Bóle głowy i kurcze łydek? Podejrzewasz niedobór magnezu, a winowajca może być inny

2024-09-04 13:56

Jeśli lubisz "rozwiązywać" problemy zdrowotne z pomocą suplementów, mamy doskonały dowód, że nie tędy droga. Niedobór wapnia, kojarzony przede wszystkim z osłabieniem zębów i kości, powoduje problemy w wielu narządach. Zazwyczaj nie pokonasz go jednak poprzez uzupełnienie w organizmie wyłącznie tego pierwiastka.

Bóle głowy i kurcze łydek? Podejrzewasz niedobór magnezu, a winowajca może być inny
Autor: GettyImages

Wapń to pierwiastek, o którym z wiekiem powinniśmy myśleć coraz więcej. Zapotrzebowanie na niego nie maleje, a zarazem coraz trudniej go przyswoić.

Jeśli myślisz, że odpowiada tylko za zdrowie twoich kości i zębów, czas odrobić lekcje. Ma również znaczący wpływ na funkcjonowanie mięśni, a zatem także serca i jest po prostu niezbędny dla układu nerwowego.

Bez wapnia nie ma sprawnego krążenia, dobrego nastroju i sprawnego ciała. Co robić, żeby nie mieć niedoborów?

M jak mama: Źródła wapnia w diecie

Niedobór wapnia - znasz te objawy?

Wapń to makroelement będący podstawowym komponentem naszych kości oraz chrząstek. Nie na tym jednak kończy się rola tego biopierwiastka w ludzkim ciele. Zatem niedobór wapnia może objawiać się problemami z układem kostnym, w tym próchnicą zębów, kruchością oraz łamliwością kości, ale również:

  • problemami z układem krwionośnym, w tym zaburzeniami krzepliwości krwi i rytmu serca,
  • bólami mięśniowymi oraz stawowymi,
  • bólami i zawrotami głowy,
  • mrowieniem oraz drętwieniem kończyn,
  • stanami depresyjnymi oraz lękowymi.

Wapń - ile go potrzeba, by uniknąć kłopotów?

Nie jesteś tym, co jesz, a tym, co wchłaniasz. Ocenia się, że w przypadku wapnia przyswajalność pierwiastka przy prawidłowym metabolizmie i regularnej aktywności fizycznej (niezbędnej do utrzymania prawidłowej gęstości kości) wynosi 30-40%.

Dlatego normy zapotrzebowania zależą nie tylko od etapu rozwoju, ale i możliwości wchłaniania.

  • Dzieci potrzebują zwykle spożyć 800-1000 mg wapnia na dobę.
  • Nastolatki ok. 1300 mg.
  • Mężczyźni 1200 mg.
  • Kobiety ok. 1000 mg wapnia.
  • Kobiety w ciąży i karmiące piersią: 1200-1500 mg.
  • Kobiety po menopauzie: 1200-1500 mg. 
  • Mężczyźni po 65. roku życia: 1500 mg.

Za mało wapnia? Uważaj na fosfor

Nie przyswoisz prawidłowo wapnia, gdy masz niedobór witaminy D - to nierozerwalny zespół. Niestety, trzeba spełnić jeszcze inne warunki.

Odpowiednie przyswojenie oraz przetworzenie wapnia zależy jeszcze od odpowiedniej ilości białka w organizmie, a także fosforu.

Chociaż zapotrzebowanie na fosfor jest spore (u nastolatków nawet 1250 mg dziennie, u dorosłych ok. 700 mg), raczej nie obserwuje się niedoborów. Jeśli jednak do nich dojdzie, najczęstszym problemem jest krzywica.

Zdecydowanie częstszy problem to nadmiar fosforu. Tymczasem ten mikroelement "blokuje" wapń.

Główne źródła fosforu to żywność znacznie przetworzona: wędliny, koncentraty zup i deserów w proszku oraz napoje typu cola. Im więcej takich grzeszków dietetycznych na koncie, tym większe ryzyko groźnego nawet dla życia niedoboru wapnia.

Listen on Spreaker.