoru w organizmie skutecznie usuwając jego nadmiar.
Bor może leczyć choroby tkanki łącznej, zapalenie stawów, pomagać w zwalczaniu otyłości i paradontozy, zapobiegać chorobom układu krążenia, a dieta bogata w bor zapobiega starzeniu się skóry.
Suplementację boru stosuje się w przypadkach:
- zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi,
- niskiemu poziomowi wapnia, czyli w przypadku osteoporozy,
Bezpieczną dawką boru dla dorosłych jest 20 mg. Pierwiastek ten jest szybko usuwany z organizmu. Nie zaleca się suplementowania boru u dzieci. Co ciekawe tradycyjna kuchnia francuska dostarcza około 36 mg boru na dobę.
Bor - objawy niedoboru
Objawy niedoboru boru nie zawsze są oczywiste. Ponieważ bor warunkuje pracę wielu układów w naszym ciele, to objawami jego niedoboru mogą być:
- dolegliwości bólowe kości, mięśni i stawów,
- demineralizację kości,
- osteoporozę,
- niski poziom witaminy D i wapnia w organizmie (pomaga we wchłanianiu się tych substancji),
- nagła utrata koordynacji ruchowej,
- skurcze mięśni,
- nowotwór prostaty,
- choroby zwyrodnieniowe stawów,
- pogorszenie pamięci oraz koncentracji,
- apatię,
- zahamowanie wzrostu u dzieci oraz młodzieży.
Oczywiście są to skrajne skutki niedoboru boru. Zazwyczaj w naszej diecie znajdują się produkty dostarczające bor we właściwej dawce.
Bor - przedawkowanie i przeciwwskazania
Bor jest szybko usuwany z organizmu i ciężko go przedawkować, jeśli nie zażywa się suplementów diety z borem. Teoretycznie o przedawkowaniu boru mówimy w sytuacji nagłego przyjęcia 100 mg boru. Do objawów przedawkowania boru zaliczamy ból brzucha, biegunkę, ból głowy, niepokój, drgawki... Bor nie jest magazynowany w organizmie, więc bardzo ciężko go przedawkować.
Na bor powinny uważać osoby chore na nowotwory, bowiem bor może zachowywać się jak estrogen, co ma znaczenie zwłaszcza przy nowotworach narządów rodnych u kobiet oraz endometriozie.