Bluszcz (hedera helix) - trucizna, która leczy
Bluszcz (Hedera helix) jest nie tylko efektowną, zimozieloną ozdobą ogrodów, płotów i ścian budynków. Jest też rośliną od dawna bardzo cenioną przez przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny. Sprawdź, jakie właściwości lecznicze ma Hedera helix, czyli popularny bluszcz.
Spis treści
- Bluszcz zwalcza cellulit
- Bluszcz łagodzi kaszel, oczyszcza oskrzela
- Bluszcz wspiera leczenie infekcji intymnych
- Bluszcz zmniejsza łojotok skóry głowy
- Bluszcz walczy z trądzikiem
- Bluszcz usuwa przykry zapach stóp
- Bluszcz pomaga podczas miesiączki
- Bluszcz poprawia jędrność skóry
Bluszcz (Hedera helix) jest rośliną trującą, a jednocześnie z powodzeniem stosowaną w leczeniu różnych dolegliwości. Jest to możliwe dzięki wyjątkowemu zestawowi zawartych w nim substancji.
To przede wszystkim duża ilość saponin (w tym m.in. hederakozyd B i C, hederagenina, alfa-hederyna), flawonoidów (kemferol, kwercetyna, rutyna), kwasów fenolowych (chlorogenowy i kawowy) i fitosteroli (stigmasterol, spinasterol, kampesterol), a ponadto poliacetylenów i kumaryn.
Bardzo cennym składnikiem liści bluszczu – bo to one stanowią podstawowy surowiec zielarski – są fitoncydy i hederyna. Wszystkie te substancje znalazły zastosowanie w produkcji preparatów kosmetycznych i leczniczych.
Bluszcz zwalcza cellulit
Flawonoidy i rutyna, obecne w liściach bluszczu, uszczelniają ściany naczyń włosowatych, usprawniają krążenie krwi, łagodzą lokalne stany zapalne i ułatwiają odpływ limfy, zapobiegając obrzękom.
Przyczyniają się także do rozbijania tkanki tłuszczowej. W rezultacie więc ekstrakty z liści bluszczu są bardzo pożądanym, bo skutecznym składnikiem preparatów przeznaczonych do zwalczania cellulitu.
Bluszcz łagodzi kaszel, oczyszcza oskrzela
Od dawna hedera była uważana za remedium na kaszel. Wyciągi z bluszczu są składnikiem pastylek do ssania i syropów zalecanych w leczeniu nieżytów układu oddechowego.
Saponiny bluszczowe rozluźniają mięśnie gładkie oskrzeli, co ułatwia odkrzuszanie i oczyszczenie oskrzeli z zalegającej w nich wydzieliny.
Natomiast fitoncydy hamują rozwój wielu bakterii i wirusów, mają silne działanie przeciwgrzybicze, co zapobiega infekcjom drożdżakowym dróg oddechowych i wspomaga ich leczenie.
Preparaty zawierające ekstrakt z bluszczu są polecane nie tylko w przewlekłym zapaleniu oskrzeli, ale także w astmie i krztuścu.
Bluszcz wspiera leczenie infekcji intymnych
Swędzenie, pieczenie, nieprzyjemny zapach – sprawcą problemów intymnych są najczęściej drożdżaki. Warto wtedy do higieny intymnej stosować preparat z ekstraktem z bluszczu lub używać do przemywania wywaru z jego liści – łagodzi stan zapalny i pomaga zwalczyć infekcję.
Bluszcz zmniejsza łojotok skóry głowy
Saponiny bluszczu mają właściwości antyseptyczne i jednocześnie zmiękczające naskórek. Dzięki temu zapobiegają nadmiernej keratynizacji mieszków włosowych i działają oczyszczająco na pory skóry. A przy tym regulują pracę gruczołów łojowych i przywracają równowagę skórze głowy. Dlatego ekstrakty z bluszczu są stosowane w kosmetykach do włosów przetłuszczających się i ze skłonnością do łupieżu.
Uwaga, trucizna!
Cała roślina, ale zwłaszcza liście i owoce bluszczu, mogą być przyczyną ciężkiego zatrucia. Niebezpiecznymi składnikami rośliny są saponiny i glikozydy – ale dopiero spożycie ich w większej ilości może powodować skurcze, biegunkę, pieczenie w jamie ustnej i gardle, wysypkę, odrętwienie, a nawet zatrzymanie oddechu. Bluszcz jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci.
Bluszcz walczy z trądzikiem
Ekstrakt z liści bluszczu jest składnikiem wielu kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej. Reguluje bowiem wydzielanie sebum, dokładnie oczyszcza skórę z wszelkich zanieczyszczeń i odblokowuje pory, a ponadto dzięki właściwościom antyseptycznym zmniejsza stany zapalne. Dodatkowo, kosmetyki z wyciągiem z bluszczu likwidują błyszczenie się tłustej skóry.
Bluszcz usuwa przykry zapach stóp
Silne właściwości przeciwgrzybicze wyciągu z bluszczu są bardzo pomocne przy problemach, jakie stwarzają silnie pocące się stopy. Kąpiele w naparze z bluszczu pomagają zwalczać zakażenia drożdżakowe skóry i likwidują nieprzyjemny zapach, charakterystyczny dla takiej infekcji.
Bluszcz pomaga podczas miesiączki
Po napary z bluszczu, bogate w saponiny, rutynę i flawonoidy, warto sięgać podczas miesiączki, której towarzyszy ból brzucha czy bolesne obrzmienie piersi. Rozkurczowe, przeciwobrzękowe i przeciwzapalne właściwości związków zawartych w bluszczu skutecznie łagodzą dolegliwości menstruacyjne.
Bluszcz poprawia jędrność skóry
Kosmetyki zawierające ekstrakt z bluszczu hamują enzymy działające destrukcyjnie na włókna kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra dłużej zachowuje elastyczność i jędrność. Natomiast saponiny pochodzące z bluszczu działają stabilizująco na strukturę tkanki łącznej, jednocześnie rozmiękczają skórę i nabłonki i ułatwiają wnikanie w głąb tkanek innych aktywnych składników zawartych w kosmetykach, np. przeciwstarzeniowych. W efekcie ich działania skóra odzyskuje sprężystość i młody wygląd.
Nalewka z liści bluszczu
30 g grubo pokrojonych liści bluszczu i drugie tyle kwiatów fiołka zalej czystą wódką tak, by pokryła zioła. Zamknij szczelnie naczynie i codziennie nim wstrząsaj. Po miesiącu przecedź i przechowuj w butelce z ciemnego szkła. Zażywaj raz dziennie po pół łyżeczki w razie kaszlu, zapalenia oskrzeli i krtani.
miesięcznik "Zdrowie"